Freelance İşler-Yeni Başlayanlar

freelance işlerle alakalı illüstrasyon

İnternet üzerinden yapabileceğiniz freelance işler hakkında bilgi almak, yönelmeyi düşündüğünüz alanlar hakkında size daha geniş bir perspektif kazandırabilir. Pek çok farklı meslek kolunda freelance çalışmak mümkün.

Freelance İşler Yapmak

Yapılan araştırmalarla birlikte freelance çalışma modeli hakkında farkındalık arttıkça daha fazla ve farklı meslek gruplarında da freelance çalışma sistemine geçiliyor. Freelance işler, küçük ve kısa süreli işlerden büyük çaplı ve daha uzun süreli işlere kadar geniş bir ölçek sunabiliyor.

Serbest İşler’de de freelancerların üzerine en çok konuştuğu konulardan biri freelance iş seçenekleri. Deneyimsiz biri için freelance yapılabilecek işler neler, Öğrenciler için freelance işler gibi başlıkları takip edebilir ve üyelerin güncel önerilerinden de haberdar olabilirsiniz.

Şimdi freelance iş seçeneklerine bakalım.

Freelance Yapılabilecek İşler Neler?

Bilgisayar, Bilişim, İnternet

Program geliştirme, yazılım geliştirme, web geliştirme, mobil uygulama geliştirme, siber güvenlik uzmanlığı, teknik destek, veritabanı yöneticiliği, wordpress geliştiriciliği, oyun geliştiriciliği gibi iş kolları internet üzerinden yapabileceğiniz freelance işlerden bazıları. Artan ihtiyaçlardan dolayı bu tür alanlarda iş bulmanız oldukça kolay.

Siz de yazılım mühendisliği ve programcı arasındaki farkları merak ediyorsanız Serbest İşler’de konu hakkında neler konuşulduğuna bakabilir ve katkı sunabilirsiniz.

Muhasebe ve Finans

Serbest muhasebecilik adı altında muhasebeyle ilgili işlerin freelance ortama taşınması son zamanlarda oldukça arttı. Muhasebe ve finans alanlarında uzmanlığınız varsa şirketlerle bu bağlamda da freelance olarak çalışabilirsiniz.

İK ve İşe Alım

Muhasebe gibi İnsan Kaynakları da freelance çalışmaya uygunluğu yeni yeni keşfedilen alanlardan biri.

Metin Yazarlığı

“İçerik kraldır” mottosunun yükselişiyle birlikte içerik yazarlığı ilanları da paralel olarak arttı diyebiliriz. Blog metinleri, ürün metinleri, reklam metinleri, sosyal medya içerikleri, haber içerikleri… Biraz araştırdığınızda bilişimle birlikte en çok ilan verilen freelance işler arasında metin yazarlığı seçeneklerinin olduğunu göreceksiniz. Tabii en önemli kriter de metinlerin SEO uyumlu olması. Siz de kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz.

İçerik meselesi de Serbest İşler’de sıklıkla masaya yatırılan bir mesele. İçerik yazarlığı ve metin yazarlığı arasındaki farkları, içerik fiyatlandırmasıyla ilgili diğer freelancerların görüşlerini, yaratıcı yazarlığın nasıl geliştirilebileceğini, intihal programı önerilerini sitemiz üzerinden takip edebilir ve siz de bilgilerinizi aynı alandaki kişilerle paylaşabilirsiniz.

İçerik Editörlüğü

Dil bilgisi yeteneklerinize güveniyor ve dikkatli bir gözünüz olduğuna inanıyorsanız blog editörlüğü, haber editörlüğü, kitap editörlüğü de freelance seçenekleriniz arasında.

Veri Girişi

Hızlı yazabiliyorsanız ama baya hızlı yazabiliyorsanız bu alanı da değerlendirebilirsiniz.

Veri Analizi

Veri artık her şey demek olduğu için oldukça zengin bir iş alanı da sağlıyor. Veri Madenciliği hakkındaki konuşmaları da sitemiz üzerinden paylaşabilir, tartışmalara katılabilirsiniz.

2B – 3B Tasarım

Grafik tasarım, illüstrasyon, mimari tasarım, web tasarımı, kullanıcı arayüzü tasarımı (UX), 3B modelleme gibi başlıklar tasarım alanında bulabileceğiniz freelance işler arasında. Ve oldukça fazla ilan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Grafik tasarımcılara öneriler, grafik tasarımcılara kitap önerileri, grafik tasarım işlerinin fiyatlandırılması başlıklarını sitemizden takip edebilir ve diğer freelancerlar ile iletişimde kalabilirsiniz.

Çevirmenlik

Yabancı dilinize güveniyorsanız çevirmenlik de en az metin yazarlığı kadar ilan bulabileceğiniz freelance işler arasında yer alıyor. Serbest İşler’deki freelancerların Çeviri yaparak para kazanmak mümkün mü? konuşmaları da size fikir verebilir.

Fotoğrafçılık

Nişan-düğün-parti-mezuniyet fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık, emlak fotoğrafçılığı seçeneklerinizden bazıları. Ayrıca stok görsel sitelerine kayıt olarak çektiğiniz fotoğrafların satışından da para kazanabilirsiniz. Freelance yapılabilecek işler içerisinde favori olanlardan biri de stok fotoğrafçılığı. İlginizi çektiyse siz de stok fotoğraf satarak para kazanmak konuşmalarına dahil olabilirsiniz.

Danışmanlık

Uzmanlık alanınızla ilgili danışmanlık hizmetleri de freelance yapılabilecek işler arasında yer alabilir. Bu noktada tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini sıkı tutmalısınız. Özellikle de LinkedIn profilinizi. Ayrıca danışmanlık hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz online platformlar da mevcut. Örneğin SEO danışmanlığı, dijital reklam danışmanlığı, finans danışmanlığı seçebileceğiniz alanlardan bazıları.

Pazarlama ve Halkla İlişkiler

Bu konuda ihtiyacınız olan şeyler sadece internet bağlantısı, telefon ve Skype. Halkla ilişkiler temsilcisi, sosyal medya yöneticisi gibi pozisyonlarda işler bulabileceğiniz geniş bir alan.

Sanal Asistan

İyi bir işveren bulduğunuzda oldukça rahat ve keyifli olabilecek freelance yapılabilecek işlerden biri de sanal asistanlık. Randevuları düzenlemek, mailleri kontrol etmek, sosyal medya hesaplarını yönetmek ya da dosya düzenlemek / arşivlemek gibi görevleri içerebilir. Pek yaygın olmasa da bazı platformlarda çeşitli ilanlar bulabilirsiniz. İlginizi çekiyorsa sitemizdeki sanal asistanlık başlığını takip edebilirsiniz.

Çağrı Merkezi

Bir telefon ve internet aracılığıyla evinizden rahatlıkla yapabileceğiniz işlerden biri daha. Ancak emeğinizin sömürülmemesi adına şartlarını iyi değerlendirmek gerekebilir. Ayrıca dolandırıcılığa da çok açık bir alan olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

Online Özel Ders

İlkokul, ortaokul, lise ya da üniversite öğrencilerine bilgili olduğunuz alanlarda ders verebilirsiniz. Bunu sağlayan platformları araştırabilir ve şartlarını inceleyebilirsiniz. Ya da çeşitli sosyal medya tanıtımları ve reklamlarla öğrencilerinizi kendiniz de bulabilir, Skype ya da Zoom gibi programlar aracılığıyla ders verebilirsiniz.

Online Eğitim Platformlarında Kurs

Udemy gibi online eğitim platformlarında uzmanlık alanınızla ilgili kurslar açabilir ve kurslarınızın satışından gelir elde edebilirsiniz.

SEO ve Dijital Pazarlama

SEO ve dijital pazarlama, dijital dünyanın her daim yükselişte olan meseleleri. Kendinizi bu alanlarda geliştirerek pek çok freelance iş bulabilirsiniz.

Freelance İşler Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Freelance işler
Görsel: limber.work

İnternet üzerinden bulabileceğiniz freelance işler konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli şey dolandırıcılık. Gayet zeki bir şekilde gizlenmiş dolandırıcılığın kurbanı olabileceğiniz gibi farkında olmadan birilerinin dolandırılmasına da sebep olabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var. Özellikle freelance iş siteleri konusunda kayıt için hemen ödeme talep edenlere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Sahip olduğunuz üniversite eğitiminin ya da mesleğinizin freelance çalışmaya uygun olmadığını düşünerek kendinizi freelance yapılabilecek işler konusunda kısıtlamayın. Biraz araştırarak ve üzerine düşünerek kendi alanınızı yaratabilir, işinize farklı bir değer katabilirsiniz.

Serbest İşler forum sayfasından faydalanabileceğiniz konu başlıkları: videographer / video editör işleri, programlama dilleri nelerdir, kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) arasındaki fark, pasif gelir tavsiyeleri

Ayrıca düzenli olarak freelance ve remote iş ilanları yayınladığımız Freelance İş İlanları sayfasını takip edebilir ve freelance iş olanaklarından haberdar olabilirsiniz.

Kapak Görseli: Impressa Solutions


Yorum kapalı!