ÜYELİK VE GİRİŞ

Nasıl üye olabilirim?

Çok basit. Sağ üstte yer alan “Giriş Yap/Kayıt Ol”a, sonra “Buradan kayıt ol”a tıkla ve senden istediğimiz üç temel bilgiyi (kullanıcı adı, e-posta ve şifre) gir ve üyeliğini tamamla. Üye olduktan sonra bir konu açmak istersen Kurallar sayfamıza mutlaka göz at.

Profil bilgilerimi nasıl güncellerim?

Üye girişi yaptıktan sonra kullanıcı adının altında bulunan “Ayarlar”a tıklayarak ya da “Profil”e girip “Düzenle”ye tıklayarak şifre, e-posta, kullanıcı adı, profil resmi, şehir, hakkımda gibi tüm profil bilgilerini güncelleyebilirsin.

Üyeliğimi silebilir miyim?

Eğer daha önceden hiç konu açmadıysan ve bunun bizi üzeceğini göz ardı edersek, cevap evet. Yalnızca yöneticiler üyeliğini silebilir. Bunun için İletişim sayfasından bize ulaşman yeterli. Eğer bir konu açtıysan, üyelik aşamasında kabul ettiğin Kullanım Koşulları’nda da açıkça belirttiğimiz gibi üyeliğinizin silinmesi/sonlandırılması ne yazık ki mümkün değil. Bunun yerine bizden üyeliğinin süresiz olarak yasaklanmasını talep edebilir ya da profil bilgilerindeki kişisel bilgilerini değiştirebilirsin.

Şifremi unuttum!

Panik yapma. Şifreni kolayca sıfırlayabilirsin. Giriş sayfasında “Şifreni mi unuttun?” bağlantısına tıklayıp e-posta adresini girmen yeterli. Sana yeni şifreni oluşturabilmen için saniyeler içinde bir e-posta gelecek.


KONU VE CEVAP İÇERİKLERİ

Konu açarken nelere dikkat etmeliyim?

Bunun için sana kullanım kılavuzu niteliğinde olan kurallar listesi hazırladık. Kurallar sayfasından dikkat etmen gerekenlere göz atabilirsin.

Nasıl anket oluştururum?

Anasayfada bulunan “Konu Aç” butonuna (mobilde en üst sağdaki + işaretine) tıkladıktan sonra karşına “Konu Aç” ve “Anket Oluştur” seçenekleri çıkacak. “Anket Oluştur”u seçip anketini oluşturabilirsin. Anket seçenekleri için adet sınırını yöneticiler belirler.

Bir konu/cevabı nasıl şikayet ederim?

İlgili konu ya da cevabın sağında (mobilde altında) bulunan “Şikayet” aracılığıyla şikayetini bize iletebilirsin. Hemen ilgileneceğimizden emin olabilirsin.

Neden bir konuya cevap yerine yorum yazamıyorum? Neden konu ve cevaplara oy veremiyorum?

Yorum yazma, oylama gibi forumdaki bazı fonksiyonları puan topladıkça ve seviyen arttıkça kullanabilirsin. Puan ve rozet sistemi hakkında detaylara Rozetler sayfamızdan ulaşabilirsin. Aşağıda da bununla ilgili bazı soruların yanıtları var.

Açtığım bir konuyu kaldırabilir miyim?

Açtığın konu herhangi bir kural ihlali içermiyorsa kaldıramazsın. Bu yöndeki taleplerin uygun görülecek bir nedenin yoksa moderatörler tarafından geri çevrilebilir. Konuyu kaldırmak/silmek yerine konu metninin sağında bulunan “Düzenle”yi kullanarak konu içeriğini kolayca düzenleyebilirsin. Bu işlev şu an için mobil görünümde yoktur; yalnızca bilgisayardan giriş yaparak düzenleme yapabilirsin.

“En iyi cevap” nedir?

Konuyu açan üyeler ya da forumdaki 500+ puana sahip Senior ve Lead rozetli üyeler/yöneticiler; bir konuda yer alan açıklayıcı, bilgi verici, anlamlı cevapları “en iyi cevap” olarak seçip öne çıkarır. Böylece diğer üyeler sorulan bir soruya verilen en iyi yanıtı kolayca ayıklar. Güzel haber şu ki eğer bir cevabın “en iyi cevap” olarak işaretlendiyse puan sistemindeki en yüksek puanı (10 puan) tek seferde almış olursun.

Bir konuyu nasıl takip edebilirim?

İlgili konunun sağında (mobilde altında) bulunan + şeklindeki “Takip Et” butonuna tıklayarak konuyu takip edebilirsin. Profiline girip “Takip Edilen” kısmından da takip ettiğin konuları liste halinde görebilirsin. Böylece takip ettiğin konu hakkındaki cevapları kaçırmazsın.

Açtığım konuları ve verdiğim cevapları nasıl bulabilirim?

Açtığın konu, anket ve cevaplar da takip ettiğin konular gibi profilinde yer alır.


PAZARYERİ

Pazaryeri nedir?

Pazaryeri, bildiğin perşembe pazarı gibi. Bir yanda satıcılar var, bir yanda da alıcılar. Burada ürün, hizmet vb. envai çeşit şey için ilan oluşturabilirsin.

Ne tür ilanlar oluşturabilirim?

Tasarlamış olduğun bir web sitesini-scripti-uygulamayı (XYZ, bahis, ESC, IVR vb. yasak), daha önce satın almış olduğun domain ve hostingleri, sahip olduğun bir hesabı, yazdığın bir makaleyi ya da yaptığın bir görseli-çizimi “Pazaryeri” kategorisini seçerek satışa çıkarabilirsin. İlanlarda reklam (sosyal medya, web sitesi vd.), backlink ve hatta herhangi bir ürün (telefon, aksesuar ya da başka bir şey) satışı da yapabilirsin.

Freelance olarak verdiğim hizmetleri de pazaryerine ekleyebilir miyim?

Evet, ekleyebilirsin. Ayrıca satış yerine bir istekte bulunmak için de burayı kullanabilirsin.


İŞ İLANLARI

İş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim?

Freelance İş İlanları sayfasında yer alan güncel freelance ve remote ilanlara başvuruları ilgili firmaya doğrudan yapmalısın. Her ilanın altında başvuruyla ilgili bir e-posta adresi ya da başvuru adresi ekleriz.

Nasıl bir iş ilanı eklerim?

Bir iş ilanı göndermek ve ilanlarla ilgili yapılan iletişim çalışmaları hakkında bilgi almak için İletişim sayfasından bize ulaşabilirsin. Yalnızca freelance ve remote iş ilanlarını kabul ediyoruz.


ROZETLER VE PUANLAR

Üye adımın yanında New, Intern, Junior gibi ifadeler var. Bunlar ne?

Bunlar forum sisteminde bulunan rozetlerdir. Serbest İşler’de herkes bir rozete sahip olur. İş yaşamında Intern, Jr., Sr., Mid-Level gibi pozisyonlarla anılmayı hiç sevmesek de biraz ironi olsun istedik. Gerçek hayatta Senior Designer iken Serbest İşler’de stajyer olabilirsin.

Rozetler ne işe yarar?

Puan aldıkça seviyen artar ve seviyen arttığı gibi sitedeki daha önceden kullanamadığın bazı özellikleri (yorum yazma, yeni etiket ekleme, oy verme, başkalarının konu ve cevaplarını düzenleme, en iyi cevap seçme) kullanabilir duruma gelirsin.

Nasıl puan kazanırım?

Açtığın her yeni konu, verdiğin her cevap, aldığın her oy sana puan kazandırır. Sistemi anlaşılabilir kılmak için Rozetler sayfasını hazırladık.

Puanım düştü. Neden?

Nadiren de olsa puanın düşebilir ve puanın düştüğünde güncel puanın yeterli değilse, yani sınırdaysan sahip olduğun rozet değişebilir. Puanın düştüyse bunun nedeni şunlardan biridir:
– Sana daha önce verilen bir oyun, oyu veren kişi tarafından geri çekilmesi.
– Açtığın konu ve cevap içeriğinin silinmesi.
– Bir üyenin konu ya da cevabına olumsuz puan verilmesi (Her olumsuz puan verdiğinde topladığın puanlardan 2 puan düşer).
– Bir üyeden olumsuz konu ya da cevap puanı alınması (Her olumsuz puan aldığında topladığın puanlardan 2 puan düşer).

Moderatör olmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

Bunun için iki yol var: İlki puan kazanmak ve Lead seviyesine ulaşmak. Lead’ler moderatörle aynı yetkilere sahiptir. Daha kestirme ama zor yol da deneyimlerinden söz ettiğin bir e-postayı bilgi@serbestisler.com adresine göndermek olabilir.


ÖZEL MESAJLAR

Bir üyeye özel mesaj gönderebilir miyim?

Gönderebilirsin. Mesaj göndermek istediğin üyenin profiline gir ve “Özel Mesaj”a tıkla. Mesaj gönderdiğin üye, mesajından e-posta yoluyla haberdar olacak ve canı isterse sana yine özel mesaj kutusu üzerinden cevap yazacak.

İstemediğim bir mesaj aldım, ne yapmalıyım?

Özel mesajlar sana e-posta üzerinden düşer. Bu mesajın yer aldığı e-postayı yanıtlayarak şikayetini bize bildirebilirsin. Gereğini hemen yaparız.


REKLAM VE SPONSORLUK

Serbest İşler’e verilen reklamlar kişi ve markaları doğrudan diğer kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyen bilinçli bir toplulukla karşı karşıya getirir. Reklam ve sponsorluk seçenekleri hakkında bilgi almak istiyorsan İletişim sayfasından bize ulaşabilirsin.