FORUM KURALLARI

Aşağıda yazılı olan forum kuralları, freelancer’lar için daha düzenli, güvenli ve bilgiye erişimin kolay olduğu bir platform yaratmak adına oluşturulmuş kurallardır. Bunlar aynı zamanda bir kullanım kılavuzu niteliğindedir. Forumu bu kural ve prensiplere uygun olarak kullanmaya özen göstermeni rica ediyoruz.


1. Serbest İşler olarak freelance çalışmayla ilgili ve/veya freelance çalışanları ilgilendiren konularda bilgi paylaşımını, dayanışmayı sağlamak istiyoruz. Forum içerisinde konu açarken bir şey soruyor olabilirsin, bir konuda üyeleri bilgilendiriyor da olabilirsin. Seçim sana kalmış.

2. Yeni bir konu açmadan önce, forum içerisinde aynı veya benzer başlığa sahip bir konu olup olmadığını kontrol etmelisin. Bunun için arama çubuğunu kullanabilirsin.

3. Yeni bir konu açtığında kullanacağın başlığın konuya uygun ve açıklayıcı olması çok önemli. Başlıklarda Yardım! ya da Acilen şuna ihtiyacım var gibi ifadeler kullanmak yerine konuyla alakalı daha anlamlı ve açıklayıcı başlıklar seçmelisin. Başlık ne kadar açıklayıcı olursa, bir o kadar da ulaşılabilir olacaktır.

4. Konular doğru kategori içerisinde, alakalı etiketler kullanılarak açılmalı. Konuyla alakası olmayan ve/veya anlamsız olan kategori ve etiketlerin kullanılmasını pek istemeyiz.

5. İçeriğin tamamı ya da tamamına yakın bir bölümü kalın/italik/altı çizgili harflerle yazılmamalı. Yalnızca dikkat çekmek istediğin kısımlarda bu özellikleri kullanmalısın.

6. Herhangi bir konuyla ya da cevapla ilgili şikayetlerini, konu/cevabın sağında yer alan Şikayet butonu ile bize kolayca iletebilirsin.

7. Daha önceden açılan ya da forum kurallarına aykırı konuların altına daha önceden açıldı, bunu zaten konuştuk gibi cevaplar/yorumlar yazmak yerine yine “Şikayet” butonunu kullanabilirsin.

8. Başlıklar ve içerikler Türkçe yazım kurallarına uygun olmalı. Başlıkların yalnızca ilk harfi büyük olmalı, diğer kelimeler küçük harflerle yazılmalı. (Serbest İşler’e özel bir olay bu.) bkz: Bu örnek bir başlıktır Başlığın/içeriğin tamamı büyük ya da küçük harf olmamalı. Özel isimlerde ilk harf büyük kuralı geçersizdir. bkz: Facebook kurucusu Mark Zuckerberg yeni hizmetlerini tanıttı

9. Forumda küfür, argo, hakaret içeren kelimelerin ve küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici, cinsiyetçi tüm söylemlerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü yazı, resim, video vb. materyallerin kullanımı kesinlikle yasak. Üyeleri özel mesaj veya e-posta yoluyla rahatsız etmek de yasak.

10. Telif haklarını ihlal eden dosyalara (crack, serial, warez) link vermemelisin. T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerin kendileri sorumlu. Ama kimsenin başının ağrımasını istemeyiz.

11. Pazaryeri’nde XYZ, bahis, ESC, IVR vb. web siteleri ve buna ilişkin ürünlerin satışları yasak. Bu ilanların yanı sıra moderatörler tarafından platforma uygun olmadığı düşünülen veya yanıltıcı olan ilanlar da kaldırılır.

12. Forum içerisinde kişi ve marka odaklı reklam içeriklerine yer vermek yasak. Bu yönde açılan konu, cevap ve yorumlar silinir. Pazaryeri’nde sattığın, sana ait ürün ve hizmet ilanlarıyla ilgili herhangi bir sorun yok.

13. Başka bir siteden alıntı yapıyorsan mutlaka orijinal kaynağa ilişkin isim vermelisin. Alıntı yapılan yerden izin almak gerekiyorsa önce gerekli izni almalısın.

14. Aynı kişinin birden fazla hesap açması yasak. Tespit edildiğinde ana hesabını da kaybedebilirsin.

15. Serbest İşler, forum kurallarında her zaman değişiklik yapabilir. Değişiklik yapıldığında, sayfanın en altında yer alan versiyon ve tarih bilgisi güncellenir.

16. Foruma üye olan herkes yukarıda belirtilen tüm kuralları kabul etmiş sayılır.

17. Yasal zorunluluk olmadığı sürece kişisel bilgilerinizi 3. kişi/kurumlarla kesinlikle paylaşmayız.

Kurallarla ilgili herhangi bir sorun veya önerin olursa bizimle bilgi@serbestisler.com üzerinden iletişime geçebilirsin.

Versiyon: 1.6
Tarih: 20.05.2020