Yoğun çalışırken bilgisayarı korumak için ne yapmalı?

Bilgisayarımı birkaç ay önce aldım, o zamanlar bu kadar yoğun kullanmıyordum, sadece ödevlerim için kullanıyordum ve dizi izliyordum. Şimdi ise her günüm bilgisayarda geçiyor, her gün çalışıyorum, ayrıca kişisel şeyler için de kullanıyorum. Bu nedenle bilgisayarıma çok yükleniyormuşum gibi geliyor, çünkü aldığım zaman bu kadar yoğun kullanmayacağım kendime uygun bir bilgisayar almıştım. Bir süre yeni bilgisayar almam mümkün değil, o nedenle bu konuda bilgisi olanlara sormak istiyorum neler yapabilirim diye. Bilgisayarımı korumak için ne gibi bir yol izlemeliyim? Aklıma bir süre sonra tablet alıp kişisel şeylerimi almak geldi ama bu çok yakın zamanda olabilecek bir şeyh değil. Önerisi olan var mı?

Yorum Ekle

Yaptığınız işler Office programlarından oluşuyorsa bilgisayarınıza zarar verecek kadar yük bindirmez, bitcoin mining yapmadığınız sürece bilgisayarınız sizi uzun bir süre yarıyolda bırakmaz (dış etkenler haricinde). Şahsen ben 2 yıl önce aldığım bu bilgisayara hiç antivirüs programı yüklemedim, hangi sitenin güvenilir olduğunu, hangi linkin virüs olabileceğini bildiğim için şuana kadar hiç sıkıntı yaşamadım. Tabi eğer siz bu tür olaylara çok hakim değilseniz antivirüs programları işinize yarayabilir, ancak eğer donanım olarak yetersiz bir bilgisayarınız varsa (donanım özelliklerinizi düşük varsayıyorum) Antivirüs programlarıda bilgisayarı biraz ağırlaştırabilir, tabi yaptığınız işe bağlı olarak bunu hissetmeyebilirsiniz.

Intern 19/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Word, excel, dizi, falan türü şeylerde bilgisayara bi şey olmaz. İçiniz rahat olabilir, sadece tüylü zemim türü yerlerde kullanmayın misaş yatağa girip battaniye üstüne koymak gibi. Ve varsa laptop soğutucu kullanın veya yükseltme ayakları var onlardan böylelikle sağlıklı soğutma sağlarsınız.

Mid-Level 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Virüs programı olarak McAfee önerebilirim. Ücretli fakat biz ailece 3 bilgisayar için aldık tek bir pakette uygun fiyata geldi. Babam, ben ve kardeşim bunu kullanıyoruz.

Mid-Level 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Gündelik kullanımda bilgisayara aşırı yük bindirecek bi işlem yaptırmamış olursunuz. Bilgisayarın tam yük altına girdiği işlemler yaptığınızı düşünmüyorum. O sebeple ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Benim bilgisayarlarımdan biri 8 yaşında ve 8 yıldır günlerce kapanmadan yük altında çalıştı.
Bilgisayar ne kadar çalışırsa çalışsın önemli değil önemli olan bizlerin sağlığı.

Junior 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bilgisayarım ile online ders veriyorum. Arada siyah ekran veriyor ve geri geldiğinde de ekran rengi bozuk oluyor, yeniden başlatınca kendi haline geliyor. Bu nedenle yardım istedim ne yapabilirim diye. Gündelik kullanımdan kastım dizi izlemek vs değil.

Mid-Level 17/05/2020 cevapladı.

Eğer siyah ekran gri ekran türü. Sorun varsa ekran bağlantısı veya güncelleme sorunu da olabilir. Canlı ders türü faaliyetler de yormaz bilgisayarı. Dizi izlemek falandan kastım buydu aslında bilgisayarı yoran şeyler misal kimisi mining yapıyor veya oyun falan oynuyor yoğun şekilde gibi..

18/05/2020.
Yorum Ekle

Aynı şeyi telefon için sormak istiyorum. Çok pratik olmasa da evde olmadığım zamanlarda da işlerimi halledebilmek adına telefondan yazmaya çok alıştım. Ancak iş için ayrı telefonum olmadığı için elimden düşmüyor artık ve yanıyor sürekli. Birkaç kere kapandı ve fabrika ayarlarına döndürmeden de açamadım vs. Yükünü hafifletebilmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.