Uyku sorunuyla mücadele için öneriler

Merhaba bazen okulsal işsel durumlarda sabaha kadar uyumadan durabilmek gerekiyor ama saat 1 gibi bi şekilde kendimi ikna edip uyuyorum her seferinde. Bu sebepten bazen işim yarım kalıyo bazen son güne bıraktığım sınav hoş geçmiyor falan. Kahve redbull türü şeyler genel olarak bence bi işe yaramıyor. Bu konuda farklı bir öneri verebilecek olan var mıdır? 

Yorum Ekle

Açıkcası ben hiçbir işim için sabaha kadar çalışmadım, umarım çalışmam da gerekmez. Ne okul için ne de herhangi bir iş için uykumdan feragaat edemem. Ki geceleri verimli çalışabileceğim çok düşünmüyorum. Bence düzenli uyku verimli iş yapmak için çok nemli bir etken. O nedenle düzenli çalışarak işleri halletmek daha mantıklı gibi geliyor bana.

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Sabaha kadar uyumadan durmak yerine öncelikle yapılacak olan işin planlanması ve hedef koyulması daha önemli bir konu. Eğer gerçekten zaman çok kısıtlıysa ve uyunmamasi gerekiyorsa ödül sistemi uyguluyorum. Örneğin ‘bu işin yüzde yirmisini 1 saatte tamamlarsam kendimi kahve ile odullendireceğim, yarısını bitirdiğimde 1 saatlik dinlenme hakkım olacak, işim tamamen bittiğinde ertesi gunu kendime ayiracagim’ gibi. Ayrıca saatte bir yüz yıkama ve küçük egzersizler de enerji veriyor.

Junior 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bende de tam tersi oluyor. Genelde geç yatıyorum, keşke 1 gibi uyuyabilsem. Kahveyi özellikle çok içen biriyseniz kesinlikle işe yaramaz. Spor yapmak uyku kaçırıyor genelde. 10-15 dakika da olsa gece saatlerinde yapılabilir belki. Ya da size pozitif enerji veren bir müzik dinleyebilirsiniz bu genelde uykumu kaçırıyor benim. Onun dışında @Senembirgul katılıyorum kesinlikle planlama çok önemli.

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Gün içinde yorularsanız eğer uyku daha rahat olur ve meditasyon uygulaması çok işe yarıyor

Mid-Level 09/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.