Stok fotoğraf satarak para kazanmak

Bir zamanlar uğraşmış olduğum stok fotoğraf satarak para kazanmak nasıl olur onu anlatmak istiyorum. Daha doğrusu edinmiş olduğum tecrübeleri paylaşacağım. 😀

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama bir adet fotoğraf makinesine ihtiyacınız var. Ve tabi dijital ortamda satışa koyabilmek için bilgisayar ve internet de lazım.

Ardından platform seçimi geliyor. Sektörde bir sürü stok fotoğraf satışı yapabileceğiniz site var. Shutterstock, adobestock, crestock, etsy(el yapımı ürün de satılabilir), dreamstime ve depositphotos gibi sektörde bir çok stok fotoğraf sitesi mevcut. Standartları ve ödemeleri ise çoğunlukla aynı. Ayrıca belirteyim bana göre sektörün lideri shutterstock.

Stok fotoğraf para kazanmak için neler mi çekmelisiniz? Elinizin altında ne varsa acımayın çekin. Ülkemizin taşı toprağı altından. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan manzaralar var. Al kamerayı eline sonra Japon turist gibi çek babam çek. 😀

Beş on tane fotoğraf yükleyip satılmasını beklemek yanlış olur. Bu sitelerde milyonlarca fotoğraf var ve her gün binlerce fotoğraf ekleniyor. En az yüz tane fotoğraf yükledikten sonra satışlarınız başlayacaktır. Mühim olan pes etmemek. Ve tabi çekimlerde yaratıcı olmak.

Ayrıca stok fotoğrafçılığı bir nevi pasif gelir yöntemi diyebiliriz. Çünkü bir kere çalışıp çekimleri yapıyorsunuz. Daha sonra satışa koyuyorsunuz ve ileri tarihlerde çalışmasanız bile fotoğraflarınız satıldıkça gelir geliyor.

Tabi hiç bir iş gibi bu da kolay değil. Mühim olan yeterli derecede emek vermek. Ruhunu katan ve emek verenler için stok fotoğraf satarak para kazanmak hiç de zor değil.

Yorum Ekle

Güzel bilgi, ortalama ne kadar getiri bırakıyor va türü bilgileri de paylaşabilir misiniz? Ben normalde de dağ taş çekiyorum değecek bi şeyse yükleyim hemen 😀

Mid-Level 23/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.