Sosyal medyadan para kazanılabilir mi?

Günümüzde çok fazla artış gösteren bir alan sosyal medya üzerinden yapılan işler. Riskli bir iş olmasıyla beraber aklıma yatmayan bazı durumlar da var. Mesela sosyal medya platformları kişilere ödeme yapıyor mu yoksa sponsor aracılığı ile mi bu ödeme sağlanıyor? Bu sorum youtube, instagram ve podcast siteleri için geçerli. Bilen varsa ve yardımcı olursa benim için çok güzel olur.

Yorum Ekle
En iyi cevap

youtube hariç hiç bir sosyal ağ kullanıcısına ödeme yapmıyor. youtube unda kendisi değil ama bağlı olduğu google adsense şirketi reklam gösterimleri için ödeme yapar.

herkes sponsor reklam alarak para kazanıyor.
veya mevcut takipçi kitlelerini yönlendirerek ortaklık affiliate sistemlerinden veya kendi site blog uygulamalarının reklamlarından para kazanıyorlar.

mesela instagramda xx bin takipçisi olan hesap youtube attığı son videonun reklamını yapıyor. video içindeki reklamlar gösterildikçe adsenseden para kazanıyor. veya takipçilerine sitesini blogunu uygulamasını tavsiye edeiyor, ziyaret edildikçe adsense admob gibi reklam ağlarından gelir sağlıyor.

sosyal ağlarda para kazanmak için öncelikle yönlendirebileceğiniz bir takipçi kitleniz olması gerekir. fenomenlerin aldıkları tanıtım reklamları sponsor bağlantı reklamları kadar gelir elde etmeniz pek mümkün olmasada kitlenizi yönetebildiğiniz derecede gelir sağlamanız mümkündür.

Mid-Level 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Twitter ödeme yapmıyor diye biliyorum, reklam viral gibi işlerden gelir sağlanabiliyor diye biliyorum. Youtube ödeme yapıyor ama onun da şartlarına vakıf değilim.

Mid-Level 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Sadece YouTube ödeme yapıyor. Arada sürekli sinirimizi bozan reklamlardan o da 🙂 belli bir süreyi geçen videolara birkaç tane reklam koyma hakkı veriyor bildiğim kadarıyla. Instagramda takipçi sayısı arttıkça reklam alma olasılığın artıyor anca bu şekilde para kazanılabiliyor.

Junior 01/06/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

artık 1 milyon takipçin olmadan da sponsorluk ayarlayabiliyorsun. sadık bir kitlen varsa 5-10 bin takipçili bir hesap üzerinden bile reklam alınabilir, para kazanılabilir. örneklerini gördüm. çünkü takipçi satın alma, çekiliş vs o kadar çok yapılıyor ki önemli olan takipçi sayıları yerine etkileşim oranları oluyor. instagram’da 2 bin takipçisi olup küçük şirketlerden reklam alanlar var. tabii kazanacağınız para da buna göre daha düşük oluyor. 2 bin takipçili bir hesap için post paylaşımı 20 tl iken 100 bin takipçili hesapta 200-300 tl olabiliyor.

Intern 07/06/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.