Sıfırdan iş kurmak

Sıfırdan iş kurmak bir çoğunuzun hayalidir. Bunun bir formülü var mı? Ne yazık ki belli bir formülü bulunmamakta. Ancak neler yapabilirsiniz. Nelere dikkat etmelisiniz. Bunları size biraz bahsetmek istedim.

Sıfırdan iş kurmanın anahtar kelimesi devamlılıktır. Bir işi sürekli ve  düzenli olarak yapmak, sıkılmadan, üşenmeden, pes etmeden devam etmektir. Yapacağınız işe konsantre olun. Daldan dala atlamayın. Bu sizin üreticiliğinizi azaltır.

Birde unutulmaması gereken en önemlilerden biri de çok çalışmaktır. Eskiden bir video izlemiştim. Hiç bir zaman o sahne aklımdan silinmedi. Kendime o sahneyi ve sözleri örnek aldım. Videoda Nusr-et Vedat Milörü restoranında ağırlıyordu. Vedat Milör etin tadına baktıktan sonra Nusret’e ”nasıl buluyorsunuz bu kadar güzel etleri” dedi. Nusret cevap olarak ”uykusuzluk ile” diye cevap verdi. Bu sorunun cevabını verirken o kadar emindi ki kendinden, bu kendinden eminliğin arkasında çok çalışmışlığın, uykusuz günlerin olduğu belliydi.

Bu dediklerim hayatınız boyunca olması gerekenlerdi. Ancak işinize başlamadan önce belirlemeniz gereken hususlar var. Önce projenizin amacını belirlemelisiniz. İşlerinizi bu amaca bağlı kalarak yapmalısınız. projenizin hedef kitlesini belirleyerek, hedef kitlenizin her türlü özelliğini, isteklerini öğrenmelisiniz. Markanızı bu temeller üzerine kurmalısınız.

Markalaşmak için en önemli adımlardan biri reklam ve pazarlamadır. Markalaşmak için mutlaka  profesyonel bir grafik tasarımcı ile anlaşmalısınız. bu konuda  giden parayı gözünüzde büyütmeyin yoksa markanız müşterileriniz önünde küçülüp gider. Grafik tasarımcı markanızı müşteriye yansıtır. Bu yansımanın  müşteri üzerinde etkisi çok önemlidir. Ucuza yaptıracağım derken hayallerinizden olmayın.

Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.