Remote vs. freelance çalışma: Hangisini seçerdin?

Remote ile freelance çalışma sistemleri benzerlik gösterse de aslında farklı kavramlar. Her ikisi de ofise bağlı kalmadan çalışmak demek.

Remote: “Uzak” anlamına gelir ve “uzaktan çalışma” şeklinde Türkçeleştirilebilir. Bir şirkete bağlısınızdır.
Freelance: Uzaktan ve tek başına yürütülen, özgür bir çalışma şekli. Herhangi bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz.

Temelde böyle özetleyebilirim.

Freelance çalışanlar kendi çalışma saatlerini kendileri ayarlamak zorunda. Uzaktan çalışmada (remote) ise saatlerinizi şirket belirler.

Freelancerlar müşterilerini seçme özgürlüğüne sahiptir. Ama remote için böyle bir durum mümkün değildir.

Siz hangisini tercih ederdiniz?

Yorum Ekle

Bu dönemde sanırım insanların tercih şansı yok. 🙂 Uzun süredir freelance olarak çalışıyorum ama işlerim çok durgunlaştı. 5 farklı müşterim varken şu an 2 müşterim var. Tabii remote çalışma şekli her türlü ofiste çalışmaktan iyidir. Güvence hakkına sahip olduğun için avantaja sahip. Ama müşteri bulma konusunda zorluk çekmiyorsan freelancerlık kesinlikle daha iyi.

Intern 02/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Freelance iyidir.

Intern 02/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Ben de freelance çalışıyorum ama uzaktan çalışma daha iyi bence.

Intern 02/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Can sıkıcı 9-6 çalışma saatlerini,  metrobüs reziliğini, tam bir işe odaklanmışken sağdan soldan birilerin soru sormasını, sigara ve kahve içelim mi diye dürtmesini, direktörünün önceki gece yaşadığı ve komik zannettiği olayı anlatmasını göz ardı edersek tam zamanlı çalışmak en iyisi. Çünkü güvencesiz yürümüyor hayat.

Ama geceleri daha iyi konsantre olup çalışmayı tercih edenler var. Mesela ben. Tam zamanlı bir işte patronunuza ben gece daha iyi çalışabiliyorum, gündüz gelmesem olmaz mı diye soramazsınız. Bu yüzden olay yine freelance çalışmaya geliyor ister istemez.

Junior 02/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Net bir cevap söyleyemem. İşin ne olduğuna bağlı. Mesela freelance video ve fotoğraf işi yapanlar şu an işsiz. Freelance olmak da kurtarmıyor bazen.

Junior 04/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Remote çalışmayı seçerim. ofis hayatının en sorunlu tarafı kesimlikle yol çekmek ve kasınto iş ortamı. Yol çekmek şöyle: iş saatlerine ek olarak belli bir miktar vaktini de yoğun trafikte işe ulaşım için harcıyorsun, otobüs veya yakıt masrafın oluyor araban varsa işe gitmek için bakım masrafın oluyor ve bunlar işinin bir parçası olarak görülmüyor asla.(ankarada 9-6 çalışan biri için günün 2-3 saati demek genellikle ev çok merkezi bir yerde değilse) ve her sabah kıyafet şu bu ofis ortamı kasıntılığı falan bu gibi dertler uğraşılmıyor.
Freelance iş çağımızın serbest mesleği yarının belirsiz düzenli gelirin yok şu bu. Ofis hayatı ise düzenli gelir demek. Remote çalışma tam olarak ikisinim optimize edilmişi yani bence süper bi olay. Bir iki ufak detay hariç.

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

illa birini seçmek zorunda değilsek remote çalışma şansı olan arkadaşların ayrıca freelance çalışma imkanlarıda varıdr.

Mid-Level 09/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

remote çalışma şekli şu günlerde iyi çünkü piyasanın durumu belirsiz ve kesin maaş iyidir

Mid-Level 11/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

freelance iyi gibi görünüyor ama sürekli iş bulmak çok zor. o yüzden remote

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.