Yeni girişimciler için pazarlama önerileri

Yeni girişimciler için pazarlama önerileri vermek istedim. Bu önerilerin ilki, ürünü seçerken özel ihtiyaçlara odaklanmanız gerektiği. Pazarlayacağınızın ürünün hangi kitleye hitap ettiğini araştırın. Bu kitlenin profilini çıkarın.

Piyasa konumunuzu belirleyerek rakiplerinizi analiz edin. Bu sayede eksiklerinizi göreceksiniz. Herkesin size ulaşabilmesi için web sitesi kurun. Ürün ve hizmet stratejinizi bu sitede yansıtın. E-posta ile müşterilerinize ulaşın. Müşterilerinizin bol olduğu mekanlara broşür bastırıp dağıtımını sağlayın.

Reklam hizmetlerini pahalıya çözmeyin. En önemli kalemlerden biri reklamdır. Reklam olmadan kimseye kendinizi tanıtamazsınız. Kampanya ve indirim kuponları ile müşterilerinizin gönüllerine taht kurun. Dedikodu reklamı en etkili olandır.

Sosyal yardım kuruluşlarına ücretsiz ürünler gönderin. Buralar sayesinde markanızın bilinirliğini artırırsınız. Mevcut müşterilerinizden referans alarak bunları web sitenizim referanslarınıza ekleyin.

Geçmiş müşterileriniz ile iletişimi sürdürmeyi unutmayın. Müşteri kaybetmek istemezsiniz. Düzenli müşterilerinizin devamlılığı için onlara naif ve ince hediyeler gönderin.

Deneyimli pazarlamacı arkadaş konunun altına eklemeler yapabilir. 😉

Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.