Özel ders öğretmenlerine yeteri kadar değer verilmemesi

2 yıldır İngilizce özel ders vererek geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Ki buna geçimini sağlamak da çok denmez. Çünkü üniversite öğrencisiyim ve özel ders vererek aldığım para ancak okul harçlığıma destek olabiliyor. Bence Türkiye’de özel ders öğretmenlerine yeterince değer verilmiyor. Öğrenci bulmak zor olmuyor ama fiyatlar konusunda hep sıkıntı yaşanıyor. Yurt dışında bir insan özel ders vererek çok kolay bir şekilde yaşayabilecekken, ben bir öğrenci ile bir ayda en fazla 400 TL kazandığımı biliyorum. Tabii şehirden şehire değişebiliyor bu piyasa. Ama benim genel gördüğüm şey bu.  Özel ders deneyimi olanlar ne yaşıyor merak ediyorum. Hayli zor bir iş yapıyorken, karşılığını alabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Yorum Ekle

Ben de daha önce gönüllü olarak ders verdim ama ücretli vermedim. Çevremde özel ders veren pek çok arkadaşım var. Eskişehir’de matematik dersi veren bir arkadaşım bir öğrenciden aylık 400den az kazanıyor.

Burada piyasayı belirleyenin konum, öğrenci yoğunluğu ve verilen ders olduğunu düşünüyorum. Özellikle son dönemde öğrenciler çokça özel ders vermeye başladı, bunun yanında öğretmenler de veriyor. Veliler genelde özel ders için öğretmenleri tercih ettiğinden öğrenciler tercih edilmek için fiyatları düşürmek zorunda kalıyor. Aynı zamanda diğer üniversite öğrencileri arasından seçilebilmek için de fiyat düşüyor. Bir de matematik vb. dersleri verdiğinizde daha çok talep olmasına karşın felsefe vb. derslere talep çok düşük oluyor.

Fiyat düşüklüğünden velileri ya da öğrencileri sorumlu tutamayız bence ama evet genel bir değersizlik var.

Mid-Level 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

hiç özel ders vermedim ama birkaç şirkete ufak çaplı eğitim ve danışmanlık vermiştim. karşılığını aldığımı düşünmedim hiç. işin öğretmek, yol göstermek olunca türkiyede kimse değer vermiyor sana. bir de özel ders verenlere karşı önyargı var dünyanın parasını kazanıyorsun diye. halbuki gerçek öyle değil.

Junior 02/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Türkiye’de çoğu emeğin karşılığının olmaması gibi özel ders verenler için de durum aynı ne yazık ki

Junior 04/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

piyasa da maalesef çok fazla ders veren olduğu için ders alan aileler ya da öğrenciler en ucuz yola başvuruyor buda işini kaliteli yapanlara saygısızlık oluyor

Mid-Level 11/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.