Ödeme almada zorlanmak!

Bir çok meslek nerdeyse Freelancer olma yolunda ilerliyor.Bugün ki dünyada da sayımız oldukça arttı.Görüşme yaptığım işlerin bir çoğunda daha önce freelancer biri ile çalışmış olan ödeme koşullarını beğenmiyor ya da diğer kişi ile yaptığı çalışmanın aynından istiyor.Bu durumun olması freelancer çalışan kişilerden de kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Bu sektöre yeni adım atan bir çok kişi iş bitimin de ödeme almayı ya da iş bitirilip teslim edilse bile ödeme alamaması halinde (imkanları olmadan) insanlara bu rahat davranışı sunması oluyor.Bunun gibi sorun çıkaran durumlar üzerine bir çok freelancer toplulukları var.Ama durum çok da değişmiş değil.İnsanlara internetin , freelancer çalışan olmanın, freelancer çalışanların kendi imkanları ile yaşamaya çalıştıklarının ne olduğu öğretilmeli.

Yorum Ekle

Çok haklı bir konu ama bunun sebebi genel olarak 2 taraflı bir güvensizlik durumu olması. Mesela birine bi iş verince ödemeyi prşin olarak yapınca işi verdiğin kişi işi savsaklıyor veya iyi bir iş yapmıyor ama aynı şekilde iş yapan taraf durumunda olunca da benzer sorunlar yaşıyoruz. İşi teslim edince işveren nasıl olsa işimi hallettim beklesin tavrına giriyor. Ve kimse kimseye güvenmiyor. Bu durumun oluru aracı internet sitesi türü bir oluşum olarak görüyorum, othersapp fikri bence çok güzel bi fikir bu açıdan geliştirilip 2 tarafında durumunu çözebilecek hale gelebilir ama bu gibi aracı bi yer olmadığı takdir de ne yazık ki işler karşılıklı iyi niyete dayalı olarak gider.

Mid-Level 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

bu konuda bir aracı platform mu oluştursak acaba?

mesela müşteri siparişle ilgili ödemeyi bu aracı platforma yapsa ve işin teslim edilmesi için karşılıklı süre belirlense,

iş teslim edildikten sonra müşteri onaylayınca aracı platform ödemeyi freelancerın hesabına geçse

veya teslim edilen işde hata, eksiklik var ise ek süre verilip tekrar düzenlenip teslim edilse ve sonra onay sürecine geçilse v.s. v.s.

kullanışlı olur mu acaba ne dersiniz, bu sektörde buna çok ihtiyaç var gibi..

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

@atbulbul

Bence harika bir fikir.Bunun gibi bir platform oluşturabiliriz. Freelance sektör de çok büyük bir yerde.Güvenilir bir platform kurarak iş veren ve freelance arasında protokol oluşturarak ödemeyi havuz dahi bekletilebiliriz.Karşılıklı güven kurmak iki taraf içinde çok çok sağlıklı olur.

Intern 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bence bu sorunun nedenleri de piyasa da çok freelancer olması ya da kendini öyle tanıtanlarla dolu iş yapıyorlar ve ücretlerinin peşine düşmüyorlar ve iş veren de bir rahatlama oluyor

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Güven kaybında oluyor bu şekilde.Bir formül bulunmalı aslında.Feeelance belgesi falan gibi.

Intern 10/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.