Neden markalaşmalıyız?

uzun süredir üzerinde düşündüğüm bir konu bu. bir girişimi olan kişiler için değil sadece, kendi işini freelance yapanlar için de geçerli. marka olma, markalaşma önemli bir konu.

iş logoda mı bitiyor? sadece iyi bir logo ile marka olunabilir mi? mesela starbucks logosunu gördüğünüzde zihnimizde ne canlanıyor? bana sorarsanız aklıma ilk ev konforu geliyor. starbucks’lar çok konforlu ve çalışmak için ücret ödemiyorum. çalışanlar tepemde dikilip bana kahve satmaya çalışmıyorlar. ofiste çalışmayanların evi gibi oluyor.

bana göre markalaşma, sunduğu avantajlar ile zihinlerde yer edebilen her şeyin toplamıdır. markaların rakiplerden bir farkı olmalıdır.

marka olduğunuzda şanslısınız. çünkü insanlar 2 liralık kahveye 15-20 lira verip mutlu olurlar. aldıkları kahve değildir aslında.

Yorum Ekle

Markalaşma bana göre stratejik olarak tasarlanmış bir hikayeyle başlar. Starbucks da bu hikayeyi en iyi kurgulayan markalardan biri. Çoğu marka güzel bir logo yapıp markalaşacağını falan düşünüyor ama işin aslı öyle değil. Logo evet çok önemli ama böyle düşünen markaların logoları da kötü oluyor zaten. Önemli olan hikayenin ne olduğu.

Junior 26/11/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

çok doğru. türkiyede markalaşmanın sadece logo tasarımıyla ilgili olduğu düşünülüyor ne yazık ki. ama iş logoda bitmiyor, bu sadece başlangıç.

Intern 19/12/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.