Minimum viable product nedir ?

“Minimum viable product nedir?” sorusunun en güzel ve net cevabı sanırım şu: Pazarda tutunabilecek ürün. Bu tamamen en iyi ürünü seçme yoludur. Bir yatırım yapacaksınız ama hangi ürüne? MVP ürünlere yatırım yapılır mı?

Risklere karşı en iyi yatırım yapılabilecek, yani risklere karşı getirisi en iyi üründür bana göre. Bulunduğu pazarda en iyi tutunabilecek üründür. Bu yüzden herkes bu ürüne yatırım yapmak isteyebilir. Bu ürün sayesinde daha az zaman ve para harcanır. Çünkü bu erken müşterinin alacağı ya da geri bildirim yapabileceği üründür. Diğer ürünler için taslak özelliği taşır.

Bu ürün sayesinde fikirlerin seri üretime geçmesi test edilir. Bazen bu fikirler youtube  videosu ile test edilir. Bazen bir Google ad ile… Lean start-up teknikleri içinde en önemlisidir.

Start-up ve girişimcilik ile ilgilenenler için yararlı olabilir…

Yorum Ekle

Müşterinin beklentisini karşılayabilecek ilk üründür. müşteriye sunulması istenen özellikler temel olarak bu üründe barındırılır. Gelen geri dönüşlere göre eklemeler, çıkarmalar yapılır, ürün aynı şekilde üretilir veya ürün üretilmez. Genelde maketle karıştırılır ama maket değildir. Demo sürüm, prototip gibi düşünülebilir.

Mid-Level 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.