Kadın girişimci örnekleri

Konuya mesafeli bazı arkadaşlara kadın girişimci örnekleri sunarak fikirlerini değiştirmeyi amaçlıyorum. 😀 Türkiye gibi ataerkil bir toplumda kadın girişimci fikri bazı zihinlere aşırı yabancı geliyor. Bu tarz modellerin kafasına vura vura kadın erkek eşitliği fikrinini aşılamak hepimizin üzerine düşen bir görev. O da insan sen de insansın hemşerim. Kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Kimse toplumun kendisi için biçmiş olduğu görevlere uymak zorunda değil. Zaten piyasada pek çok başarılı kadın girişimci adını fazlasıyla duyurmuş durumda.

  1. Armut.com kurucusu Başak Taşpınar.
  2. Ankaranın ilk kafesi CAFEMİZ’i ve Kuki – Quick China markalarının sahibi Gamze Cizreli.
  3. Hepsiburada yönetim kurulu başkanı Hanzade Doğan Boyner.
  4. Doruk kimya sahibi Hatice Gülgün Akça. Garanti bankasından kadın girişimci ödülleri aldı.
  5. Trendyol grubunun girişimcisi, kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu.
Yorum Ekle

kadından girişimci olmaz şeklinde yaygın bir düşünce olduğu için görmezden geliniyorlar. iş hayatındaki iş adamı, bilim adamı gibi ifadeleri lügatimizden çıkarmamız lazım.

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Avrupa ve batı ülkelerinde bu tarz cinsiyetçi ve yobaz düşünceler çoktan tarihe gömüldü. Cam tavan sendromu ülkemizde çeşitli sektörlerde gözlemlense de artık azalarak bitiyor. Tünelin ucu aydınlık.

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Türkiye’de örneklerini bulmak zor olabiliyor maalesef. Bunun sebebi tabi ki ataerkil toplum yapısı ve cinsiyetçiliğin bu yüzyılda bile devam ediyor olması. @aylinlin kesinlikle katılıyorum dil çok önemli, cinsiyetçi dil bırakılmadan hiçbir şey düzelmez.

Ayrıca kadın girişimcilere dünyadan örnekler vermek gerekirse Coco Chanel ve Oprah Winfrey kesinlikle ilk söyleneceklerden.

Mid-Level 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.