İnternetten grafik tasarım öğrenme

Grafik tasarım okulu okuyanların ve ajansların bir çoğu internetten grafik tasarım öğrenme mevzusuna hiç sıcak bakmıyor ve şiddetle kınıyor. Haklılar mı yoksa yanılıyorlar mı? İnternetten grafik tasarım öğrenme gerçekten bu işin okulunu okumanın yerini tutabilir mi? Cevap kişiden kişiye değişir. Aslında bu arkadaşlar bir nebze haklılar. Grafik tasarım okulları bu işin altyapısını ve temel prensiplerini öğrenciye yediriyor. Youtube ve udemy gibi online dersler aracılığıyla bu işi öğrenen alaylı grafik tasarımcılar bazı prensipleri ve çok önemli noktaları kaçırabilirler. Ama ben inanıyorum ki yeterli emeği ve zamanı gözden çıkaran tutkulu kişiler okulunu okumadan da grafik tasarımcı olabilir.

Aslında başarılı bir grafik tasarımcı olmanın en önemli kriterleri güncel trendleri takip etmek. Çünkü bu meslek öyle bir meslek ki 6 ay ara veren kişinin geri dönüşü çok zor olabilir. Her geçen gün yeni yazılımlar, konseptler ve trendler ortaya çıkıyor. Yani ben oldum diyerek kendini geliştirmeyi bırakanların bu meslekte tutunması bir hayli zor.

İnternetten grafik tasarım öğrenme denildiği zaman akla ilk olarak youtube videoları ve dünyanın en büyük kurs sitesi olan udemy geliyor. Tamam youtube herkesin kafasına göre içerik yükleyebildiği bir mecra ve kaliteli içerik bulmak zor. Ha youtube üzerinden çok kaliteli dersler verenler de yok değil. Ama kendilerini bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Udemy ise tamamen kurs vermeye dayalı bir platform olduğu için bu hususta daha başarılı. İhtiyacınız olan dersleri kullanıcı puanlarına göre filtre ederseniz alanının en başarılı öğretmenlerinin derslerine dahi erişebilirsiniz.

Umarım internetten grafik tasarım öğrenmek isteyen ve çekinceleri olan arkadaşlara yararlı bir yazı olmuştur. Lütfen düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

Yorum Ekle

Okulda öğrenilebilecek her şeyin bulunduğumuz çağda bir internet bağlantısı ve bilgisayar ile öğrenilebileceğine inanmaktayım. (eğer istenirse) Ama tabi ki isteyen birisi için okulda öğrenmesi her zaman daha kolay, sistemli ve disiplinli bir şekilde öğrenebilme imkanı, etrafında benzer ilgileri olan insalar bulabilme imkanı falan gibi artıları var 😀

Mid-Level 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Haklısın ben de çevremde bu tarz canlı kurslara, grafik tasarım ve yazılım bölümlerine giden arkadaşlarımın networking yani sektörde çevre edinmeyi ön planda tuttuklarını gözlemledim.

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bence de kişiden kişiye değişir, ajanslar işe alımda eğitime bakmalı ama eğitimden önce kişinin portofolyosunu göz önünde bulundurmalı bence. Bu tür işlere internetten görerek ilgi duymaya başlamak aynı zamanda bu işin eğitimini almanın önünü açar bence, merak eden birisi veya kariyer yapmak isteyen birisi eğitiminide almak ister.

Intern 23/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bölümü bitirip, mezun olup çok az deneyimle ortalama işler yapan birileri de vardır ya da tam tersi kurs, video vb. öğrenip çeşitli işler yapmış ve kendini geliştirmiş birileri de vardır. Ama bazı durumlarda belgeyle tescillenmiş eğitim kişiyi bir adım öne taşıyabiliyor. Sertifika sahibi biri yerine lisans mezunu birini almak daha tercih edilebilir oluyor.

Mid-Level 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.