Girişimciliğin ekonomik kalkınmaya etkisi

İstihdam, üretim ve ihracat bakımından girişimciliğin ekonomik kalkınmaya etkisi su götürmez bir gerçek. ABD’nin günümüzde ulaştığı devasa ekonomik yapıyı uzun süredir kabul etmiş olduğu serbest piyasa ekonomisine bağlamak hiç de yanlış olmayacaktır. Fırsatlar ülkesi denilen Amerika’da çıkmış olan Amerikan rüyası denilen ideal her Amerikalının eşit şartlar altında olduğunu ve çok çalışarak başarının, zenginliğin ve şöhretin yakalanabileceğini iddia eder.

Girişimciliğin ekonomik kalkınmaya etkisi ülkemiz için de hayati önem taşıyor. Özellikle şu içerisinde bulunduğumuz 2020 ekonomik buhranda istihdam sağlayabilecek ve ülkeye dolar girişi sağlayabilecek girişimlerin, ekonomik teşvikler ile desteklenmesi hayati önem arz ediyor. Ekonomik teşviklerin yanı sıra yukarıda bahsettiğim, girişimcilerin ihtiyacı olan girişim hürriyeti ve fırsat eşitliği de önemli katkılar verecektir.

Bir kaç tanınmış kişinin söylemiş olduğu sözlerle bu argümanı örneklendirmek istiyorum. Avusturyalı çok ünlü yönetim gurusu Peter F. Drucker şöyle buyurmuş.

“Ekonominin itici gücü girişimciliktir.”

İrlandalı yönetim ve insan kaynakları danışmanı olan Charles Handy ise şunu söylemiş.

“Devletler daha fazla girişimci yaratmalı.”

Yorum Ekle

sonuçta her girişim artı değer üretebilmek üzerine kuruludur. diyelim ülke olarak yurtdışına sadece ham domates satıyoruz. bir süre sonra dedik ki biz ham olarak kasayla domates satmayacağız sadece işlenmiş domates ürünleri (ketçap, doğanmış konserve, salça)satacağız. bu ürünü işleyebilmek için bir tesise, ürünü paketleyebilmek için paket üretimine ekstra işçiye vs ihtiyaç var. bu kadar basit bir girişim bile birden fazla üretim kalemi ve artı değer doğurmakta. Bundan ötürü ekonominin itici gücü girişimdir.

Mid-Level 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.