Freelance videographer / video editör işleri yapmak için

Öncelikle herkese iyi akşamlar. 2-3 yıldır freelance olarak küçük çaplı şirketlere ve yeni oluşumlara yazarlık işi yaptım. Video edit programlarına da ilgim olduğu için freelance videographer olmak istiyorum. Üniversitedeyken kendimce birkaç amatör video edit programıyla video montajları yapmıştım. Acaba bu ilgi alanımı kariyer amaçlı değerlendirebilir miyim diyorum. Öncesinde profesyonel video edit programlarını öğrenmem gerektiğini biliyorum. Bunun için araştırma yapıp en iyi programlar olarak Premier, After Effects, Sony Vegas gibi programlarla karşılaştım. Şimdi sorularıma geçeyim, umarım siteden biri yardımcı olur.

1. Premier, After Effects, Sony Vegas programlarından hangisi video editör olarak çalışanlar tarafından daha çok tercih ediliyor? Ya da bu programlardan başka bir program var mı bildiğiniz?

2. Video editörlük işinde temel düzeydeki bilgilerimi nasıl geliştirebilirim?

3. Bu konuda önerebileceğiniz online workshop, eğitim vs var mı?

4. Kendimi geliştirdiğimde videographer arayan kişilere/şirketlere nasıl ulaşmalıyım? Yani nasıl iş bulacağım?

 

Yorum Ekle
En iyi cevap

İyi akşamlar sana da. Öncelikle heves kırmak istemem ama ben de videographer sayılırım ve montaj/kurgu işleri yaparak geçimimi sürdürmem çok zor oluyor. Hem de uzun zamandır bu işi yapmama rağmen! Bu yüzden programlardan önce sektörü ve iş imkanlarını da araştır derim. Freelance videographer olacağım diyorsan da işin daha zor çünkü bu alanda kendini ispatlamış isimler genelde iş yapıyor. Ha ben küçük işlerle gelir sağlayacağım başlangıçta diyorsan freelance iş yapabileceğin siteler mevcut.

Başlangıçta sadece Adobe Premier bilsen yeterli, Vegas’a ihtiyacın olmayacak. Sonrasında After Effects’e geçersin. (Zaten müşteri taleplerinden dolayı geçmek zorunda hissedeceksin kendini.)

Video editörlük işinde temel düzeydeki bilgilerini geliştirmek için yapacağın en iyi şey programı açıp günlerce hatta aylarca kurcalamak olmalı. Ben bu şekilde öğrendim ve eminim sen de öğrenirsin. Bol bol saçma videolar çek ve onları kurgula. Son olarak, bir videographer için en önemli şey program bilgisi değil, kurgu mantığını ve sinematografiyi bilmek bana göre.

Junior 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

@ali_k bu konuda daha iyi yönlendirebilir ama ben de video işleriyle ilgilendiğim için workshop düzenleyen birkaç yer önerebilirim.

Geçen ay Altyazı Sinema Dergisi, Fırat Yücel’le online kurgu atölyesi düzenlemişti ama kaçırdın onu. Yeniden düzenleniyor mu bilmiyorum ama Altyazı’daki atölyelere güvenebilirsin. Ayrıca İFA var ama fiyatları yüksek olduğu için önermem. Arada bir Tezgahçılar da düzenliyor, bakabilirsin. Daha başka yerler de vardır eminim ama bildiklerim bu kadar.

Senior 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Çok iyi oldu yazdıklarınız. sağolun. Peki workshop var mı şu sıralar önerebileceğiniz?

Junior 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

İFA’ya hiç gerek yok, fiyatlar yüksek evet. Altyazı olabilir ama dediğim gibi eğitim almadan da yapabileceğini düşünüyorum. Başlangıçta programın arayüzü zor geleceği için youtube videolarından izleyip küçük küçük başlayabilirsin

Junior 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Merhaba bu soruna cevap vermek isterim
3. Bu konuda önerebileceğiniz online workshop, eğitim vs var mı?

Öncelikle Youtube da çok kaliteli derslee var pandemi dönemi bitene kadar bunları kullanabilirsiniz ama pandemi sonrasında önemli workshoplar oluyor 2-3 ay ciddi şekilde videolara yoğunlaşırsanız sonrasında workshoplar faydalı

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bir süre eski okulumun kısa film festivalinde filmlerin kurgusu ile uğraştım, aynı zamanda bu video edit işlerine başlamamı yine okulumun kısa film festivalinde arkadaşlarım ile çektiğim kısa filmin kurgusu ile başladım. Kısa süre Vegas ve uzun süredir Premiere kullanıyorum. Ali’nin dediği gibi bu işte en çok sinematografi ve kurgu teknikleri/mantığı önemli, bir süre program kurcalayan biriside videoları arka arkaya dizebilir, burada fark yaratan şey yaratıcılık bence. Eğer televizyon sektörü düşünüyorsan Edius programınıda bilmen yararlı olur, medyada yaygın kullanımı var, hızlı ve tekrara düşen işlerde daha kullanışlı ve basit olduğu söylenmesinin yanında aynı zamanda uygun fiyatlı yani medya şirketleri için daha avantajlı. Bunun dışında bol bol yaratıcı kurgu içerikleri izle, mesela aç 140Journos videoları izle, nasıl geçiş yapılmış, müzikler nerede nasıl kullanılmış, açılar, çekimler vs veya uzun ve detaylı konular nasıl 3-4 dakikalık videolarda anlatılmış gör.

Intern 23/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.