Freelance işlerde piyasanın belirlenmesi

Merhaba arkadaşlar… Freelance çalışmada biliyorsunuz genelde işverenler ve bu dünyadan haberi olmayanlar oturduğumuz yerden çalıştığımızı fazla fazla kazandığımızı vs. düşünüyor.  Ama benim sorunum olması gerekenden katbekat düşük teklifleri kabul ederek piyasayı düşüren diğer freelancerlar. Biliyorum herkes ekmeğinin peşinde ama bunun (hangi iş ne kadara yapılabilir, hangi işin ne kadar sürmesi normaldir…) bir şekilde belirlenmesi hepimiz için daha iyi olmaz mı? İşverenlerle pazarlık yapma sürecimiz ve olmayacak zamana iş yetiştirme baskısı da hafifler belki… Meslek odası kuracak halimiz yok ama gayrıresmi de olsa belirlenebilir bence… Ne düşünüyorsunuz?

Yorum Ekle

Bence önemli bir noktaya değinmişsiniz. İşi kaybetmemek için insanlar çok az paralarla çalışmayı kabul edebiliyor.  Bunun nedeni bazen iş bulamama ya da piyasadan habersiz olma olabilir. Genel bir piyasa hesabı yapmak herkes için önemli bir şey.

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.

evet, maalesef sistem bizi çıkmaza sürüklüyor

10/05/2020.
Yorum Ekle

Gayri resmi bir piyasa belirlenmesi çok iyi olurdu. Ama işler çok çeşitli olduğundan sıkıntı oluyor bence piyasa belirlemek. İş başına ücret alma durumu zorlaştırıyor. Genel olarak saat üzerinden bir belirleme yapılsa çok daha iyi olur. Yapılan işe göre 1 saatlik ortalama çalışma ücreti belli olsa piyasa da genel anlamda belirlenmiş olur diye düşünüyorum.

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.

katılıyorum. bu haliyle serbest piyasa kuralları bile işlemiyor freelance çalışma sisteminde. en azından fiyat teklifi sırasında yazılı olarak referans gösterebileceğimiz bir şey olsa zor durumlarda kalmayız diye düşünüyorum.

10/05/2020.
Yorum Ekle

Maalesef işimizi yapan çok bu yüzden piyasada rekabet oluyor

Mid-Level 12/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.