Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı?

Arkadaşlar şu konuyu bir aydınlatabilir miyiz? Uzun süredir freelance iş yapıyorum ama vergiyle alakalı hiçbir şey yapmadım. Başıma bir iş gelir mi? Araştırma yapsam da her sitede farklı bir şey yazıyor iyice kafam karıştı. Hem diğer freelance çalışan arkadaşların da işine yarar. Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı değil mi? Freelance çalışmak serbest meslek kazancına mı giriyor?

Mümkünse muhasebeci veya hukukçu arkadaşlar konuya bir el atsın lütfen.

Yorum Ekle
En iyi cevap

vermek zorunda fakat, arizi kazanç kapsamında ise kurtarır tarafı olabilir.

basit bir hesapla aylık 2bin lira kazanmayan freelancerların vergi veremeyeceğini anlatmaya çalışayım.

vergi mükellefi olunursa;

  • bağkur primi 941,76 TL
  • muhasebeci parası 200 TL +
  • damga pulu v.b. aylık vergiler 50 TL +
  • stopaj min: 250 TL +
  • ek olarak %18 KDV ve %20 gelir vergisi.

aylık 2bin lira kazanan birisi sabit gider olarak yaklaşık 1450 tl harcar, kalan 550 tl’nin kdvsi ve gelir vergisi çıkıldığında cebine yaklaşık 300-350 lira para kalır.  bu miktarın cebine kalabilmesi için harici hiç bir gideri ve masrafı olmaması lazımdır.

Mid-Level 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Muhasebeci veya hukukçu değilim ama her sitede farklı bilgi olmasının nedeni, serbest meslek kazancı istisnasının sürekli değişiyor olması. Sadece bu da değil bütün şartlar değişiyor ve her defasında gelir idaresi başkanlığı web sitesinde doküman yayınlıyor. 2020 için vergi rehberi hazırlanmış. Müsait bir kafayla okursan kafandaki bütün sorulara yanıt bulacaksındır.

Ama hemen söyleyeyim, evet freelance çalışanlar da vergisini ödemeli. Sadece yıllık kazanç konusunda belli bir miktar var. O miktarla ilgili detayları vergi rehberinden inceleyebilirsin.

Serbest meslek erbabı kapsamına girip girmediğini de şöyle açıklamışlar:

“Serbest meslek faaliyetini kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde ifa eden; avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. kişiler serbest meslek erbabıdır.”

Bunun dışında başka meslek grupları da var serbest meslek erbabı olan. Dediğim gibi en güvenilir bilgiyi link eklediğim vergi rehberinden edinebilirsin.

Junior 03/05/2020 cevapladı.

Süper oldu bu. Teşekkür ederim.

03/05/2020.
Yorum Ekle

Evet, bu konuya vergi rehberinden bakmak en doğrusu. Ben de freelance çalışanların nasıl fatura kesebileceğini anlatayım.

Freelance çalışma şeklinde sizden ya fatura kesmeniz bekleniyor ya da serbest meslek makbuzu. Şirket değilim ki faturayı nasıl keseceğim diyebilirsiniz. Faturayı ya bir şirket üzerinden keseceksiniz ya da rimuut gibi girişimlere komisyon ödeyerek. Gerçi iki türlü de anlaştığınız tutardan ciddi bir miktar kırpılmış oluyor. Size fatura kesen şirkete, o şirket vergi dairesine sizin için KDV ve gelir vergisi ödeyeceği için %35-40 civarında komisyon ödeyeceksiniz. Eğer gider gösterebilen bir şirketse (gider gösterme konusunda çok zorluk çekmiyorsa) şanslısınız, sadece %18 KDV’sini ödersiniz ve fatura işini çözersiniz.

Ama şöyle bir risk var: İşle/faturayla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız mahkemeye gittiğiniz zaman, faturada başka bir şirketin isminin yazıyor olmasından dolayı o işi ispat etme noktasında sıkıntılar yaşarsınız. Tanıdığınız bir şirket yoksa zaten şimdilik rimuut’a bağımlısınız. İkidir rimuut dememin sebebi, bu konuda bildiğim tek Türk girişim olması. (Gerçi Türkiye’de kurulmadı ama kurucuları Türkler ve Türkçe iletişim kurabilirsiniz.) Eminim farklı yabancı girişimler de vardır. O da bildiğim kadarıyla %12-15 civarında kesiyor.

Senior 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Teşekkür ederim yardımlarınız için. Ama şu an için fatura kestirebileceğim tanıdık bir şirket yok. Rimmuta da bakacağım. Ayrıca vergi rehberinde serbest meslek makbuzunun nasıl kesileceğiyle ilgili bilgi yazmıyor.  Ya da ben göremedim. Serbest meslek makbuzu nasıl kesiliyor?

Junior 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

bunun icin vergi dairesine basvurup mukellefiyet actirmak gerekiyor. sonra da matbaadan bir kocan smm kestiriliyor. ama parasut, logo yazilim gibi sirketlerle de kestirilebilir.

Intern 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Ben de uzun süredir freelance çalışıyorum ama bir kez olsun vergi falan vermedim. Müşteriniz zorunda bırakmıyorsa boşverin vergi falan ödemeyin.

Intern 03/05/2020 cevapladı.

😀 vergi müfettişi görmesin mesajını. burak arkadaşımız anladığım kadarıyla müşterisi istediği için yaptığı işi vergilendirmek istiyor

03/05/2020.
Yorum Ekle

bence vergi vermek zorunda değiliz zaten ülkemizde her şeyden inanılmaz şekilde vergiler kesiliyor

Mid-Level 11/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.