Freelance grafik tasarım işiyle ilgilenenlere öneriler

Freelance grafik tasarım işleri yaparak para kazanma fikri gerçekten güzel. Pek çok grafiker freelancer olarak veya home ofis çalışmak için kolları sıvamış durumda. Ama iyi bir tasarımcı olabilmek, işi freelance sürdürebilmek gerçekten zor. Edindiğim tecrübelere dayanarak bazı öneriler sunmak istiyorum.

Yeni tasarım akımlarını takip edin: Fırsat buldukça tasarımda yeni akımları ve teknolojileri takip edin. Öğrendiklerinizi tasarımlarınıza uygulayın. Mesela son zamanlarda instagram filtreleri çok popüler oldu. Markalar bu filtreleri hesaplarında kullanmak isteyeceği için filtre tasarlayabilirsiniz. Ben yenilikleri Bigumigu’dan takip ediyorum. Siz de burayı takip ederseniz yeterli olur.

Kişisel markalaşmanız üzerinde çalışın: Bunun için şirket kurmanıza, vergi mükellefi olmanıza gerek yok. Çünkü kişisel markalaşmadan söz ediyorum. Freelance grafik tasarımcı için markalaşma çok önemli. Kartvizit ve web sitesiyle başlayın işe. Hatta kendi logonuz neden olmasın?

Sağlam portfolyo her şeydir: Basılı portfolyonuz varsa çöpe atın. Artık kimse onlarla ilgilenmiyor. Bunun yerine online ortamda sağlam bir portfolyo hazırlayıp yayınlayın. Herkesin erişimine açık olabilir, bunda hiç sakınca yok.

Cesur olun ve profesyonel tutumunuzu koruyun: Freelance tasarım işleri genelde ayağınıza gelmez, siz kovalarsınız. En azından başlangıçta bu böyle. Bu yüzden insanlara yazma konusunda cesur olun. Kendinize güvenin. Benim böyle bir çizgim var deyin. İnsanların yaptığınız tasarımlara güvenmesi için önce sizin kendinize güvenmeniz gerekiyor. İş teklif ederken veya fiyat teklifi gönderirken profesyonel tutumunuzu koruyun. Bionluk gibi sitelerde iş yapan tasarımcılar gibi “hocam” demeyin. (İnanın freelance tasarımcılar müşterilerine böyle hitap ediyorlar.)

Küçük işleri de yapın: Ama angarya işleri değil. Az para kazandıracak, banner veya facebook sayfa kapağı gibi şeylerden bahsediyorum. Küçük işler büyük kapılar açabilir.

Şimdilik bu kadar, belki sonrasında aklıma geldikçe eklemeler yaparım. Bunları yazarken, ben bütün bunları yaptım mı diye sordum kendime. Başlangıçta birçoğunun öneminden haberdar değildim. Ama artık aşırı temkinliyim.

Freelance grafik tasarım konusunda deneyimli kişiler de konuya cevap yazarak ekleme yaparsa şahane olur.

Yorum Ekle

güzel paylaşım, teşekkürler. küçük işleri yapma konsuna özellikle katılıyorum bu konuda burnu havada davranmamak lazım. küçük büyük her iş yapılmalı diye düşünüyorum. çünkü gerçekten küçük işleri yaptığınızda aylar sonra aynı kişi memnun kalınca daha büyük bir iş paslayabiliyor

Intern 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.