Freelance çalışmak istiyorum, ne yapmalıyım?

arkadaşlar freelance çalışmak istiyorum ama ne yapacağımı, nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum. hazır böyle bir siteyle karşılaşmışken deneyimli kişilerin yorumlarını almak istedim. daha önce kurumsal bir firmada yönetici asistanlığı yaptım. yazmaya da ilgim var.  freelance çalışmak isteyen birine neler önerirsiniz?

Yorum Ekle

Yaklaşık 3 senedir freelance çalışan biri olarak aklıma gelen birkaç söyleyeyim. Tabii bu işin doğrusu yanlışı yok ama deneyim neticede. Belki başka arkadaşlar da kendi deneyimlerini aktarırlar.

Öncelikle hemen söyleyeyim, freelance çalışmak istiyorum ama ne yapacağım diye ben de başlarda kendime çok sordum. Başlangıçta size korkutucu bir alan gibi gelebilir. Bu normal. Ama iş almaya, teslim etmeye ve kazanmaya başladığınızda korkunç bir yanı kalmıyor. Aksine bir daha ofiste çalışmak istemez hale geliyorsunuz. Çünkü freelance çalışmak gerçekten özgür olmak demek.

Ben web tasarımla ve programlamayla ilgileniyorum ve bu alanda işler yapıyorum. Üniversitede bununla alakalı bir bölüm okumadım ama ilgim olduğu için kendimi geliştirdim. Siz de öncelikli olarak ilgi alanınızı ya da uzmanlık alanınızı belirleyin ve o alan üzerine yoğunlaşın. Freelance olarak yapılabilecek çok farklı iş imkanları var. Yönetici asistanlığı yaptığınızı söylüyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yönetici asistanlığını freelance olarak yapanlar da var. Veya uzaktan yürütenler. Bunu değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yazıya ilginiz olduğu için freelance yazarlık anlamında çok fazla iş çıkabiliyor.  Yakın zamanda sitede açılan En iyi freelance yazarlık siteleri başlıklı konuda yer alan cevapları inceleyebilirsiniz. Freelance yazar ilanı pek karşılaşacağınız bir şey değil. Bu işi belli ücretler karşılığında yapabileceğiniz siteler var. Oralara kayıt olmanız gerekiyor.

Edindiğim deneyime göre, zaman yönetimi bu işin en önemli parçası. Zamanınızı iyi yönetmek zorundasınız. Başınızda patron olmadığı zaman zamanı yönetmek biraz zor olabiliyor. Son olarak, yaptığınız işin hakkını vererek yaparsanız başka kapılar da açılır. Çünkü freelance çalışan kişiler genellikle başkalarının referanslarıyla iş bulabiliyor.

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

arkadaşlar cevapları vermiş ama özet olarak yeteneğiniz, ilginiz olduğu alanda kendinizi geliştirin, bilginiz diğer insanlara fayda sağlayacak işlerini kolaylaştıracak boyutta ise bunu farklı platformlarla pazarlayıp sevdiğiniz şeyleri yaparak para kazanın.

para kazanmak için iş yapmayın. sevdiğiniz şeyi yaparken para kazanmaya bakın..

sadeceon.com bionluk.com gibi yeteneklerin kazanca dönüştüğü geniş yelpazesi olan sitelerle başlayabilirsiniz.

forumlar etkili pazarlardır. özellikle r10.net wmaraci.com ytpara.com gibi forumlarda müşteri bulmanız hiç zor olmayacaktır.

halihazırda bir alanda uzmanlığınız varsa bir websitesi açarak bilgilerinizi, tecrübelerinizi, insanlara yardımcı olabileceğiniz noktaları belirterek bilginizi pazarlayın.

tüm bunları yaparken sosyal medya kanallarından uzak kalmayın ve takipçilerinize yaptığınız işlerle ilgili ara ara bilgiler verin. youtube, twitter, instagram, facabook, linkedin, pinterest gibi sosyal ağlar seo , marka bilinirliği ve yeni müşteriler açısından etkilidir.

 

 

Mid-Level 09/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Others daha farklı bir site. Genel olarak görevlerini yaptırmak isteyenler görev açıyor. Tek bir şey yok yani mesela 5 sayfalık makale isteyen de var fizik sorusu çözdüren de. Belirli bir fiyat yok mesela ben yakın zamanda 10 sayfalık bir makale için 150 tl aldım. Benzer görev için 50 tl veren de var. Bu tarz görevlere aday oluyorsunuz görevi veren kişi adaylar içinden seçim yapıyor.

Mid-Level 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Her işte olduğu gibi bu işte de başarılı olmak şart. Siz ne kadar başarılı olursanız o kadar daha fazla iş yapma fırsatını elde edersiniz. İlk yapmanız gereken şey, hangi işe ilerleyeceğinizi belirlemek. İşin yeniliklerini takip etmek, firmalarla iletişimde olmak, rakipleri incelemek önemli. Bu işi istediğiniz belli edecek kadar sarılmanız gerekiyor ve Analiz yapmak çok önemli. Türkiye ve dünya piyasalarını inceleyerek kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekiyor. İnsanlar nasıl yapıyor, ben bu işe nasıl başlamalıyım sorularına yanıt vermeniz gerekiyor. Siz freelancer olarak kendi şirketinizin ismini aldınız. Sizin işverenler tarafından belirlenen bir kimliğiniz var var. Bunun için doğru analiz yapmak sizi bir adım öne çıkaracak.

Mid-Level 09/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

freelance calismak istiyorum diyen cok insan var ama is bulabilen kisi sayisi cok az. ozellikle son donemde iyice azaldi cünkü issiz kalanlar freelance islere yoneldi.

Intern 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

bu kadar hızlı yanıtladığınız için teşekkür ederim. asistanlığı freelance yapabileceğimi pek düşünmüyorum çünkü uzaktan yürütmesi çok zor. iyi bağlantıların olması lazım. ama yazarlık için önerdiğiniz konuyu inceliyorum hemen. ben koronavirüsten dolayı işsiz kalmadım ama gerçekten çevremdeki pek çok kişi de freelance çalışmak istiyor.

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Öncelikle neler yapabileceğinize bir bakın , bunun bir listesini çıkartabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeye de açık olmalısınız ki daha çok iş seçeneğiniz olsun. Freelance iş ilanlarının olduğu siteleri incelemenizi öneririm. Genelde kariyer gibi sitelerde de ilan olabiliyor. Othersapp adlı sitede daha çok günlük işler olmasına rağmen daha çok kazanç sağlayabileceğiniz, uzun dönemli işler de olabiliyor.  Bu şekilde araştırma yapmak çok önemli. Kendinize uygun işler almak bence süreklilik açısından çok önemli. Bunlar da benden naçizane öneriler.

Mid-Level 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Başlarda bence de biraz korkutucu gelebiliyor. İçerik üretmek, makale yazmak bence sizin için çok uygun olur. Kariyer, others, armut gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Freelance çalışacaksanız kesinlikle sevdiğiniz bir iş olmalı çünkü zorlayıcı bir unsur olmadığı için hemen pes etmenize sebep olabiliyor. Güvenilirliğininden emin olduğunuz kişilere iş yapın ki bir de emeğinizin karşılığını alıp alamayacağınız için strese girmeyin.

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

teşekkür ederim yorumlarınız için. peki bahsettiğiniz yerlerden hangisiyle daha iyi kazanç sağlayabilirim sizce? sitedeki başka bir başlıkta içerik bulutunda 25-30 TL ödeme yapıldığını söylemiş biri. armut da daha düşükmüş. others nasıl?

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.