Freelance çalışmada bütçe sormanın ayıp olarak görülmesi!

Dün bir freelance yazı işi için linkedinden biri yazdı, ben de bütçeniz ne kadar diye sordum. Sanki ayıp etmişim gibi tepki aldım. Halbuki biz yardım etmek için değil, para kazanmak için freelance iş yapıyoruz.

Neden biri iş teklif ettiğinde bütçeyi sorduğumuzda ayıp bir şey yapmışız gibi tepkiler veriliyor gerçekten anlamıyorum. Hepimiz yapacağımız işin karşılığında ne kadar alacağımızı bilmek isteriz. İşin uygunluğu kadar bütçesi de karar verme sürecinden biri. “Sen başla bakalım, duruma göre bakarız” gibi bir cümle saygısızlıktan başka bir şey değil.

Yorum Ekle

Var böyle bir güruh. Aynısını daha geçen hafta yaşadım.

Junior 16/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Kesinlikle katılıyorum. Sanki kötü bir şey söylüyormuş, karşı tarafa güvenmiyormuşşun gibi anlaşılıyor, ama bunlar konuşulması gereken şeyler. Başlangıçta ben para konularını hiç konuşmak istemezdim bu nedenle, ama konuşmak gerekiyor ki hak geçmesin.

Mid-Level 16/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Yani bu tavırda olan biriyle çalışılmaması taraftarıyım. Kendileri bütçe konuşmadan iş yapıyolarmıymış, hayrına bunun da net bir tavırla sorulması gerektiğini düşünüyorum.

Mid-Level 16/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

bir de bütçe düşük olduğunda bunu söyleyemezsin, söylediğinde tuhaf karşılarlar

Intern 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Kesinlikle 👍🏻👍🏻

Intern 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Evet bu konuda katılıyorum. Ben de bu tarz tepkiler alacağım için konuşmanın başlarında ücret sormaya çekiniyorum açıkçası. Ama bunu sormak zorundayız sonuçta emek-ücret ilişkisi fazlasıyla önemli.

Mid-Level 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

“Sen başla bakalım, duruma göre bakarız”cılar çok, yanaşmamak lazım

Junior 19/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

”Sen başla bakalım, duruma göre bakarız.” cılar yüzünden ben de bütçeyi sormakta başlarda çekiniyordum. En temizi, bütçeyi net bir şekilde belirten bir mail alarak kendine uygunluk duruma göre işi alıp almamak. Biraz profesyonel olmak lazım.

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Özellikle yazı işlerindeki emek her zaman küçümsenip suistimal edildiği için bütçeyi sormanız kadar doğal bir şey göremiyorum. Aslında bu tüm işler için geçerli ama maalesef sorunca akbabaymışız gibi bir tepki alıyoruz. Bu tepkileri verenler genelde 1000 kelime 3 lira gibi komik rakamlar teklif edeceğinden sormanız işine gelmemiştir.

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.