Fotoğraf çekerken dikkat edilecek hususlar

Amatör olarak fotoğrafçılık hobisiyle ilgilenen arkadaşların işine yarayabilecek bir  fotoğraf çekerken dikkat edilecek hususlar yazı dizisi çıkartmaya karar verdim. 😀 Yalnız baştan belirteyim ben profesyonel bir fotoğrafçı değilim. Amatör bir hobi olarak uğraşıyorum. Zaman zaman yabancı forumlardan aynı hobi ile ilgilenen yabancılara fikir alış verişi yaparak hem İngilizce pratiği yapıyorum hem de fotoğrafçılığımı geliştiriyorum.

Şimdi bana göre fotoğraf çekerken dikkat edilecek hususlara geçiş yapalım.

  • Anı yakalayabilmek için tetikte olmak ve hızlı olmak. Anı ve mükemmel kareyi yakalayabilmek için önünüzde gerçekleşen olaya hızlı bir reaksiyon göstermelisiniz. Belki o anı canlı bir şekilde tecrübe edemeyeceksiniz. Ama o anı ölümsüzleştiriyor olmak bu açığı kapatıyor. Ve tabi bütün dünyaya gösterebilmek de cabası.
  • Doğru ekipman kullanmak. Yani herkes doğru ve kaliteli ekipman kullanmak ister. Ama üzülerek söylüyorum ülkemizde doğru ekipmanlar epey pahalıya mal oluyor. Malum dolar kuru. Yine de tarzınıza en uygun kamerayı ikinci el olarak ucuza kapatabilirsiniz.
  • Altın oranı kullanmak. Fibonacci dizisini ve altın oranı bilenler bilir. Kusursuzluğun formülü olduğunu iddia edenler bile var. Altın oran hakkında yapmış olduğum çok ciddi çalışmalar var. Eğer yorumlarda bu konu hakkında bilgi vermemi isteyen olursa yayınlayacağım.
  • Işığı doğru kullanmak. Güneşin parlak halini, çok gölgeli, az gölgeli olarak açık ve kapalı haline göre makinemizin filtrelerini ayarlamak gerekiyor. Hatta olmazsa olmaz.
  • Doğru açı.
  • Doğru mesafe ayarı.
  • Doğru flaş kullanımı.
  • Ve doğru mesafe.

Aslında bu kurallar bitmez. 😀 İyi bir fotoğrafçı olmak için insan gelişime açık olmalı. Yeni trendleri takip etmeli. Fotoğraf üstatlarını takip ederek bir şeyler kapmalı. Amatör bir fotoğrafçı olarak benim anlatabileceklerim bu kadar. Her şey gönlünüze göre olsun!

Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.