Fake, Deepfake’in geleceği sizi de korkutmuyor mu?

Bugün sosyal ağlarda türlü sanal ortamlarda haber sitelerinde viral olan bir çok başlıkta örneklerini bolca görmeye başladığımız, fake haberler, ss, videolar v.s. önü alınamaz şekilde yaygınlaşıyor. Bence bu nitelikli dolandırıcılık kapsamına alınması gereken ciddi bir konudur 🙂 Yüz değiştiren veya başkalarının yüzüne eşleştiren programlarla neler yapılabildiğini bir araştırınız. Teyit org gibi haber doğrulama kaynaklarının parmakla gösterilecek kadar az olduğu ülkemizde sosyal medya okur yazarlığınında ilkokul 1. sınıf seviyesinde bile olmadığını düşündüğümüzde sahte ss lerin ve haberlerin nasıl bu kadar hızlı bir şekilde yayıldığını ve doğru kabul edildiğini anlamak çok zor değil belkide.. Ben 5-10 sene sonrası için ciddi kaygı duyuyorum..

Yorum Ekle

Deepfake olayları geliştiği zaman ileride büyük sıkıntılara yol açabilir, bir insanı masum olmasına rağmen suçlu durumuna düşürebilir, bütün dünyaya rezil edebilir veya aklımıza gelmeyen binbir türlü yollarla insanın hayatını bitirebilirler. Teyitorg gibi siteler yararlı ama her kesime ulaşamıyor, sosyal medya gerçek ile yalan arasındaki farkı ayırt edemeyen kişilerle dolu, araştırma yok körü körüne inanmak var. Diğer kullanıcıların dediği gibi bilgiye ulaşım kolaylaştığı için bir çok sahte/uydurma bilgi çıktı ortaya. Bu bütün dünya için geçerli olduğundan önüne geçmek zor, anca insanları eğiterek bunun önüne geçilebilir.

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

katiliyorum dostum sana, sosyal medyada gorup guluyoruz ve egleniyoruz ama cok tehlikeli. faydali isler icin kullanırsak bunu avantaja cevirebiliriz diye dusunuyorum.

Intern 06/05/2020 cevapladı.

bence bu işin faydalı bir tarafı yok 🙂

06/05/2020.
Yorum Ekle

Deepfake korkunç bir buluş. Makine öğrenmesi dediğimiz şeyin bir ürünü. İnsanların fake haberlerle panik yaşamasından kişilik haklarının ihlali ve internetteki rencidenin gerçek hayatı baltalamasına kadar pek çok sonucu oldu ve olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Intern 06/05/2020 cevapladı.

maalesef öyle şuan hizmet ettiği sektörler malumunuz, yayıngınlaşması durumunda önüne geçilemeyecek bir hal alır ve zaten doğruyu yanlışı ayırt edemediğimiz bu dönemde herkes yalancı çoban olacak..

07/05/2020.
Yorum Ekle

Açıkcası bu durum beni de korkutuyor. Sosyal medya çöp haberlerle dolu. Bu haberler birçok insanın zihnini zehirleyecek güçte. Bilgiye ulaşım ne kadar kolaylaştıkça, doğru bilgiye ulaşım bir o kadar da zorlaştı gibi geliyor bana. Bununla savaşmanın yolunu bende teyit sayfalarını takip etmekte buluyorum. Araştırmadan hiçbir şeye inanmamak gerek bu dönemde.

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Deepfake gerçekten bir çukur çünkü her toplumda cahil bir kesim var ve buna inanabiliyor ve büyük sonuçlara yol açabilir

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.