#Evdekal dönemi için çeşitli tavsiyeler

Koronavirüs sebebiyle hepimiz evlerdeyiz ve hepimiz zorlanıyoruz. Bu süreç için birkaç tavsiye vereceğim;

Bu dönemde rutini bozmamak çok önemli. En azından bu durum size bir miktar da olsa her şey “normalmiş” hissi verir. Aynı zamanda hayat biraz daha normale döndüğünde alışma problemi yaşamazsınız.

Yakın çevrenizle, aileniz ve arkadaşlarınızla ilişkinizi koparmamaya özen gösterin. Mümkün olduğunca görüntülü ya da telefonla konuşmaya çalışın. Kesinlikle biraz daha olumlu ve mutlu hissedeceksiniz.

Harcamalarınızı düzenleyin. Evet bir kafeye gidemiyoruz ya da eskisi gibi alışveriş yapamıyoruz. Bu tarzı harcamalarımız azaldı fakat market alışverişimiz arttı. Bu sebeple gelir ve giderleri düzenlemek yararlı olacaktır.

Sağlığınıza daha fazla dikkat edin. İster istemez eskisi kadar yürümüyor, spor salonuna gidemiyoruz. Fakat evde kısıtlı imkanla yapılabilecek birçok egzersiz var. Yediklerimiz de fazlasıyla önemli. Evdeyiz diye sıkıntıdan ya da stresten yemek yiyoruz. Burada iradeli olmalıyız ve sağlıksız gıdalardan uzak durmalıyız.

Kendinize vakit ayırın! Dizi izleyin, müzik dinleyin ya da oyunlar oynayın. Bu önerim özellikle freelance çalışanlara.

Eklemek istedikleriniz varsa yorumlara bekliyorum

Yorum Ekle

Böyle boş vakit çok nadirem gelir, normal zamanda fırsat bulamadığımız şeyleri bol bol yapmakta fayda görüyorum 🙂

Mid-Level 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Kendine zaman ayırmak çok önemli bu dönemde. Oldukça stresli zamanlar geçiriyoruz ve ister istemez etkileniyoruz. Özellikle molalar ve off günleri insana iyi geliyor bu anlamda.

Mid-Level 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Yatın uyuyon ekşına gerek yok.

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Yeni müzikler keşfedip, youtube-netflix-twitter-facebook arasında gidip geliyorum, adobe illustrator öğrenmeye çalışıyorum. Çok az kitap okumaya zaman bulabiliyorum, bu zamanı arttırsam iyi olacak sanırım.

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Bence hiçbir şey yapmamak da bir seçenek. Birkaç hafta önce bu konuda kendimi epeyce üzmüştüm. Herkes bir şeyler üretti sen ne yaptın diye kendime kırıcı sorular yöneltmiştim. Sonra anladım ki herkes bir şeyler üretmek zorunda değil. Bu bir yarış değil diye bir yazı okumustum. Elbette iş güç varken zaman bulamadığımız şeyler için verimli bir dönemdeyiz. İçinde kalmıştır ingilizce öğrenmeye çalışırsın, spor yaparsın, yemek yaparsın vs. Ama içinden gelmiyorsa zorlamak psikolojiyi çok yıpratıyor. Bir daha bomboş kalma fırsatı elimize gecmeyebilir. Yatalım yuvarlanalım 😂

Junior 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Hayatımızda bir daha bu kadar evde kalabileceğimizi zannetmiyorum. Aslında krizi fırsata çevirmek çok değerli olabilir. Kitap okumak, kendini dinlemek, yeni bir dile odaklanmak vs yapılabilecek bir çok şey var aslında.

Intern 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Udemy gibi sitelerden ücretsiz eğitimler bulup ilgi alanınızda veya tamamen dışında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Intern 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.