En uygun instagram içerik boyutu

Story ve post paylaşırken en uygun instagram içerik boyutu nedir? Yapmış olduğum paylaşımların ekrana tam oturmaması ve göze hoş gelmemesi sonucu bu soruyu kendime sordum. Daha sonra daha kaliteli içerik üretebilmek için en uygun instagram story ve post boyutlarını internet aracılığıyla araştırdım. Hem yerli hem de yabancı blog/forum sitelerinde yaptığım araştırmalar sonucu en uygun ölçek ve çözünürlükleri belirledim.

Kendi story ve post paylaşımlarım için bizzat deneyip onayladığım bu ölçek ve çözünürlük değerlerini paylaşmak istiyorum. Çünkü ne demişler? Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bir kişiye bile faydam dokunacak olursa ne mutlu bana. 😀

Story paylaşırken render yaptığınız videonuz 9:16 ölçeğinde ve 1080 x 1920 çözünürlüğünde olmalı. Saniyesi ise 10 veya 15 saniye olarak belirlenmeli. Video formatı ise MP4 ve MOV olabilir.

Post paylaşımları ise işin detayına indiğimiz yer olacak. Fotoğraf halinde post paylaşımı yaparken kullanabileceğiniz üç ölçek var.

  • Portre fotoğraf: 4:5 ölçeğe ve 1080 x 1350 çözünürlüğe sahip olur.
  • Kare fotoğraf: 1:1 ölçeğe ve 1080 x 1080 çözünürlükte yayınlanır.
  • Yatay fotoğraf: Yatay fotoğraf ise en iyi 1.19:1 ölçeğinde 1080 x 607 çözünürlükte en iyi optimizasyonu yakalayacaktır.

Post video paylaşımları da benzer şekilde.

  • Yatay video: 1.91:1 ölçekte 1080 x 607 çözünürlükte.
  • Kare video: 1:1 ölçek ve 1080 x 1080 çözünürlük.
  • Portre videoları: 4:5 ölçek 1080 x 1350 çözünürlük.

Bu ölçek ve çözünürlükleri baz alarak içerik ürettiğiniz zaman instagram üzerinde en optimize görüntüyü elde edebilirsiniz.

Yorum Ekle

bu yazıya tag ekleme konusunu eklemek isterim. İşletmesi için yeni açılan instagram hesapları için tag kullanırken şunlara dikkat etmelidir. Tag kullanım sayısı olarak  11 tag kullanımı en iyisi olacaktır. Tag kullanım sayısı ve popülerliği de çok önemlidir. Düşük popülerliği olan tagler kullanarak başlayabilirsiniz. Çünkü postlarınızın derin denizlerde boğulmasını istemezsiniz.  Popüleritesi yüksek olan taglerde görünürlüğünüz az olur. Kendinize seviyeler belirleyerek zaman ile seviye seviye taglerinizin popülerliğini artırın. Her zaman aynı tagleri kullanmayın. bir yada iki tane sabit tag belirleyin kendinize, diğer tagleri her paylaşımda değiştirin.  Yani taglerinizi dinlendirin. İnstagramda spam hareketlerden uzak durun. Sakın takipçi satın almayın. Shadow bana düşmek istemezsiniz. Tagler konusunda instagram uzun tagleri kullanmayı sever. Mümkün olduğunuz sürece uzun tagler kullanın. Kullandığınız tagler  yaptığınız iş ve içerik ile ilgili olsun. Alakası olmayan tagler kullanmayın. Bu da shadow ban sebebidir.

Intern 23/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Güzel paylaşımlar için teşekkürler. Telefonların gitgide uzaması ve geniş ürün yelpazesi ile doğru çözünürlük ve oran gerçekten çok önemli hale geldi…

Intern 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.