En iyi freelance yazarlık siteleri: Hangi site ne kadar ücret ödüyor?

Koronadan dolayı ajanstaki işime son verildi ve bir süredir freelance yazarlık sitelerinde yazı yazarak para kazanmaya başladım. Freelance işte yeni olduğum için birkaç yer dışında hangi freelance yazarlık sitesi ne kadar ödüyor merak ediyorum. Belki yazarlık yapan diğer kişilerin de işine yarar.

Ben İçerik Bulutu’nda yazmaya başladım. 400-500 kelime civarı bir metin için ortalama 25-30 TL ödeme yapıyorlar. Eminim daha fazla veren yerler vardır.

Mesela wordapp, icerik.com, icerik.net gibi siteler ne kadar veriyor bilen var mı?

Bu konuyu deneyimli kişilerin cevaplarıyla doldurup yeni başlayanlar için rehber haline getirelim derim.

Yorum Ekle

Benim de merak ettiğim bir konu. Uzun süredir bionluk’ta seo uyumlu içerik yazıyorum. İnsanlar fiyatları o kadar düşük tutuyor ki 300 kelimelik metinleri 10 TL’ye yazmak zorunda kalıyorsun. Bir ara Armut’u da denemiştim o daha fena. Yazacağın metne sen teklif veriyorsun ama çok fazla boş yere istek açan var. Her teklifte bir miktar para alıyor Armut. Bu saydıklarınızdansa Upwork gibi siteleri öneririm.

Intern 01/05/2020 cevapladı.

Evet Upwork kaliteli bir site ama başvurup kabul edilmek çok zor. Sıkı bir değerlendirme var.

02/05/2020.
Yorum Ekle

Ben de yaklaşık 1 yıldır içerik üretiyorum.  İçerik Evreni ve Ekip Network sitelerinde içeriklerimi yazıyorum.  İçerik Evreni’nin 500 kelimelik bir içerik için yaklaşık 15 tl ödeme  yapıyor Bir yıldır yazdığım bir site ve gerek sponsorlarıyla gerek içeriğin yazıldığı sitelerle kesinlikle kaliteli olduğunu ve emeğinizin karşılığını alabileceğinizi söyleyebilirim. Ekip Network ise 500 kelime için ortalama 5 tl gibi bir ücretlendirme yapıyor.  Fakat sipariş havuzu asla boş kalmıyor. Eğer devamlı olarak yazabiliyorsanız işinize yarayacak bir site.

Mid-Level 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Daha önce icerik.com’da içerik üretip gelir elde etmiştim. Yanılmıyorsam aradan 4 yıl geçti. O zamanlarda belirledikleri ücretler içerik bulutundan bir tık daha düşüktü. 300 kelimesi 15 TL gibi. Sonradan yenilediler kendilerini, sahipleri mi değişti bilmiyorum ama içerik bulutundan daha yüksek verdiklerini zannetmiyorum.

Junior 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

faydalı konu olmuş önerdiğiniz sitelere bakıcam teşekkürler

Mid-Level 12/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Gerçekten bilen ve tecrübe sahibi insanların yazması çok faydalı olmuş çok teşekkürler.

Intern 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

İçerik Bulutu’na üyeyim ancak sistem insanı köle yerine koyuyor adeta. 1 haftadır sağlık sorunumdan yazamadım diye hesabı pasif hale getirecekleri uyarısını aldım. Ayrıca 250tlye ulaşmak gerekiyor ödeme talebi için. İçerik Evreni ile aralarında 2 tl fark var ancak İçerik Evreni’nde böyle bir zorlama yok, içerik yazdığınız sürece kazanıyorsunuz, 120 tlye vardığında ödeme talebi yapabiliyorsunuz. haftada 1-2 içerik yazmanız bile sistemde devamlı kalmanızı sağlıyor. Bunun yanında ek olarak başka işler de almanıza vakit kalıyor tabi. İçerik Bulutu’nda yer alıyorsanız başka yerde çalışmada zorlanabilirsiniz. Üstelik sistemleri bana fazla karmaşık geldi. İçeriğinizde anlamadığınız bir yerde danışacağınız bir editör ya da temsilci de yok. Kafanızın rahat olabileceği işlerde çalışarak kendinizi geliştirmenizi öneririm.

New 27/02/2021 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.