Domain ve Hosting nedir?

Kendimin ve birçok arkadaşımın da sıkça adından bahsettiğimiz ve bir site kurmak istediğimiz zaman zorunlu olarak sahip olmamız gereken iki unsur vardır: Domain ve Hosting. Eminim sizler de kişisel web sitenizi , e-ticaret sitenizi veya tanıtım yapmak için kullanacağınız sitenizi açmak için ilk olarak sahip olmanız gereken iki unsur olarak karşınıza çıkmıştır.

Alan adı olarak da bilinen Domain’den bahsetmek gerekirse şahsınıza ait ve internet üzerinde temelde bir DNS(Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinde barındırılan ve başka eşi benzeri olmayan bir adrestir. Parmak izi yada vatandaşlık numarası gibi bu isimden sadece 1 tane vardır. Mesela www.matador.com  alan adı(domain) bana aittir ve başka kimse tarafından kullanılamaz.

Web alanı olarak da biline Hosting ise kiraladığınız alan adına bağlı bir web sitesi yayınlamak için kullanacağınız, ve özünde disk, trafik, bağlantı hızı kavramlarını ifade eden depolama alanıdır. Yani internete bağlı bir sunucuda, web siteniz ve dosyalarınız herkese açık bir şekilde yayınlanır.

Bunlara sahip olmak için araştırma yaptığınızda fiyatları değişiklik göstermektedir fakat ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Yorum Ekle

domain ve hostingi nereden almayı tavsiye edersiniz? ben kendi sitem için godaddy düşünüyorum bir arkadaşım hostingi godaddy’den alma falan dedi, sanırım sistemleri yurt dışında olduğu için sorun yaşanabiliyormuş. turhost’u inceliyordum bir de. ücretli olarak satın almak istiyorum ama özellikle hosting konusunda kafam karışık. yardımcı olursanız sevinirim.

Intern 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Şuan “ Mailchimp” 5 yıllık ücretsiz domain veriyor.
Ayrıyetten İngilizcen iyiyse yabancı siteler var mesela porkbun.com gibi buralardan da alabilirsin. Türkiye’den almak istiyorsan eğer kurumsal bir yerden almanı tavsiye ederim çünkü sonrasında sorun yaşarsan eğer müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsin en azından.

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Godaddy konusunda insanlar atıp tutuyor, yok sunucular yurt dışında yavaş bilmem ne. Halbuki 2 sitem de godaddy’de ve hiçbir sorun yaşamadım. @Matador’un dediği gibi müşteri hizmetlerinden bilgi alabileceğin yerlerden satın alınmalı. Godaddy bunlardan biri. Turhost’ta da bir sitem vardı, teknik destek konusunda fişek hızına sahipler.

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Mailchimp’in 5 yıllık ücretsiz domain verdiğini bilmiyordum, iyi oldu @Matador. Konuyla ilgili link alabilir miyim? Ücretli pakete geçince mi veriliyor bir de?

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

teşekkür ederim. ingilizcem çok iyi olmadığı için turhost’tan alacağım galiba. fiyatları makul görünüyor, site de güven veriyor genel olarak. domain işini dediğiniz gibi ücretsiz çözersem süper olacak

Intern 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

https://login.mailchimp.com/?referrer=%2F buradan ulaşabilirsin. Ücretli sorunu anlayamadım. Ücret vermiyorsun 5 yıl süreyle fakat devam etmek istersen, ücretini vermen gerekiyor.

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Teşekkür ederim, Mailchimp’te ücretli bir üyelik alınca mı 5 yıl ücretsiz domain veriliyor diye sormuştum.

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Rica ederim. Ücretli üyeliğinizin olmasına gerek yok. Direk olara da ücretsiz alabiliyorsunuz

Junior 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.