Bir IK’cı olarak CV’lerde en çok yapılan hataları açıklıyorum

Merhaba herkese,

Uzun yıllar şirketlerin IK departmanında çalıştım ve son 2 yıldır bağımsız olarak çalışıyorum. Bugüne kadar en çok gördüğüm birkaç önemli hatadan bahsedeceğim. Bunları çalışma hayatınız boyunca yapmamanızı tavsiye ederim.

– Kariyer.net gibi sitelerdeki CV’nin pdf’e dönüştürülüp mail ile gönderilmesi. Daha profesyonel bir CV için word formatını kullanmalı, sonradan pdf’e dönüştürmelisiniz. Kariyer.net gibi sitelerden CV’nizi pdf’e dönüştürüp göndermeyin

– CV’lerin %90’ından fazlasında açık adres yazıyor. Hiçbir şirket yetkilisinin sizin kapı numaranıza kadar bilmesine gerek yok. İl-ilçe yeterli olacaktır. İşe alınırsanız açık adresinizi isterler.

– Hobiler kısmına “kitap okumak”, “yüzmek” yazmak. Bu da en çok yapılan hatalardan biri. Eğer daha önemli bir hobiniz yoksa hiç yazmamanız daha iyi olur. CV’lerin %50’sinde hobiler kısmında “kitap okumak” yazıyor.

– Referanslar kısmı zannedilenden daha önemli ve bu kısım kesinlikle birlikte çalıştığınız şirketlerden oluşmalı. Bir işte deneyiminiz yoksa belki bir ya da iki tane akademisyen bilgisi olabilir ama deneyimli biriyseniz referanslarınızda sadece birlikte çalıştığınız kişiler olmalı. Tanıdığınız tüm profesyonelleri referansınıza eklemenize gerek yok.

Başarılar dilerim.

Yorum Ekle

Çok faydalı bir paylaşım, teşekkür ederim.

Mid-Level 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Teşekkür ederim 😊

Intern 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Harika bir bilgilendirme teşekkür ederim. Yıllardır İK çalışanıyım dediğiniz için sormak istiyorum. Ben de İK’da kariyerimi devam ettirmeyi düşünüyorum. Acaba meslek için çeşitli önerileriniz var mı? Varsa başlık açarsanız daha iyi olur hem ihtiyacı olanlar da faydalanabilir.

Mid-Level 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Merhaba yazınız çok yararlı olmuş. Ancak her sektör için geçerli olmadığını düşünüyorum. Bende bir zamanlar bir kaç kere CV pdf olarak gönderdim. Ancak işe de alındım. Yani işe alınabiliyorsam. Demek ki hata değilmiş. Ayrıyeten evet hepsinde açık adres yazıyor. Ancak insan kaynaklarının bu cv’leri tüm sayfalarını okuduklarına inanmıyorum. Adresi bırak, hobilere bile bakmıyorlar. Çoğu sektörde tanıdığın varsa işe alınıyorsun. Mesela  bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorsan, patron gelip sana mühendis alacağız. Acaba  arkadaşlarınız var mı diye sorar. Mühendislerin arkadaşları işe alınır. Bu sadece küçük bir örnektir. Bu yüzden cv’ye bile gerek kalmıyor. Referans kısmında haklısınız. Birde grafik tasarımcı tarafından hazırlanmış bir cv bile  bu  cv’yi neden böyle yapıp getirdin diyenleri gördüm. Yani bu dedikleriniz cv hazırlama konusundaki küçük bir noktadır.

Intern 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

kitap okumak, spor yapmak bizim en vazgeçilme geleneksel ve sözde hobilerimiz:))

Mid-Level 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.