Bir blog yazarı, blogunu nasıl tanıtabilir?

Merhaba. Ben bir süredir Medium üzerinden blog yazıyorum, hatta bir medium yayınına da katıldım, orada da yazım çıktı. Medium’un kullanım oranı artıyor, ben de daha çok insanın ulaşmasını istiyorum bloguma. Blog kendi yazı ve şiirlerimden oluşuyor. Daha fazla insan tarafından okunmak ve blogun görünür olması için ne yapmam gerekiyor? Medium için dikkat etmem gereken şeyler var mıdır? Premium üyelik almadan çok okunmak mümkün müdür? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum.

Yorum Ekle

O kadar çok blog sayfası ve blog yazısı var ki okuyucu kitlesi oluşturmak çok zor oluyor. Kendi blog sitenizi açmak yerine Medium’u seçmeniz bence doğru bir hamle. Çünkü başlangıç açısından sıfırdan açılan bir sitenin erişiminden daha avantajlı oluyor. Çünkü SEO altyapısı çok güçlü. Daha fazla okunmak için yazılarınızın SEO kriterlerine uygun olması gerekiyor. Ama tabii yazılarınız SEO açısından elverişli mi uygun mu onu bilmiyorum. Şiirler için söylemiyorum ama sanat üzerine bir şeyler yazıyorsanız bile anahtar kelime kullanabilirsiniz. Bunu yaparken yazınızın kalitesinden ödün vermemelisiniz tabii. Blog yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşıyor musunuz bir de? Takipçisi çok olan kişilerin paylaşmasını sağlayıp yeni okuyucu kitlesi oluşturabilirsiniz. Özetle, blog yazısı ve şiir bile olsa reklam ve pazarlama olmadan olmuyor gerçekten. En çok okunan blogger’lar (edebiyatçılar bile) bu bahsettiğim taktikleri uyguluyor.

Junior 19/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Biraz kitlesi olan twitterın varsa oralarda link paylaşabilirsin 3 5 kişi daha okusa birisi tavsiye etse falan.

Mid-Level 19/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Tanıtım için hangi yolları izliyorsun? kendi sosyal medya hesaplarında yazılarını paylaşıyor musun mesela. Senin blogun ama blogunu ön plana çıkarmak istiyorsan insanların ilgisini çekecek konular hakkında veya güncel konular hakkında yazılar yazmalısın, gerekirse merak uyandıracak başlıklar seçmelisin, etiketler kullanmakta önemli. Ayrıca medium sitesini 140journos’tan duymuştum ilk defa ve ileride planladığım bir proje var, sizce medium gündelik konular hakkında haber, makale gibi şeyler yazmak için uygun bir platform mu?

Intern 19/05/2020 cevapladı.

Medium ücretsiz kullanımda sınırlı okuma olanağı sağlıyor. Bu nedenle bir haber bloğu için sıkıntı olabilir bence. Ama güncel haberler için uygun bir yer olduğunu düşünüyorum.

20/05/2020.
Yorum Ekle

SEO uyumu konusunda ben de katılıyorum, çok önemli. Eğer bilmiyorsanız araştırmanızı tavsiye ederim.

Mid-Level 20/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.