Almanca vs Fransızca

Merhaba arkadaşlar, artık ingilizce dili iş hayatında bir zorunluluk olmuş durumda neredeyse. Dolayısıyla bir ikinci dil hatta üçüncü dil de iş hayatında sıyrılmamız açısından hayati bir önem taşıyor. Şuan için ikinci bir dili iyi bir şekilde öğrenmek istiyorum. Alanım sosyal bilimler. Fransızca mı almanca mı hangisi daha geçerli sizce uluslararası arenada?Akademik devam edersem hangisi, özel sektör/freelance devam edersem hangisini önerirsiniz? Avantaj ve dezavantajlarıyla önerilerinizi bekliyorum… Ve ne şekilde öğrenmemi tavsiye edersiniz? (online,kurs,üniversite kursları,direkt yurtdışı vs…)

Yorum Ekle

İkisi de iyidir elbette ama açıkçası özel sektör ve freelance açısından bence almanca daha tercih edilesi.

Junior 04/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Sosyal bilimler için fransızca ama ben ikinci bir yabancı dildense ingilizceyi daha da ilerletmeyi çok daha mantıklı bulanlardanım. Sebebiyse şu uluslarası çapta iş yaptığın herkes ingilizce biliyor temel dil gibi bir durum var. Daha iyi ingilizce daha iyi bir anlaşma olanağı sunuyor. Ama 2. Yabancı dili çok fazla kullanma olanağı olmuyor ilerletsen de kullanmadıkça tekrar köreliyor. Benim a2 b1 arası bi almancam vardu misal üniversite 2deyken ama 2 senedir tek bir yerde bile kullanmadım almancayı. Zorunluluk olursa bi şekil de öğrenilir diyip çok uğraşmamak lazım gibime geliyor ondan ötürü.

Öğrenmek için tavsiye olarak şunu verebilirim, duolingo temel düzeydeyseniz bi şeyler katar. En azından ilk başlarda kurs vb maddi külfet olacak şeyler yerine duolingo gibi uygulamalar öneririm

Mid-Level 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Alanınıza göre değişir eğer sözel ve edebiyat ise Fransızca ama iş dünyası mekanik mühendislik ise Almanca öneririm

Mid-Level 10/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.