Adınızı sıkça duyguğumuz “Blockchain” nedir?

Birçok ekonomi bülteninde karşımıza çıkan Blockchain, aslında benim de çok merak ettiğim bir konuydu ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Blockchain günümzde en fazla üzerinde tartışılan ve konuşulan en önemli teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin temelinde sınırsız diyebileceğimiz bir kullanım alanına sahip.Blockchain temelde bir veri defteridir, Yani bir veri depolama ve dağıtma sistemidir. Mali defter girişi veya bir işlemin kaydını temsil eden veriler gibi Blockchain sisteminde kullanılan bu veriler daha önceki veritabanı sistemlerinden farklı olarak işlem özgünlüğünü ve güvenilirliği sağlamak için dijital olarak imzalanıyor ve hiç kimsenin değiştirememesi nedeniyle, defterin kendisi ve mevcut işlemlerin yüksek bir bütünlük içinde olması hedefleniyor.

Kısaca çalışma prensibini anlatmak gerekirse,  yeni bir işlem veya varolan bir işleme bir düzenleme, bir blockchain’e geldiğinde, genellikle bir blockchain uygulamasındaki düğümlerin çoğunluğu, önerilen tek tek blockchain bloğunun geçmişini değerlendirmek ve doğrulamak için algoritmalar yürütüyor . Eğer düğümlerin çoğunluğu tarihin ve imzanın geçerli olduğu konusunda bir fikir birliğine varırsa, yeni işlem bloğu deftere kabul ediyor ve işlem zincirine yeni bir blok ekleniyor. Sizin de anlayacağınız gibi ismini de tam olarak buradan alıyor.Eğer çoğunluk, defter defteri girişinin eklenmesine veya değiştirilmesine katılmıyorsa, reddediliyor ve zincire eklenmiyor.

En çok yaygın olarak bilinen uygulaması ise Bitcoin’dir.

Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.