Freelance İşler-Yeni Başlayanlar

freelance iş siteleri

2020 yılında iş bulabileceğiniz en iyi freelance siteleri bu yazıda derlendi.

Eğer freelance çalışma modeline geçiyorsanız, freelancerlar ile işverenleri bir araya getirme amacıyla kurulmuş olan freelance siteleri üzerinden iş ve proje bakmak en kestirme yollardan biridir. Bu konuda hizmet veren çok sayıda freelance iş siteleri arasından beklentilerinizle uyuşanları araştırmalı ve size en uygun olanları seçmelisiniz.

Tek bir platforma bağlı kalmak yerine birkaçını değerlendirebilirsiniz. Elbette hepsini takip etmeniz çok zor ve en iyi freelance siteleri hangileri diye araştırıp dururken veriminizi de düşürebilirsiniz. Önce birkaç gününüzü ayırıp sıkı bir araştırma yaparak hangi iş siteleri beklentilerinize daha uygun, buna karar vermek en iyisi. Bundan da önce Yapabileceğiniz Freelance İşler Listesi‘ne göz atabilirsiniz.

Freelance siteleri konusunda dikkat etmeniz gereken önemli nokta, kayıt için ücret talep eden sitelerden uzak durmanız gerektiği. Henüz hiçbir şey kazanmadan ödeme yapmanızı talep eden freelance iş siteleri büyük olasılıkla iyi bir ortam sunmuyordur. Bir de tabii aldıkları komisyon oranını da değerlendirmenizde fayda var.

Freelance İş Siteleri

Yeni başlayan birisi olarak freelance iş sitelerinde ilk odaklanmanız gereken şey, profilinizde hiçbir işveren yorumu ve puanlaması olmayacağı için dikkat çekici, inandırıcı ve saygın bir profil oluşturmak.

Örneğin profil fotoğrafınıza düğün fotoğrafınızı ya da hoş göründüğünüz ama loş ışık altında bir fotoğrafınızı koymamalısınız. Kendinizle ve yaptığınız işle ilgili bilgilerle doldurmanız gereken alanları alelade bir şekilde doldurmamalısınız. Profilinizde yalandan uzak durmalısınız. Size ait olmayan işleri sanki size aitmiş gibi göstermeye çalışmamalı; açık, şeffaf ve dürüst olmalısınız.

Freelance siteleri üzerinden işleyişi daha iyi anlayabilmek, fikir almak ve uygun bir profil oluşturabilmek için diğerlerinin profillerine göz atabilirsiniz. Deneyimli olanlardan öğrenmekten ve ilham almaktan çekinmeyin. Bu bir yandan da sizi motive edecek en önemli şeylerden biri. Ayrıca deneyimli freelancerlar ile iletişim kurmaktan da çekinmemelisiniz. Tabii ki rahatsızlık vermeden ve abartmadan yapmanız çok daha iyi olur. Freelance çalışma ortamı suistimale, kandırılmaya, bocalamaya çok müsait olduğu için freelancerlar genellikle birbirlerine destek olmak konusunda bonkör davranırlar.

Freelance iş sitelerinde bilgi girmeniz gereken alanlarda çoğunlukla kelime sınırı vardır ancak siz yine de kısa, öz ve etkileyici olmanın yollarını arayın. Profilinizde yapacağınız her şeyin bir mesaj niteliğinde olduğunu düşünebilirsiniz. Bu, kendi profilinizde ne kadar yaratıcı olursanız başkalarının işlerinde de o kadar yaratıcı olabileceğiniz anlamını taşır.

Evet yolun başında 0 noktasında olacaksınız ve 0 noktasından 1 noktasına ulaşmanız zaman alabilir. Bu gözünü korkutmamalı, heyecanınızı ve cesaretinizi kırmamalı. Unutmayın, eğer yeterince çaba gösterilirse ilk iş her zaman alınır. Hem profilini incelediğiniz diğer freelancerlar da aynı noktadan başlamadılar mı?

En İyi Freelance Siteleri Listesi

Hemen diğer freelancerların önerilerini de iki başlıkta bırakalım buraya: Freelance iş bulabilmek adına site önerileri, yeni başlayan freelancerlar için site önerileri. Siz de favorilerinizi, en verimli olduğunu düşündüğünüz siteleri ve tabii ki deneyimlerinizi bu sayfalar üzerinden herkesle paylaşabilirsiniz.

İşte sizin için derlediğimiz freelance iş siteleri:

icerikbulutu.com

En iyi freelance siteleri içerisinde içerik üretimi alanında hem iş yoğunluğu hem de fiyatlandırmasının diğer sitelere göre yüksek olmasıyla İçerikBulutu önemli. İçerikBulutu’nda yazar ya da editör olabilmek için başvuruda bulunup kabul edilirseniz sisteme dahil olabiliyorsunuz. İşler ve detayları, size özel olarak sıralanıyor ve istediğiniz bir taneyi üzerinize alıp yazabiliyorsunuz. Eğer sistemde yazar olarak çalışıyorsanız metinleriniz önce editör onayına gidiyor. İçeriğiniz onaylanırsa da ödemeniz hemen profilinize yükleniyor.

İlgili diğer freelance site öneriler: icerik.com | icerik.net | makalemarket.com | makale.net | Wordapp

Ayrıca, forum sayfamızda diğer freelancerların önerilerini sıraladıkları en iyi freelance yazarlık siteleri başlığını da güncel olarak takip edebilir, deneyimli freelancerların önerilerinden faydalanabilirsiniz.

uzmankirala.com

En iyi freelance siteleri arasında iş hacmi ve çeşitliliği ile UzmanKirala önemli bir yere sahip. Çoğunlukla tasarım, yazılım ve içerik alanlarında ilanlar bulunuyor ve profilinizi oluşturduktan sonra ilanlar arasından ilginizi çekenlere teklif verebiliyorsunuz. Profilinize yapılan yorumlar ve verilen puanlar sayesinde de gelecek işleriniz için referans toplamış oluyorsunuz.

bionluk.com

Bionluk’ta freelancerların profili ön plana çıkarılıyor. Burada iyi bir profil ve dikkat çekici hizmet ilanları oluşturmak son derece önemli. Freelancer profilleri ön plana çıktığı için de müthiş bir iş çeşitliliği var. Yazılım işleri, animasyon, grafik tasarım, içerik üretimi, çevirmenlik, seslendirme, dublaj, organizasyon… Bu bağlamda da işverenler tarafından en çok ziyaret edilen freelance sitelerinden biri.

projekurdu.com

ProjeKurdu da Türkiye’nin en büyük freelance platformlarından biri. Tıpkı UzmanKirala’da olduğu gibi ProjeKurdu’nda da freelancerlar yayımlanan iş ilanlarına teklif veriyor.

İlgili diğer freelance site öneriler: SanalUzman | SadeceOn | Pariyer | sanalisci.com

Serbest İşler

freelance iş ilanları
serbestisler.com En iyi freelance siteleri

Serbest İşler, yalnızca freelance iş ilanları ve remote ilanlar paylaşarak iş ilanı listeleme konusunda bir ilki gerçekleştiriyor. Serbest İşler’de şirketlerin güncel ilanlarına göz atabilir, uzmanlık alanınıza göre seçim yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Shutterstock

Shutterstock, bir stok fotoğrafçılığı platformu. Profilinizi oluşturup telif hakları size ait olan fotoğrafları, videoları, illüstrasyonları yükleyerek yaptığınız çalışmaların satışından para kazanıyorsunuz.

Stok fotoğrafçılığıyla ilgili diğer freelance site öneriler: iStock | 123rf | PhotoDune | Alamy | Gettyimages | Fotolia

Diğer Öneriler

Bütün bu önerilerin yanı sıra online ortamda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine özel ders verebilmenize olanak sağlayan inekle.com; çeşitli alanlarda danışmanlık verebilmenize olanak sağlayan eksperin.com; programlama gibi alanlarda iş ilanları bulabileceğiniz We Work Remotely, Remotive ve Freelancermap; görsel tasarım işleri için 99designs, Folyo, Krop, Graphicriver, onSite; çevirmenlik işi arayanlara özel Protranslate, ProZ ve TercümanBul; pek çok farklı seçeneği barındıran Elemannet, Sahibinden (freelance ilanlar seçeneğinde), R10, Armut, Othersapp ve çok daha büyük freelance siteleri olan yurt dışı merkezli Upwork, Guru, Freelancer ve Fiverr gibi platformlar da seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Son olarak, anketimize katılın ve fikirlerinizi bizimle paylaşın: En çok hangi kaynaklardan freelance iş alabiliyorsunuz?

Kapak Görseli: Yin Weihung

Yorum kapalı!