Freelance İşler-Yeni Başlayanlar

İnternetten para kazanmak ya da freelance para kazanmak kulağa çok hoş, kârlı ve kolay gelse de unutmamalıyız ki her iş emek ister. İnternetten para kazanmanın temelde çoğunlukla dijital ortamda bir varlık inşa edebilmiş olmakla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Görüntülenme oranları yüksek bir web sitesi ya da blog, takipçi sayısı fazla sosyal medya hesapları, bu konuda iyi birer basamak oluşturur.

Öncelikle freelance para kazanma konusunda size bazı naçizane önerilerimiz olacak. İnternette, internetten para kazanmak konulu pek çok içerik bulabilirsiniz ama genel olarak çoğunun tık almak üzerine bir mantıkla yazıldığını unutmamalı ve derinlemesine araştırmadan kolları sıvamamalısınız. Öte yandan bu içerikler size müthiş bir vizyon da katacaktır. Elinizde iyi görüntülenme alan bir web siteniz varsa ondan nasıl daha fazla gelir elde edebileceğinizin yollarını bilmenizi sağlayabilirler. Ya da aynı şekilde sosyal medya takipçilerinizin fazla olması, size başka hangi kapıları açar görmenize olanak sağlayabilirler. Bu bağlamda da hem farklı reklam modellerini araştırmalı hem de farklı yollarla freelance para kazanmak konusunda araştırmalar yapmalısınız.

Bunun dışında duygularınızın sömürülmesine, emeğinizin ziyan olmasına izin vermemelisiniz. Sizinle ne kadar uyumlu bir gelir modeli, ne kadar zaman harcamanız gerekecek, ne kadar emek vermeniz gerekecek, ne kadar süre sonra aktif ve düzenli gelir elde etmeye başlayacaksınız gibi sorular en başta cevaplarını dikkatle bulmanız gereken sorular arasındadır. Örneğin pek çok ‘anket doldur, ayda en az asgari ücret kadar para kazan’ reklamları görebilirsiniz ancak bu tür sistemler üzerinden küçük miktarlarda harçlıkların ötesinde büyük gelirler elde edemeyeceğinizi ve o noktaya ulaşsanız bile bunun çok ciddi bir emek isteyeceğini, ayrıca zaman alacağını unutmamalısınız. Başka bir örnek ise ‘link kısaltarak para kazan’ reklamları. Bu tür bir sistemden küçük harçlıkların ötesinde verim alabilmeniz için çok takipli sosyal medya hesaplarınız ya da iyi görüntülenme alan bir web sitenizin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Kısacası söylemek istediğimiz şu, gerçekten değecek mi ya da elimde uygun imkanlar var mı diye araştırıp analiz etmeden büyük umutlarla zamanınızı ve emeğinizi harcamamanız. Şimdi freelance para kazanmak için kullanabileceğiniz çeşitli yolları inceleyebiliriz.

İnternetten Para Kazanmak

İnternet sitesi açarak

Yemek tarifleri, nasıl yapılır içerikleri, dizi-film inceleme sitesi, seyahat sitesi, haber sitesi, e-ticaret sitesi gibi çok çeşitli alanlarda bir web sitesi kurarak farklı reklam modelleri üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Blog yazarak

Uzun bir süredir internetten para kazanmak için seçeneklerin başında blog yazmak geliyor. Düzenli yazan bir blogger olduğunuzda sadık takipçileriniz oluşacağı gibi arama motorlarındaki görünürlüğünüz de artabilir. Çeşitli reklam modelleri ile gelir elde edebilirsiniz. Seçeneklerinizden bazıları Adsense gibi sistemler ya da sponsorlu içerik. Blogspot, WordPress gibi altyapıları kullanabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde popülaritesi artan Medium gibi platformlarda bilinirliğinizi artırmak açısından faydalı olabilir.

Influencer olarak

Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında düzenli, ilginç, dikkat çekici paylaşımlar yaparak geniş takipçi kitlelerine ulaşabilirseniz markalarla işbirlikleri yaparak reklam alabilirsiniz. Sitemizin forum bölümündeki Influencerların reklam bedelleri konuşmalarını takip edebilir, siz de deneyimlerinizi herkesle paylaşabilirsiniz.

Youtuber olarak

Influencer olmakla hemen hemen aynı şey. Youtube üzerinden bir kanal açıp ilgi çekici içerikler yayınlayarak hem reklam gösterimi ve tıklamalarından gelir elde edebilir hem de sponsorlu reklam modeliyle markalarla anlaşabilirsiniz.

Twitch üzerinden

Freelance para kazanmak isteyenler için Twitch de ideal bir ortam sunabilir. Daha çok oyun oynayan ve oyun incelemesi yapan kişiler tarafından kullanılsa da giderek içerik çeşitliliği artıyor. Twitch üzerinden bağış alarak kazanç sağlayabileceğiniz gibi reklam işbirlikleri de yapabilirsiniz.

İnternetten para kazanmak için oyun oynamak artık popüler bir seçeneğe dönüşüyor. Oynayarak para kazanabildiğiniz online oyunlar olduğu gibi kullanarak para kazandığınız uygulamalar bile mevcut. Ayrıca eSpor da giderek popülaritesini ve takipçi sayısını artıran bir alan.

Sanal dükkan açarak

Instagram’da ya da Sahibinden, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi bazı platformlarda dükkan açmak freelance para kazanma seçenekleriniz arasında. El işlerinizi, ikinci el kıyafetlerinizi, ürün tasarımlarınızı rahatlıkla satabilirsiniz. Tablolar, takılar, mumluklar, lifler, kupalar, örgü sepetler, kıyafet tasarımları, örgü kazaklar-hırkalar, satmaya uygun olabileceğini düşündüğünüz her şey olabilir. Ya da kendi e-ticaret sitenizi de açabilirsiniz. Buradaki en önemli kural iyi fotoğraflar çekebilmek ve potansiyel müşterilerinize detayları gösterebilmek.

Affiliate marketing yaparak

Satış ortaklığı diyebileceğimiz affiliate marketing, sabır, süreklilik ve dikkat gerektiren ancak iyi bir şekilde kotardığınızda da iyi kazançlar vadeden bir iş. Web siteniz ya da sosyal medya hesaplarınızda belli bir kitleye ulaştığınızda affiliate marketing anlaşması yapabileceğiniz markalarla görüşebilirsiniz. Karşı tarafla yaptığınız anlaşmaya göre affiliate marketing yönteminde yapılan alışverişlerden komisyon alabildiğiniz gibi ulaştığınız müşteri sayısına göre de ödeme alabilirsiniz. Affiliate marketing, HepsiBurada, Amazon ve Gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinin de kullandıkları bir pazarlama stratejisi.

Drop shipping yaparak

Bu yöntemle herhangi bir ürünü tedarik etmeniz gerekmeden, satıcı ve alıcı arasına aracı pozisyonunda dahil olarak satış yapmanız mümkün. Bu modelde ürünü satın alıp depolamanız gerekmez ancak gelir elde edebilmek için tanıtıma yani iyi bir reklam bütçesine ihtiyacınız vardır.

İkinci el eşya alıp satarak

Sahibinden, Letgo gibi uygulamalar üzerinden hem kendinize ait kullanmadığınız pek çok eşyayı satabilir hem de değerli gördüğünüz şeyleri satın alıp çeşitli tadilat süreçlerinden geçirerek yeniden satışa sunabilirsiniz. Tabii bu ciddi bir yetenek ve emek gerektirir. Mimarlık, iç mimarlık ya da ürün tasarımı gibi alanlarda uzmanlığınız varsa ve marangozluk işlerine ilgiliyseniz belki küçük küçük denemeler yapabilirsiniz.

Yandex Toloka ile

Yandex’in harita uygulaması olan Yandex Toloka’dan kazanç sağlamak için sistem üzerinden bazı görevler alıp tamamlıyorsunuz. Örneğin Yandex Toloka saha görevleri kapsamında sizden, işletme kaydı yapan bir yeri denetlemenizi ve doğru bilgiler verip vermedikleri konusunda Yandex’i bilgilendirmenizi isteyebilir. Bu sistemle iyi gelirler elde etmek istikrarlı, düzenli ve kaliteli çalışmanızla ilgili. Bu tür saha görevlerini yapmaya uygunsanız Streetbees de aynı amaçla kurulmuş bir platform.

Mobil uygulama ya da oyun geliştirerek

Dijital dünya pek çok avantaj sağlamakla birlikte yeni yeni ihtiyaçların doğmasına da sebep olabiliyor. İhtiyaçları tespit edip doğru çözümleri sunacak uygulamalar geliştirirseniz freelance para kazanmak için bunları Google Play ve App Store üzerinden satabilirsiniz. Ayrıca geliştirdiğiniz uygulama ve oyunlara Admob, Wingoads gibi platformlar aracılığıyla reklam da alabilirsiniz.

İnternette arama yaparak

Büyük kârları olmayan ancak zaten halihazırda gün içerisinde pek çok defa yaptığınız bir şeyden küçük gelirler elde etmek ve freelance para kazanmak mümkün olabilir. Bunu SwagBucks, ZoomBucks gibi sistemler üzerinden yapabiliyorsunuz.

İşinize yaramasını umduğumuz güzel bir paylaşımı da buraya ekleyelim: 105 sayfalık Google Ads başucu kitabı (Ücretsiz)

Ayrıca freelance para kazanmak için yapılabilecek işleri derlediğimiz içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Düzenli olarak freelance ve remote iş ilanları yayınladığımız Freelance İş İlanları sayfasını da takip etmelisiniz.

Yorum kapalı!