Genel Konular-Yeni Başlayanlar

Freelance olarak çalışmak bir çeşit girişimcilik midir?

Başlangıç hikayesi çoğunlukla aynıdır: Kendi işimi kurmak istiyorum, kendi patronum olmak istiyorum, fikirlerim konusunda daha özgür olmak istiyorum, çalışma saatleri açısından esnek olmak istiyorum, çok iyi fikirlerim var bunları kendim için ya da kendi işlerimde kullanmak istiyorum… Bu şekilde uzar gider. Bazıları freelance olarak çalışmak isteyen birinin, bazıları ise fikrini hayata geçirmeye hazırlanan bir girişimcinin ağzından dökülebilir…

Freelance olarak çalışmak aslında girişimci olmak için iyi bir zemin oluşturabilir. Örneğin fikrinize zaman ayırabilmek, bu sırada da geçimizi sağlayıp belki biraz da sermaye biriktirmek için freelance olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca freelance olarak çalışırken edindiğiniz çevre, fikrinizi hayata geçirirken size yardımcı da olabilir. Öte yandan freelance çalışanlar alanlarında kendilerini ispatlayıp daha iyi işler alarak daha iyi kazanç elde ettiklerinde kendi şirketlerini açarak aslında bir nevi girişimci de oluyorlar. Freelancer olmaya karar verip bunu sürdürebilmek zaten başlı başına ciddi bir girişimci ruh istiyor. İşlerinizi kendiniz bulacaksınız, müşteri iletişimini kendiniz kuracaksınız, pazarlama faaliyetlerini kendiniz yürüteceksiniz ve daha bir sürü şey… Bütün bunları göğüsleyecek cesaret olamadan çok zor.

Ayrıca iki tarafın da başlangıç süreçleri birbirine çok benziyor. Freelancerlar, ön plana çıkarabilecekleri bir yeteneklerinde uzman olarak anılmak için, girişimciler ise fikirlerini hayata geçirebilmek, onlara inanan insanları bulabilmek için benzer yollardan, acılardan ve tecrübelerden geçiyor, benzer insan ilişkilerini tadıyor.

Eğer farklardan ve benzerliklerden bahsedeceksek en yaygın düşünce, freelancerların para kazanmak için, girişimcilerin ise para kazandıran bir sistem inşa edebilmek için çalıştıkları yönünde. Peki freelance olarak çalışmak ve girişimci olmak arasındaki benzerlikler/farklılıklar neler?

Freelancer Olmak ve Girişimci Olmak

Freelance olarak çalışanlar, bir ya da birkaç alandaki uzmanlıklarını kullanarak yapabileceklerinin en iyisini yapıp mesleki olarak ön plana çıkmaya çalışırlar. Girişimci olmak ise ortaya yeni bir fikir atmak ya da bir fikri bambaşka bir şeye dönüştürerek ondan daha çok değer yaratmakla ilgilidir.

Freelancerlar yaptıkları iş kadar para kazanırlar. Girişimciler ise eğer başarılı bir şirket kurabilmişlerse ondan sürekli olarak gelir elde ederler. İşlerini büyüttükçe daha da çok gelir elde ederler. Yani ürettikleri fikir ya da ürün sayesinde çalışmadıkları zamanlarda bile para kazanırlar.

Freelance olarak çalışırken büyük bir işin küçük bir parçasını alabilir ve sadece o parçadan sorumlu tutulursunuz. Ancak girişimci olduğunuzda bütün işi üstlenmeniz, organize etmeniz ve yürütmeniz gerekir.

Freelancerlar da girişimciler de müşterileriyle kurdukları iletişimde son derece hassas bir çizgide hareket etmelidirler.

Freelancerlar, genellikle tek başlarına çalışırlar. Girişimcilerse pek çok kişiyle çalışır, farklı işler için farklı departmanlara ihtiyaç duyarlar.

Freelance iş aldığınızda iletişimde olacağınız kişi ya da kişiler bellidir. Ancak girişimciyseniz yeni ihtiyaçlar doğabilir ve bu sayı giderek artabilir.

Freelancerlar işlerinde çoğunlukla başkalarına muhtaç değildir. İşi alır, layıkıyla bitirir ve teslim eder. Girişimciler her zaman başkalarına muhtaçtır. İyi bir yazılımcıya, iyi bir halkla ilişkiler yöneticisine, iyi bir sosyal medya yöneticisine, iyi bir grafik tasarımcıya…

Freelance olarak çalışmak bir noktada işverenlerini seçebilme özgürlüğü de tanır. Yani çalışacağın insanlar konusunda seçici davranabilirsin. Girişimci olmak, bu tür işbirliklerinin biraz daha kontrolsüz olması anlamına gelebilir. Pek çok kişiyle iş yapmanız gerekebilir.

Freelancerlar için aldıkları işi bitirip teslim ettiklerinde iş biter. Girişimcilerinse fikirlerini hayata geçirdikten sonra da işleri bitmez ve yürümesi, büyümesi, yatırım alması için her daim çabalarlar.

Freelance olarak çalışmak, çalışma yoğunluğunu da seçebilmeyi sağlar. Ama girişimci olmak kendi işinin ayakta kalması için gece gündüz çalışmayı gerektirebilir ve mola vermeyi, en azından her şey oturana kadar, zorlaştırabilir. Freelancerlar, ciddi maddi zorluklarla boğuşmuyor ya da tatmin edici meblağlarda gelir elde edebiliyorlarsa sosyal hayatlarını etkin bir şekilde kurgulayabilir ve yönetebilirler. Girişimcilerse ilk başlarda özellikle, her zaman işlerinin başında ve takipte olmaları gerektiği için sosyal yaşamlarını yönetme konusunda problemler yaşayabilirler.

Hem freelancerlar hem de girişimciler için online ve fiziksel ortamda bir varlık inşa etmek, network oluşturmak işleri açısından son derece önemlidir. Alanlarıyla ilgili seminerleri, konferansları, meslek birliği toplantılarını takip etmelidirler.

Uzun vadede başarılı bir girişimci olmak başarılı bir freelancer olmaktan daha kazançlı olabilir. Tabii ki bu tür seçimlerde hayattan ne beklediğiniz, nasıl yaşamak istediğiniz, sizin için neyin önemli olduğu da önemli. Herkes patron olmak istemeyebilir ve işten ziyade özel hayatını ön planda tutuyor olabilir sonuçta.

Freelance Nasıl Olunur rehberimize göz atmayı da unutmayın.

Yorum kapalı!