Freelancer Sözlüğü-Yeni Başlayanlar

freelance çalışan

İnternet teknolojilerindeki hızlı gelişim ve iş dünyasının iş-yaşam dengesini giderek altüst etmesi, pek çok insanın hayatına yeni bir kelime ve soru bıraktı; freelance ne demek? Artık etrafımızda çok daha fazla insanın freelance çalıştığını ya da freelance çalışmak istediğini duyuyoruz.

Freelance Çalışma Sistemi

Freelance çalışma, girişimci bir ruha sahip pek çok insan için popüler bir çalışma modeline dönüşüyor. Öte yandan iş verimliliği üzerine yapılan araştırmalar ve çeşitli ekonomi araştırmaları, hem freelance hem de uzaktan çalışma modellerinin iş dünyası için verimliliği artırıcı ve şirket giderlerini düşürücü etkileri olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla da freelance çalışma modelinin sadece bireyler için değil, şirketler için de popülerleşmeye başladığını söyleyebiliriz. Bu durum elbette freelance iş piyasasındaki rekabeti artırıyor. Bir de tabii jenerasyonların karakteristik özelliklerinin değişmesiyle birlikte mesai saatlerine bağlı çalışmayı sevmeyen yeni ‘özgür ruhlar’ var. Freelance ne demek ya da freelance nedir sorusu artık onlar için de en popüler soru.

8.5 Milyon Freelance Çalışan

Araştırmalar sadece Türkiye’de 2023 yılına kadar 8.5 milyon freelance çalışanın iş dünyasına katılacağını gösteriyor. Global boyutunu siz düşünün. Hepimiz insanları akın akın freelance çalışmaya yönlendiren koşulların az çok farkındayız ve elbette freelance çalışmanın insanlara bu kadar çekici gelmesinin pek çok sebebi var. Ama tam da bu noktada popülerlikle gerçekliği karıştırmamak gerekiyor.

Esnekliğe ihtiyacınız varsa ya da dizginleri elinize almak, iş yaşamınızda daha fazla özgürlük ve süreç kontrolü istiyorsanız freelancer olmak size çok cazip gelebilir. Kişisel markanızı yaratmak ve kendi patronunuz olmak istediğinizde de freelance çalışmak iyi bir seçenektir. Belki de istediğiniz sadece kendinize biraz daha fazla zaman ayırabilmektir…

Freelance Çalışmak Zor Bir Yolculuk

Heyecan verici ve harika yanlarına rağmen freelance çalışma modeli oldukça zor bir yolculuktur. O zaman çok fazla heyecanlanmadan hemen her şeyde olduğu gibi burada da bir AMA olduğunu söyleyelim ve freelance ne demek sorusunu geniş bir bakış açısıyla cevaplamaya çalışalım.

Freelance Ne Demek?

Freelance, kişinin bir kuruma bağlı olmaksızın bağımsız bir sözleşme ile kendisinin belirlediği yer ve zamanlarda proje bazlı olarak tamamen kendi adına çalıştığı bir çalışma modelidir. Freelance kelimesinin Türkçe’ye en doğru çevirisinin “serbest çalışma” olduğunu söyleyebiliriz. Resmi karşılığı serbest meslek erbabı olan freelancer ise bu çalışma modeliyle çalışan kişilere denir.

Freelance nedir sorusu için bu cevap elbette yeterli değil. Freelance çalışmak içerisinde birçok farklı dinamiği barındırır ve böyle bir çalışma modeline geçmeyi düşünüyorsanız freelance ne demek, bunu bütün boyutlarıyla anlamanız çok önemlidir.

Freelancer’lar Az mı Çalışırlar?

Freelance ne demek, onu öğrendik. Şimdi çalışma sürelerine bakalım. Freelance çalışmak, çalışma saatlerini kendin düzenleyebildiğin gibi aynı zamanda bütün iş takibi, pazarlama faaliyetleri, faturalandırma işlemleri, ödeme takipleri ve vergi ödeme işlemleri gibi pek çok ayrı iş kolunu da kendin yapman anlamına gelir. Daha yolun başındaysanız freelance çalışmayla ilgili fena bir yanılgıya maruz kalmış olmanız çok olası.

Freelance ne demek? Az çalışmak mı?
Görsel: PNGOcean

Freelance çalışanlar daha az çalışıyormuş gibi yaygın bir düşünce, bazı insanları freelancer olmaya yönlendirebiliyor. Durum tam olarak öyle değil. Hem yukarıda bahsettiğimiz farklı iş yüklerinden hem de sürekli olarak yeni bir iş almak gerektiğinden freelance çalışmak çoğu zaman çok çok daha fazla çalışmak demektir.

Freelance çalışanlar da toplantılara katılabilirler

Freelance çalışırken, müşterinizle online olarak sürekli iletişimde kalmak kaydıyla çalışmalarınızı istediğiniz yerde ve zamanda yürütebilirsiniz. Tabii ara sıra fiilen de toplantılara katılmanız gerekebilir.

Freelance işler genellikle kısa sürelidir. Ayrıca aynı anda birden fazla müşteriyle birden fazla projede çalışabilirsiniz. Ancak bu durumda bazı istisnalar yaşanabilir. Örneğin bir freelancer, işvereniyle yaptığı sözleşme gereği o projeyi tamamlayana kadar çalışabileceği diğer şirketler konusunda kısıtlanabilir.

Freelance çalışan olarak haklarınızı bilin

Freelance çalışanlar, şirketler için “çalışan” statüsünde değil de daha çok “yüklenici/taşeron” statüsündedir. Bu bağlamda da freelance çalışmalarınızda ücretlendirmeyi saatlik, günlük ya da proje başına hesaplayabilirsiniz.

Freelance çalışanlar, haklarını koruyabilmek adına şirket, kurum ya da kişilerle çalışacakları zaman çeşitli sözleşmelerle resmi bir bağ oluşturabilirler. Ayrıca freelance çalışmak illegal çalışmak anlamına gelmez. Faturalandırma ve vergilendirme detaylarıyla ilgili bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Size Göre Freelance Ne Demek?

Yukarıda da vurguladığımız gibi freelance ne demektir sorusu sadece bir tanımla cevabını bulabileceğimiz sorulardan değil. Karşılaşabileceğiniz neredeyse bütün freelance nedir tanımları kendi kendinin patronu olmayı, yer ve zaman bağlamında özgür olmayı vurgular ancak başarılı bir freelancer olmak müthiş bir öz kontrol yeteneği ile sağlanabilir. Freelancer olmak kulağa heyecan verici gelebilir ki çoğunlukla da öyledir. Ama bu, çok daha fazla çabayı, iyi bir stratejik planlamayı ve tabii ki plana sadık kalmayı gerektirir. Dolayısıyla da asıl önemli olan sizin için freelance ne demek?

Bu tür bir çalışma modeline geçmeyi düşünüyorsanız önce kendi freelance ne demek cevabınızı bulmalısınız. Pek çok yönüyle zor bir çalışma şekli olduğu için size tavsiyemiz freelance çalışıyor olmak için değil, freelance çalışabileceğiniz için seçim yapmanız. Freelancer kariyeri size müthiş bir iş-yaşam dengesi vadedebilir ama bunu sağlayamaz. Sizin dönüştürmeniz gerekir. Freelancer kariyeri size müthiş bir özgürlük vadedebilir ama bunun kontrolünü size bırakır. Freelancer kariyeri size müthiş bir esneklik vadedebilir ama nerede duracağınızı siz belirleyebilirsiniz. Kısacası freelance çalışmak öz disiplin, fiziksel ve duygusal dayanıklılık, iletişim becerileri ve organizasyon yeteneği gerektirir. Bütün bunları ve daha fazlasını incelediğimiz rehber niteliğindeki freelance nasıl olunur içeriğimiz bakış açınızı genişletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca freelance olarak yapılabilecek işleri ve freelance iş bulabileceğiniz siteleri incelemenizi öneririz.

Serbest İşler, freelancerlara kendilerini ifade edebilecekleri, iletişim kurabilecekleri, yardımlaşabilecekleri, deneyimlerini paylaşabilecekleri alanlar açmak için var. Sitemizdeki şu başlıkları takip edebilir, siz de konuşmalara dahil olup deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz:

Neden serbest işler yapmalıyız?
Freelancerlar ayda ortalama ne kadar kazanıyor?
Freelance işlerde ödemeyi nasıl almalıyım?
Serbest çalışanların işlerini kolaylaştırabilecek online araçlar

Artı ve Eksileriyle Freelance Çalışmak

Freelance ne demek diye araştırıyorsanız bir kariyer başlangıcı hazırlığında olduğunuzu düşünebiliriz. Amacımız katiyen hevesinizi kırmak değil. Serbest İşler olarak hedefimiz dayanışma sağlamak ve bu yolu birlikte katetmek. Dolayısıyla da freelance çalışmanın, freelancer olmanın artılarını ve eksilerini, başarılı bir freelancer olabilmek için hangi yeteneklere ve farkındalıklara sahip olmamız gerektiğini, kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi ve nasıl yeni yetenekler edinebileceğimizi şeffaf bir şekilde tartışabilmeliyiz.

Freelance çalışmanın avantajları olduğu gibi elbette dezavantajları da var. Freelance çalışmaya başladığınızda artık sürücü koltuğundasınız ve istediğiniz yere sürebilirsiniz. Çalışma saatleri, çalışacağınız yer, alacağınız işler, iş yoğunluğunuz… Bütün bunlara karar verecek olan sizsiniz. Tabii ki yürütebileceğiniz ölçekte olacak şekilde aynı anda birçok iş alabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz. Bir süre sonra kendinizi ispatladığınıza ve sadık bir müşteri kitlesi oluşturduğunuza inandığınızda işinizin ücretini kendiniz belirleyeceğiniz için fiyatlandırma konusunda da özgürleşirsiniz.

Tanımlı mesai saatleri olmadığı için en verimli saatlerinizi işinize yoğunlaşmak için kullanabilirsiniz. Ama bir yandan da özgürlük ve esneklik konusunda aşırılaştığınızda ipin ucunu kaçırabilirsiniz. Freelance çalışmanın dengeleri epey hassas olduğu için de zaman içerisinde emek emek kurduğunuz bağlantılar tepetaklak olabilir. Zaman yönetimi konusunda eğlenceli bir konuşmayı buraya bırakıyoruz.

Düzenli bir geliriniz olmayacağı için gelir-gider dengenizi özenle takip etmeniz ve hep kontrol altında tutmanız da gerekir. Motivasyonunuzu artıracak takım arkadaşları ya da bir yönetici olmayacağı için düştüğünüzde kalkmayı da öğrenmelisiniz. Trafikte vakit kaybetmeyeceğinize göre kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Ama freelance çalışmanın, işlerin ve iş almanın telaşına kapılıp kendinizi bir kenara atmak gibi tehlikeleri de vardır. Freelance çalışırken zaman zaman aşırı stresli olabilecek iş ortamında olmayacaksınız ama kendi stresinizi de yönetebilmelisiniz. Freelance çalışmak isteyenlere önemli tavsiyeler verdiğimiz içeriğimizi mutlaka okumalısınız.

Farklı açılardan değerlendirerek freelance çalışmanın ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştık, artılarını ve eksilerini karşılaştırmalı olarak incelemek için freelance çalışmanın zorluklarını ele aldığımız detaylı içeriğimize göz atın ve freelance ne demek kendiniz de değerlendirin. Freelancer olmak size uygun bir çalışma modeli mi diye kritik etmeden, sitemizdeki freelancer konuşmalarına göz gezdirmeden hızlı bir karar vermemenizi öneririz. Başa çıkmanız gereken farklı zorluklar da olabilir tabii. Örneğin freelance çalışmada bütçe sormanın ayıp olarak görülmesi freelancerların dert yandığı konulardan biridir.

Konuşmalara dahil olun ve birlikte güçlenelim! Sitemizin İş İlanları sayfasını da takip etmeyi ihmal etmeyin.

Kapak Görseli: rapixel


Yorum kapalı!