Deneyimler-Genel Konular

freelance illüstrasyon

Freelance çalışma modeli heyecan verici ama freelance çalışmanın zorlukları da yadsınamaz.

Her işin artıları ve eksileri vardır. Ve işle ilgili kararlarımızı farkında olarak ya da olmayarak bu artı ve eksilere göre veririz. Burada en önemli olan şeyler sizi bekleyen zorlukların farkına varmak, onlara kendinizi hazırlamak ve bu zorluklara adapte olup olamayacağınızı analiz etmektir.

Freelancer olmaya karar verdiğinizde de öncelikle artılarını ve eksilerini kritik etmeli ve bütün bunlara ne kadar uyum sağlayabileceğinizi düşünmelisiniz. Size, karakterinize, yaşam biçiminize, beklentilerinize uygun olmayan bir çalışma modeli, bir yolu yokuş yukarı tırmanmaya benzeyecektir.

Serbest İşler topluluğu olarak en çok önemsediğimiz konular her şeyi şeffaf bir şekilde konuşmak, dayanışma sağlamak ve farkındalığı artırarak freelance piyasasının güçlenmesine katkı sunmak. Dolayısıyla da freelance çalışmanın zorlukları masaya yatırmamız gereken konulardan biri. Diğer tarafta kolay zaten kolay, artılar zaten artı. Dikkatinizin büyük bir kısmını vermeniz gereken taraf, eksiler tarafı.

Freelance Çalışmanın Zorlukları

Öz Disiplin

Freelance çalışırken pek çok konuda özgür olacaksınız. Örneğin istediğiniz yerde ve zamanda çalışabilir, istediğiniz işleri alabilir ve çalışma yoğunluğunuzu kendiniz belirleyebilirsiniz. Ama madalyonun bir de öteki yüzü var. Bu özgürlük bazen işlerin birbirine girmesine ve içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olabilir. Örneğin istediğiniz kafede, parkta ya da başka bir yerde çalışabilecek olmak kulağa heyecan verici gelebilir ancak bir süre sonra verimliliğinizi ciddi oranda düşürebilir de.

İstediğiniz zaman çalışabilecek olmak sizi zaman sonsuzmuş gibi bir yanılgıya sokabilir ve işlerinizi yetiştiremez, istenen kalitede teslim edemez duruma getirebilir. Bizce freelance çalışmanın zorlukları arasında en önemli kısım burası: Öz disiplin.

Duygusal Dayanıklılık

Freelance çalışmak yalnızlık demektir. Motivasyonunuz düştüğünde yalnızsınız, işler yetişmediğinde yalnızsınız, zamanın kontrolünü kaybettiğinizde yalnızsınız, işle ilgili sorun yaşadığınızda yalnızsınız, ödeme alamadığınızda yalnızsınız, aylarca iş gelmediğinde yalnızsınız… Ve daha bir sürü yalnızlık. Bütün bunlarla tek başınıza başa çıkıp, çözümleri tek başınıza bulmanız gerekir. Elbette dışarıdan yardım alabilirsiniz ki bu da çözüm bulma kısmına girer. Kısacası işler iyi gitmediğinde danışabileceğiniz takım arkadaşları; motivasyonunuz düştüğünde sizi yüreklendirecek bir yönetici yoktur. Kritik ederken freelance çalışmanın zorlukları içerisinde üzerine en çok düşünmeniz gereken konu duygusal dayanıklılık.

Freelancerlar, her şeye hazır olmalı. Bu ay her gün saatlerce çalışmaya da bir sonraki ay işsiz işsiz oturmaya da… Bu iki duygu durumu arasındaki geçişleri yumuşatabilmelisiniz. Örneğin sözleşme yapmadığınız durumlarda işvereniniz ödeme yapmaz ya da ödemeyi ciddi bir süre geciktirirse yasal olarak hakkınızı arayamazsınız. Bu, bütün emeklerinizin ve zamanınızın çöpe gitmesine sebep olur ve dahası motivasyonunuzu kırabilir, moralinizi bozup iş verimliliğinizi düşürebilir. Bu tür can sıkıcı olaylara duygusal olarak da hazır olmalısınız. Öte yandan freelance çalışmak demek çoğunlukla bilgisayar başında olmak demek. Saatlerce. Buna hem fiziksel hem de duygusal olarak dayanabilir misiniz? Ayrıca bu, ciddi bir hareketsizlik hali olacağı için küçük egzersizlerle mutlaka önlem de almalısınız.

Freelance çalışmanın zorlukları hakkında deneyimlerini forum sayfasında paylaşanlara kulak verin: Freelance çalışmaktan gelen yorgunluk. Elbette daha eğlenceli konuşmalar da dönüyor burada: Evde işler bittiğinde ne yapıyorsun?

Gelir ve Gider

Freelance çalışmanın zorlukları arasında baş etmeniz gereken ve yaşamınız için elzem olan konu gelir ve gider dengeniz. Bildiğiniz gibi freelance çalışanların düzenli bir gelirleri yok ve ayakta kalabilmek için hep bir B planı şart. Freelancerlar için birikim yapmak son derece önemlidir ve sizin de her zaman bir birikim planınız olmalı. Savurgan davranamazsınız. Alışveriş yaparken daha çok düşünmeniz, gelir-gider dengenizi hep kontrol etmeniz gerekir. Tabii çok yüksek meblağlar kazanmıyorsanız. Ayrıca sigorta, emeklilik gibi işlemlerinizi de takip etmeli, bunlar için de bir ödeme planı mutlaka oluşturmalısınız.

Freelance çalışırken geliriniz üzerinde kontrol sahibi olursunuz. Bu ne demek? Daha çok çalışırsanız daha çok kazanırsınız. Zamanla işinizde belli bir yol katettikten sonra proje başına verdiğiniz fiyatları da artırabilirsiniz. Tabii burada ince bir çizgi var, tavrınız karşı tarafın güveninin sarsılmasına dahası müşteri kaybetmenize de neden olabilir. Öte yandan müşterilerinize güvenemezsiniz de. Sürekli olarak yeni iş arayışında olmalı, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinizi sekteye uğratmamalısınız. Çünkü bir süredir birlikte çalıştığı kişi ya da şirket aniden size ihtiyaç duymayabilir. Bir de freelance çalışırken müşterilerinizi seçebilirsiniz ancak bir sonraki işin garantisi olmadığı için çok büyük çatışmalar yaşanmıyorsa hızlı karar vermemek daha iyi olabilir.

Kısacası paranızı her zaman çok iyi yönetmek ve geleceği düşünerek hareket etmek zorundasınız.

Aynı Anda Birçok İş

Pazarlama, web sitesi ve sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, tanıtım, reklam, muhasebe, fatura ve vergi takibi, iletişim, iş geliştirme, alınan ödemeler, alınamayan ödemeler, sağlık sigortası, emeklilik ya da eksik teknik ekipman alımı. Hepsi sizin omuzlarınızdadır. Bir sonraki iş için elinizde bir garanti olmadığından çalışırken aynı zamanda pazarlama faaliyetlerinizi de yürütmeye devam ederek iş kovalamanız gerekir. Bir de tabii emeklilik planıyla kendiniz ilgilenmek, pek çok yasal gelişmeyi takip etmek zorundasınız. Bu noktada freelancer iletişim ağlarında olmak, oradaki konuşmaları takip etmek işinizi kolaylaştırabilir.

İş ve İşveren Baskısı

Bir sonraki haftayı, bir sonraki ayı, bir sonraki yılı boş geçirmemek ve gelir elde etmeye devam edebilmek için aldığınız her yeni iş, referansınız olacağı ve size yeni işlerin kapısını açacağından dolayı “en iyi işiniz” olmalıdır. Bu da üzerinizde ciddi bir baskı yaratabilir.

Öte yandan işinizi yetiştiremediğiniz ya da istenildiği gibi teslim edemediğinizde emek emek oluşturduğunuz kariyeriniz ciddi zarar görebilir. İşverenlerin neden freelancerlarla çalışmayı tercih ettiğini düşünün. Daha iyi bir uzmanlık ya da hızlı iş teslimi için çoğunlukla freelance çalışan kişiler seçilir. Dolayısıyla da hep en iyi olmanız gerekir. Her müşteriniz için elinizden gelenin en iyisini yapmak zorundasınız. Çünkü bir kere memnuniyetsiz giden geri gelmeyecektir.

Freelance çalışmanın zorlukları bunlarla sınırlı değil tabii bir de sosyal boyutu var. Freelance çalışmak demek toplumda çoğunlukla işsiz olmak anlamına geldiği için bir şekilde kendinizi sürekli etrafınızdakilere bir şeyler ispatlamaya çalışırken bulabilirsiniz. Ailenizle yaşıyorsanız bir işinizin olduğunu, çalıştığınızı kabullenmeleri zaman alabilir. Bütün bunların farkında olun ama tavsiyemiz çok da takılmayın.

Kapak Görseli: Impressa Solutions


Yorum kapalı!