Deneyimler-Yeni Başlayanlar

freelance çalışmak

Freelance çalışmak harika ama dikkatli olmazsanız bir süre sonra sizi çok farklı bir insana dönüştürebilir, hatta duygusal ve fiziksel olarak epey zarar verici olabilir. Farkında ve disiplinli olmadan çok zor yürüyecek bir yol bu. Tam da bu sebeple size ilk tavsiyemiz, hayatınızda köklü bir değişiklik yapmadan önce freelance çalışmayı küçük küçük işlerle deneyimlemeniz ve kendinizi keşfettikten sonra karar vermeniz.

Sağlıklı bir şekilde freelance çalışmak için kendinizi öz disiplin konusunda çok iyi yetiştirmelisiniz. Duygusal dayanıklılık da şart. Özellikle ilk zamanlar mesaisi belli ve maaşlı bir işte çalışmaya göre çok daha fazla çalışmanız gerekebilir ya da ilk işinizi almanız ve süreklilik yakalayabilmeniz zaman alabilir. Bir freelancer bütün süreci kendisi yönetir, kararlarını tek başına alır ve uygular, cesur kararlar almak istediğinde cesur, temkinli olmak istediğinde de temkinli olabilir. Bu bizim özgür yanımız. Sonucunda ise başarı da başarısızlık da bizimdir. Kısacası bütün bunlara ve daha fazlasına hazırlıklı olmalısınız.

Deneyimli freelancer’lardan freelancerın kariyeriniz boyunca yapmamanız gereken hatalara dair öneriler alabilir ve siz de deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Freelance Çalışmak İsteyenlere

Freelance olarak çalışmak ihmale gelmeyecek bazı dinamikler içerir:

Kendinizi Unutmayın

Düzenli uyuyor musunuz? Sağlıklı besleniyor musunuz? Molalarınızı nasıl kullanıyorsunuz? Ve hatta düzenli mola veriyor musunuz? Egzersiz yapıyor musunuz? Ne sıklıkla dışarı çıkıp gezip eğleniyorsunuz? Ne sıklıkla banyo yapıyorsunuz? Kişisel bakımınız için vakit ayırıyor musunuz? Beyninizi dinlendiriyor musunuz? Sosyal aktivitelere, arkadaş buluşmalarına, partilere zaman ayırıyor musunuz? Freelance çalışmak kendinizi heba etmeniz gerektiği anlamına gelmemeli.

Size önerimiz, yetiştirmeniz gereken elzem derecede önemli işleriniz yoksa partileri kaçırmayın!

Diğer freelancerların önerilerine de kulak verin: Uyku sorunuyla mücadele için öneriler, çalışmak için verimli saatler, home office çalışırken mola vermek üzerine konuşmalar, çalışma saati planlaması

Tebdil-i Mekanda Ferahlık Vardır

Uzun süre aynı ortamda ve daha da önemlisi bilgisayar başında çalışmanın size bazı duygusal ve fiziksel dönüşleri olacaktır. Kısacası ara sıra çıkıp gezmeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş, yüzme gibi basit egzersizler sizi hem fiziksel olarak hem de ruhen rahatlatır. Yürüyüşe çıkmanızın mümkün olmadığı zamanlarda birkaç gevşeme hareketini bir-iki saat arayla evde de yapabilirsiniz. Tamam sorumluluklarınız var, tamam para kazanmanız gerekiyor ama sağlığınıza dikkat etmediğiniz sürece bunların hiçbir anlamı yok. Sporu ihmal etmeyin!

Diğer freelance çalışanların deneyimlerinden de faydalanın: Evde çalışırken oluşabilecek sağlık problemleri için uygun egzersizler

Ölçülebilir Hedefler Koyarak Sürecin Farkında Olun

X zaman sonra şunu başarmış olmalıyım, Y zaman sonra bunu elde etmiş olmalıyım gibi kendinize ve iş başarınıza yani freelance çalışma sürecinize dair tikleyebileceğiniz bir takviminiz olmalı. Bu takvim, tikler arttıkça daha çok motive olmanızı sağlayacağı gibi nerede olduğunuz ve nereye varmak üzere olduğunuz gibi önemli meselelerde farkındalık kazanmanıza yarar. Burada önemli olan hedeflerin ölçülebilir olması. Hedeflemeyi zamana bağlı yapmanız çok daha iyi sonuç verir. Bir de adımları belirlerken zeminde kalmaya yani ulaşılabilir hedefler koymaya özen gösterin. Aksi takdirde hiçbir işe yaramadığı gibi size ciddi zararları da dokunabilir. Hedefleri kısa ve uzun vadeli olarak planlayabilirsiniz. Freelance çalışmak zaten çoğunlukla tiklenmesi gereken uzun listeler demek. Bir tane de kendiniz için hazırlayıverin.

Sözleşme Olmadan Sözleşmeyin!

Freelance çalışmak isteyenler için sözleşme

Özellikle büyük çaplı işlerde sözleşme ilk önceliğiniz olmalı. İmzalayacağınız sözleşme, hem sizin hem de karşı tarafın yükümlülüklerini açık bir şekilde detaylandırmalı. Hizmet bedeli, ödeme şartları gibi bilgileri mutlaka içermeli. Ayrıca müşterilerinizle iletişiminizi yazılı olarak yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer telefon ya da Skype görüşmesi yaptıysanız görüşmenizi toplantı notu olarak derleyip hemen mail gönderebilir ve onay isteyebilirsiniz.

Verilen Sözlere Teşekkür Edin Ama Kanmayın

Pek çok işveren doğası gereği hep sizinle çalışacağını, sürekli olarak size yeni işler vereceğini söyleyebilir. İyi niyetli de olabilir tabii ancak fiyat kırmaya çalışıyor olması daha olası. Freelance çalışmak küçük hesapları anında tespit etmeyi gerektirir.

Gelir ve Gider… Hep Böyle Olur.

Freelance çalışmak demek, bir nevi hayatı bir dengeye oturtmak demektir. Bu durum en çok da ekonomi için geçerli. Özellikle de yolun başındaysanız ya da henüz ortalama meblağlar kazanıyorsanız her ay, her hafta hesabınızı kontrol etmeli ve gelir-gider dengenizi sağlamalısınız. Freelance olarak çalışmak hep söylediğimiz gibi paranın ne zaman geleceği, ne kadar süre gelmeyeceği ya da gelmesi beklenen bir meblağın çeşitli aksaklıklar yaşayabileceği gibi konuların, son derece belirsiz konular olduğunun farkında olmayı da gerektirir. Dolayısıyla da yaşamınızı devam ettirebilmek için kenarda ne kadar paranız olması gerektiğini, bunun sizi ne kadar süre idare edebileceğini bilmelisiniz.

Muhasebenizi tutabileceğiniz Wally, Spendee, GoodBudget gibi ücretli ücretsiz yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

Gider Olarak Gösterebilir miyim? Evet, Gösterebilirsin!

alışveriş satış fişi
Freelance harcamaları gider gösterme

Artık ofisiniz büyük ihtimalle eviniz, bazen de kafeler ya da kütüphaneler… Ve tabii her şeyin de bir maliyeti var. Freelance çalışmak, harcamalarınız karşılığında fatura almayı ve harcamalarınızı gider olarak göstermeyi de gerektirir. İhmal etmeyin.

Freelance Çalışmak ve İletişim

Yazılı, telefonda ya da yüz yüze hiç fark etmez; freelance çalışmak hassas iletişim becerileri ister. Kendinizi bu konuda geliştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bazen karşı taraf sanki hobi olarak bu işi yapıyormuşsunuz gibi hoş olmayan tavırlar gösterebilir, sakin kalmayı ve konuşmayı sürdürebilmeyi öğrenmelisiniz. Her defasında karşınıza daha farklı bir insan çıkacağını bilmelisiniz. Kolayca sinirlenen ve agresifleşebilen ya da çok sessiz ve yumuşak başlı bir karakteriniz varsa DENGENİN en önemli konulardan biri olduğunu tekrar hatırlatalım. Uçlarda gezinmemek en iyisi.

Tanıtım ve Pazarlama Durmamalı, Parti Devam Etmeli

Freelancerlar, iş yoğunluğu içerisinde tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini askıya alabiliyor ancak bu çok yanlış bir karar. Web siteniz, sosyal medya hesaplarınız, portfolyonuz sizin görünen yüzünüz. Yeni müşterilere ulaşmak için gününüzün ya da haftanızın belli bir zamanını bu tür faaliyetlere ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Dolandırıcılığa Dikkat

Karşınızdaki kişiyi, şirketi ya da iş bulmanızı sağlayacak olan aracı platformu araştırmadan kolları sıvamayın. Muhtemelen annemizin de söylediği gibi sorup soruşturun. Ayrıca teknik ekipmanınıza da dikkat. Deneyimli freelance çalışanlardan bilgisayarınızı korumak için tavsiyeler alabilirsiniz.

Ve Serbest İşler üzerinden birikimlerini paylaşan freelancerlardan birkaç harika öneri daha: Bir IK’cı olarak CV’lerde en çok yapılan hataları açıklıyorum ve Portfolyo hazırlamak isteyen tasarımcılara naçizane önerilerim.

Ayrıca sitemizin İş İlanları sayfasını takip ederek güncel freelance iş ilanlarından haberdar olabilirsiniz.

Kapak Görseli: Frederique Matti


Yorum kapalı!