Yeni Başlayanlar

freelance fotoğraf

Son dönemlerde iş yaşamı konusunda alternatif seçenekler arayanlar için freelance olarak çalışmak ne demektir, freelance ne yapabilirim, freelance nasıl olunur gibi soruların önemi arttı. Artık çok daha fazla kişi freelance olanakları bilmek ve değerlendirmek istiyor. Sebeplerden bazıları, iş-yaşam dengesini kurmanın giderek zorlaşması, uzmanlık alanı konusunda daha özgür davranabilmek, bağımsız olmak ya da düzenli bir iş bulamamak olabilir. Sonuç olarak herkesin freelance olarak çalışmayı seçmesinin arkasında farklı bir motivasyon yatabiliyor. Bizce önemli olan motivasyon kaynağınızı tanımlayıp hedeflerinizi koymak ve iyi bir rota çizebilmek. İlk aşamayı geçtiğinizdeyse en önemli soru nasıl freelance olunur?

Bu konuda internette sayfalarca yazı bulabilir, pek çok öneriyle karşılaşabilirsiniz. Bizim ilk uyarımız ise freelance olarak çalışma modelinin temelde kişinin kendisiyle ilgili olduğu. Daha net ifade etmek gerekirse, karakteriniz böyle bir çalışma modeline uygun değilse freelance çalışmanın oldukça zorlayıcı bir model olabileceği.

İlk önerimiz de bu anlamda önce birkaç küçük işle freelance olarak çalışmak nasıl bir şey deneyimlemeniz. Freelance nasıl çalışılır diye merak ediyorsanız en iyi yol bu. Eğer size uygunsa, duygusal olarak altından kalkabileceğinize inanıyorsanız ve beklentilerinizle uyuşuyorsa devam etmelisiniz. Elbette zorunluluklarınız olabilir ve bunlar kesinlikle yadsınamaz. O zaman da freelance çalışmayı bütün dinamikleriyle keşfedip adapte olmaya, kendinizi bu yönde eğitmeye hazır olmalısınız. Farkında olmadan ve destek almadan başlamak, karanlıkta yolunuzu bulmaya çalışmak gibi bir şey olabilir.

Amacımız asla heves kırmak değil, biz şeffaf bir şekilde konuyu tartışmaya açmak ve birlikte güçlenmek istiyoruz.

Freelance Nasıl Olunur ve Neler Gereklidir?

İlk ve düz cevap: İş bulmak. Ama aslında bu freelance çalışmanın görece kolay kısmıdır. Freelance olarak çalışmak size uygun mu, verimli bir şekilde freelance çalışabilmek için ne tür özellikleriniz olmalı ya da ne tür özellikler geliştirmelisiniz? Öncelikli olarak odaklanmanız gereken konulardan bazıları bunlar. Çünkü bu kısmı iyi analiz edip anlayamazsanız muhtemelen kısa bir süre sonra psikolojik olarak çok yorulmuş bir halde düzenli geliri olan iş ilanı sayfalarında bulabilirsiniz kendinizi. 

Disiplin önemlidir. Aslında disiplin, freelancer olmak için değil de daha çok freelancer kalmaya devam edebilmek için olmazsa olmazdır. Çalışmanız gereken zamanlarda aylaklık ederseniz o zamanları geri getirebilecek bir teknoloji henüz yok. Dolayısıyla da freelance nasıl olunur sorusunun en net cevabı şu: iş zamanı iş, aylaklık zamanı da aylaklık yaparak. Freelance nasıl çalışılır derseniz, bizce bu konuda çok net ve hatta kendinize karşı bir miktar da sert olarak.

Baskın karakter özelliğiniz dışa dönüklük olmayabilir ancak dışa dönüklük de üzerine çalışmanız gereken bir diğer konu. Bütün iş görüşmelerini tek başınıza yürüteceksiniz ve girişken olmalısınız.

Nasıl freelance olunur sorusunun bir diğer cevabı da duygusal dayanıklılık göstererek aynı anda pek çok işi birlikte yürütebilme yeteneğiyle olabilir. İş geliştirme, pazarlama ya da başka bir şey için bir takımınız olmayacak. Yüz yüze görüşmelerde “hayır”ı duymak zor olabilir, bunu birkaç defa üst üste yaşamak da zor olabilir. Bu tür olumsuz durumlarda duygusal olarak yıkılmamayı öğrenmelisiniz.

Freelance çalışırken pek çok can sıkıcı konuşmayı da siz yapacaksınız. Pazarlık, müşteriyle ayrılık konuşması, işle ilgili bir sorunu dile getirmek gibi konuşmalar oldukça can sıkıcı olabilir. Buradan çıkan sonuç ise iletişim becerilerinizi geliştirmeniz gerektiği.

Ayrıca iyi organize olabilmelisiniz. Resmi işleri takip etmek, gelir ve gider akışını kontrol etmek, işverenlerinizden gelen maillere zamanında dönüş yapmak, son tarihleri kaçırmamak… Freelance nasıl olunur diye kendinize soruyorsanız, organizasyonun olmazsa olmazlarınızdan biri olduğunu bilmelisiniz.

Freelance Çalışma ve İş Bulma Süreçleri

Freelance Nasıl Çalışılır?

Freelance olarak çalışmak en başta epey zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de çevreniz yoksa ve tamamen sıfırdan başlayacaksanız. Yılmadan devam ederek, hevesinizin ve cesaretinizin kırılmasına izin vermeyerek, motivasyonunuzu yüksek tutarak ve inancınızı kaybetmeyerek freelance olunabilir.

Nasıl freelance olunacağını anlayabilmek için sormanız gereken bazı sorular ve dikkat etmeniz gereken başlıklar:

Ne yapabilirim? Neden bunu yapmak istiyorum? – Keşif süreci.

Freelance olma süreci ilk olarak kendinizi, yeteneklerinizi ve en verimli çalışabileceğiniz iş alanlarını keşfetmekle başlar. Uzmanlık alanınız ne? Uzmanlık alanınızla ilgili freelance iş imkanları neler? Çok fazla imkan yoksa siz ekstra ne yapabilirsiniz?

Freelancer olma sürecinde neden freelancer olmak istediğinizi de tanımlayabilmelisiniz. Kendi patronunuz olmak için mi? Eğer öyleyse bu sizin için neden önemli? Gerçekten sevdiğiniz işi yapmak için mi? Esnek çalışmak için mi? Alanınızla ilgili daha fazla özgürlük elde etmek için mi? Kısacası motivasyonu nereden sağlayacaksınız? Motivasyon kaynağınız ne kadar güçlüyse alacağınız darbelerde yıkılma olasılığınız da o kadar düşük olacaktır.

Freelance olarak çalışmak, zamanla artıları daha da çok fark edilen bir çalışma modeli olduğu için freelance piyasasında da rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Paralel olarak iş olasılıkları artsa da pek çok rakibinizin olduğunu, kendinizi sürekli olarak güncel tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Ekonomik olarak kaldırabilir miyim? – Durum analizi süreci.

Freelance nasıl olunur derken cevapların çoğu kişisel ya da işin kendisiyle ilgili olsa da büyük resimde ekonomin işgal ettiği yer inkar edilemez. Ekonomi her şeydir. B planı yapmadan kolları sıvamamalı, kendinize en fazla ne kadar zaman tanıyabileceğinizi hesaplamalısınız. Harcamalarınızı analiz ederek neye ne kadar harcadığınızı da incelemelisiniz.

Hedeflerim neler? – Gelecek analizi süreci.

Freelance çalışmaktan beklentileriniz neler? Sadece ekonomik değil elbette. Mesleğinizde gelmek istediğiniz nokta, zamanla almak istediğiniz iş türleri ve çalışmak istediğiniz kişiler ya da şirketler… Gelecekte olmak istediğiniz yer. Emeklilik de bu sürece dahil etmeniz gereken bir diğer önemli konu. Bunu da düşünmek zorundasınız. Kendinize hem yolun başında hem de ilerlemeye devam ederken uzun ya da kısa vadeli, ölçülebilir hedefler koymalısınız. Freelance çalışmanın oluru, biraz da bu tür süreç farkındalıklarıyla ilgilidir. Yaşadığınız şeyi bütün boyutlarıyla değerlendirebilmelisiniz.

Mevcut yeteneklerim ve edinmem gereken yeni yetenekler neler? – Avantaj ve dezavantajların keşif süreci.

Freelance çalışmalarda internetle iç içe kullanılabilecek beceriler oldukça önemli. Sadece uzmanlık alanınızla ilgili değil, size değer katacak diğer pek çok dijital araçla birlikte işlerinizi kolayca halletmenizi sağlayacak araçlar da buna dahil. Mailler, farklı dosya türleri ve hangi noktada hangisinin işe yarar olduğu, internet güvenliği, office programları, sosyal medya kanalları, web siteniz ya da blog açabileceğiniz çeşitli platformlar, grafik tasarım programları… Elbette her şeyi öğrenemezsiniz ve sizin de yardım almanız gereken durumlar olabilir. Diğer freelance çalışanlarla iletişime geçmek de önemlidir. Bunun için siz de diğer freelancerlarla iletişime geçmekten çekinmeyin. Bazen bir işi yaparak kaybedeceğiniz zaman, kaybedeceğiniz paradan çok daha değerli olabilir.

Bütün bunların yanı sıra yasal sorumluluklarınız, yasal olarak hakkınızı arayabilmek için neler yapmanız gerektiği, hedef kitlenizi tanımlama ve tanıma çalışması, fiyatlandırma ile ilgili izleyeceğiniz yol, pazarlama faaliyetlerinizde ne tür bir bakış açısı oluşturacağınız ve nasıl yürüteceğiniz, iletişim ağınızı nasıl kuracağınız ve genişleteceğiniz de freelance nasıl olunur sorusunun cevaplarını oluşturur.

Diğer freelancerların desteğini almayı ve deneyimlerinden faydalanmayı unutmayın. Freelance çalışmak istiyorum, ne yapmalıyım? diye soranlara öneriler…

Freelance Ne Yapabilirim?

Bir freelancerın freelance nasıl çalışılır konusunda nelere ihtiyacı olduğunu ve nelere dikkat etmesi gerektiğini kısaca anlattığımıza göre, şimdi merakla freelance ne yapabilirim diye içeriğimizi takip edenlere cevap verebiliriz. Freelance piyasasının genişlemesiyle birlikte pek çok farklı alanda iş bulmak mümkün. Yazılımla ilgili olarak aklınıza gelebilecek bir sürü iş kolu, içerik yazarlığı ve editörlüğü, çevirmenlik, sanal asistanlık, çevrimiçi öğretmenlik, 2B ya da 3B tasarımla ilgili neredeyse her şeyi freelance olarak yapabilirsiniz. Ayrıca İK, Halkla İlişkiler, Muhasebe, Pazarlama gibi işler dahi artık freelance piyasasına açılıyor. Dolayısıyla ruhunuz freelance olarak çalışmak istiyor ancak freelance ne yapabilirim ki diye düşünüyorsanız seçeneklerin gün geçtikçe daha da arttığını bilmelisiniz.

Freelance ne yapabilirim için detaylı bilgiyi freelance yapılabilecek işler listemizden alabilirsiniz.

Freelance İş Nasıl Bulunur?

Sıfırdan, hiçbir çevreniz olmadan başlıyorsanız işverenleri ve freelancerları bir araya getiren ve yapılan işlerden komisyon alan freelance iş sitelerini inceleyebilir, şartları beklentilerinizle uyuşanlarda profil oluşturup kendinizi tanıtabilir ya da yayınlanan işlere teklif verebilirsiniz. Freelance iş nasıl bulunur sorunsalının en önemli ayağını bu tür platformlar oluşturuyor.

Pek çok farklı çalışma alanı için ayrıştırarak derlediğimiz freelance siteleri içeriğimizi inceleyebilir ve seçeneklerinizin neler olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Serbest İşler üzerinden önerilerini paylaşan diğer freelancerların görüşlerini de Freelance iş bulabilmek adına site önerileri, yeni başlayan freelancerlar için site önerileri başlıklarından takip edebilir, favorilerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Freelance iş bulma önerilerimiz ise şöyle;

Mevcut Bağlantılar

Öncelikle mevcut bağlantılarınızı gözden geçirin ve bu bağlantıları sağlamlaştırmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Daha yakın olduğunuz kişileri arayıp halini hatırını sormak da buna dahil, biraz daha mesafeli olduklarınıza kendinizi unutturmamak adına rahatsız edici olmadan newsletter göndermek de. Maaşlı işinizi bırakıp freelancer kariyerini seçtiyseniz çalışma arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle bağlantınızı koparmayın. Öte yandan freelancer kariyeriniz boyunca çalıştığınız kişilerle de bağlantınızı koparmayın. Bütün bağlantılar değerlidir!

Değer Katmak ya da Sıradan Olmak

Tabii ki değer katın! Sizden istenen x ise siz onu 2x yapmaya çalışın. İşvereninizi araştırın ve ona yeni öneriler sunun. Böylelikle hem iş potansiyelinizi hem karşı tarafın gözünde değerinizi artırırsınız.

İyi İş Eşittir Yeni İş

İşverenlerinize her gerektiğinde sizi hatırlamalarını sağlayacak kalitede işler teslim edin. İşinizi iyi yaparsanız kulaktan kulağa yayılacak ve size yeni iş imkanları sağlayacaktır.

Güncel ve Görünür Olmak

Portfolyonuzu online olarak yayınlayın ve hep güncel tutun. Unutmayın en iyi online alanlardan biri de LinkedIn profilinizdir. Tabii yaptığınız işe göre bu Behance de olabilir. Potansiyel işverenlerinizin hangi platformlar aracılığıyla freelancerlara ulaşabileceği üzerine kafa yormalısınız. Ama yalnız değilsiniz!

Serbest İşler’de bu tür başlıklar açıp diğer freelancerların fikirlerini alabileceğiniz gibi mevcut başlıklarda da arama yapabilir ve pek çok güncel cevaba ulaşabilirsiniz.

Freelance nasıl olunur, freelance nasıl çalışılır, freelance iş nasıl bulunur sorularını cevaplamaya çalıştık. Siz de deneyimlerinizi ve birikimlerinizi bizimle paylaşın, birlikte güçlenelim.

Kapak Görseli: Unsplash


Yorum kapalı!