RE: Yumurta kapıya dayanmadan hiçbir işi bitirememek

yapılacak işleri sürekli erteleyip her defasında son dakikada yapıyorum. bunu fark edeli çok oldu ama açıkçası sorunu düzeltmek için hiçbir şey yapmadım. neden böyle olduğuna dair de bir fikrim yok.

önce kendimi tembellikle suçlamaya başladım, baktım bu bir çözüm değil, etrafımdaki insanlara sormaya başladım. siz işleri zamanında mı yapıyorsunuz diye. bir de ne duyayım. konuştuğum 5 kişiden 4’ü benimle aynı durumda. herkes yapacağı işi erteliyor. acaba çağımızın bir hastalığı mı bilemedim. belki de böyle deyip geçiştirmiş oluyor ve sorunu çözmek için hiçbir şey yapmamaya devam ediyoruz.

biraz araştırınca, 1 saatte bitirilebilecek bir iş için kendine 3 saat ayırırsan o işin 3 saatte bitebileceğini öğrendim. ev temizliği, alışveriş, kahvaltı, yemek vs. normalde her biri yarım saat sürebilecekken biz bunu 2,5-3 saatte yapabiliyormuşuz.

iş dışında hayatın başka alanlarında da böyle bir durum var. mesela kazandığın para arttığında ihtiyaçlarının da artması. ya da iştahının, tabağın büyüklüğüne göre artması…

gerçekten erteleme hastalığı bu kadar yaygın mı? siz işlerinizi genellikle zamanında mı yetiştiriyorsunuz yoksa son dakikaya mı bırakıyorsunuz?

Yorum Ekle

Ben de bu durum yapılacak işe göre değişiyor. Mesela vize ya da finallerime sınavdan önceki güne kadar çok az bakarım fakat son gün daha hızlandırılmış şekilde çalışırım. Çünkü bu yöntemle bilgilerim daha taze oluyor ve sınavı daha iyi yapabiliyorum. Onun dışında son güne bırakmak ertelemek bir işin daha hızlı yapılmasına sebep oluyor. Eğer işi hızlı yaptığınızda sizin için daha verimli oluyorsa son güne bırakmanın çok zararı olmaz. Fakat çoğunlukla işlerin bu şekilde birikmesi bir sorun yaratabiliyor. Zaman yönetimini öğrenmek bu durumda faydalı olabilir.

Mid-Level 08/06/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.