RE: Web tasarım sözleşmesinde neler olmalı? sözleşme örneği olan var mı?

site yeni açılmış ama belki bir gören olur diye buraya da yazayım dedim. yaklaşık 5 yıldır freelance olarak web tasarımı yapıyorum. konu sözleşmeye gelince her kafadan farklı bir ses çıkıyor. ben de bir türlü emin olamıyorum. sözleşmede özellikle hangi maddeler olmalı? neleri içermeli neleri içermemeli?

daha önceden bu konuyla alakalı sözleşme hazırlamış veya elinde sözleşme örneği olan biri yardımcı olursa sevinirim.

 

Yorum Ekle
En iyi cevap

Evet haklısınız, bu konuda ciddi kafa karışıklığı var. Elimde sözleşme örneği yok ama ben tecrübelerime dayanarak konuya açıklık getireyim.

Müşteriler gibi özellikle freelancer’lar da sözleşme konusunda garip davranıyorlar. Sanki işi tam zamanlı yürütmüyorlar diye sözleşme yapamayacaklar gibi. Ama proje bazlı da olsa, freelance de olsa sözleşme hazırlanmalı, imzalanmalı.

İyi bir web tasarım sözleşmesi şunları muhakkak içermeli:

1. Sözleşmenin/projenin amaçları
2. Domain & hosting
3. Grafik içeriğin detaylı açıklaması
4. Özellikler/fonksiyonlar/scriptler
5. Keywordler
6. Cross-browser ve resolution
7. Arama motorları işleri
8. Düzenli bakımla ilgili detaylar
9. Maliyet listesi ve ödeme planı
10. Revize ücretleri (Burayı atlamayın sakın)
11. Fikri mülkiyet hakları
12. Deadline’lar
13. Sözleşmenin feshiyle ilgili prosedürler
14. Toplantı vb. diğer giderler
15. Gizlilik bildirimi
16. Mücbir sebepler (COVID döneminde daha da önemli bu kısım)

Bu maddeler sadece web tasarım için değil, tasarımın tüm alanları için geçerli aslında. Elimde keşke örnek olsaydı ama dediğim gibi yok, belki bu şekilde yardımcı olabilmişimdir. Belki birileri örnek sözleşme konusunda yardımcı olabilir size. Örnek bulsanız da mutlaka kişiselleştirin ve bütün maddeleri dikkatle okuyun. Böyle bir dönemde ödemelerin gecikmesi şaşırtıcı olmayacaktır çünkü.

Bu maddeleri içeren bir sözleşme hazırladıktan sonra mümkünse tanıdığınız bir avukattan yardım alın. Eğer müşteriniz sözleşmeyi imzalama konusunda çekimser davranırsa (ki genelde böyle olur), sözleşmenin sadece sizi değil onları da koruduğunu söyleyin. Eğer müşteri yine sözleşmeyi imzalamak istemiyorsa zaten o müşteriden pek hayır gelmez. 🙂

Lead 29/04/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.