RE: Uzun zamandır “kafamda bir iş kurmak var” deyip icraata geçememek

Hemen hemen herkesin kafasında bir iş kurmak var. Özellikle freelance iş yapmış olanlarda bu daha fazla görülüyor. Sanırım kendi başına özgürce iş yapmanın farkını bildiğiniz için “ben de yapabilirim” diyosunuz. Buraya kadar her şey süper.

Ama nedense kafalardaki o işler bir türlü hayata geçirilemiyor. Bazen paradan dolayı bazen motivasyon bazen de tembellik. En çok da erteleme hastalığımız var sanırım. Özellikle girişimci adayı 22 yaşındaki genç param yok yatırım lazım diyor. Ben buna inanmıyorum. Parasız başlatılan girişimler de var. Ya da bir şekilde parayı denkleştirip yatırım alıp girişimini iyi yerlere getirenler. Ne de olsa yeni bir girişim başlatmak için illa Silikon Vadisi’ne gitmek gerekmiyor. Ben demiyorum, google kurucularından Sergey Brin diyor bunu.

Nedir bu olay? Neden kafalardaki icraata geçemiyoruz?

Yorum Ekle

Parasız yapılabilecek girişimler konusunda size katılıyorum. Diğer ülkeleri bilemem ama  yatırımcı bulmanın Türkiye’de pek kolay olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten fikrin özgün ve işe yarar olması, en önemlisi de para kazandırabilecek olması lazım kolayca yatırımcı bulabilmek için. Aynı zamanda girişimin maliyeti de önemli bence. Çok maliyetli bir girişimse parayı kısa zamanda denkleştirmek kolay olmaz. Bu şartlarda da gençlerin motivasyonu düşüyor, hevesi kaçıyor.

Mid-Level 05/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.