RE: Uzun zamandır “kafamda bir iş kurmak var” deyip icraata geçememek

Hemen hemen herkesin kafasında bir iş kurmak var. Özellikle freelance iş yapmış olanlarda bu daha fazla görülüyor. Sanırım kendi başına özgürce iş yapmanın farkını bildiğiniz için “ben de yapabilirim” diyosunuz. Buraya kadar her şey süper.

Ama nedense kafalardaki o işler bir türlü hayata geçirilemiyor. Bazen paradan dolayı bazen motivasyon bazen de tembellik. En çok da erteleme hastalığımız var sanırım. Özellikle girişimci adayı 22 yaşındaki genç param yok yatırım lazım diyor. Ben buna inanmıyorum. Parasız başlatılan girişimler de var. Ya da bir şekilde parayı denkleştirip yatırım alıp girişimini iyi yerlere getirenler. Ne de olsa yeni bir girişim başlatmak için illa Silikon Vadisi’ne gitmek gerekmiyor. Ben demiyorum, google kurucularından Sergey Brin diyor bunu.

Nedir bu olay? Neden kafalardaki icraata geçemiyoruz?

Yorum Ekle

Türkiyede zor, kafandaki işi icraate geçirmek demek vergi mükellefi olmak demek ve türkiye’de vergi yükü çok ağır ( özellikle çalışan ve küçük girişimci üzerindeki) yani diğer ülkelerle kıyaslanabilir bi yanımız pek yok. Kaldı ki herkes amerika örneği veriyor ama başka koşullar var orda. Yani sergei brin şunu yapmış steve jobs bunu yapmış kendi gerçekliğimizden uzak yaklaşımlar.

Ha minimal sermaye ile girişim olur mu, olur ama onun içinde kişinin kendini yetiştirmiş olması lazım tabi ki. İşletme okuyanların yarısı bu şekil rüyalar kuruyor bi bi yemeksepeti gibi bi şey yaparım falan misal. Ama altyapın var mı, bi yerde kendini geliştirecek bir şey yaptın mı? Toplulukların oturdun diye verdiği sertifika harici bir şeyin var mı diye sorsan yok der.

Ha yapılmaz değil yapılır çok pesimist yaklaşmışım ama türkiye amerika avrupadam çok farklı şartlara sahip kendi gerçekliğimizle değerlendirmek lazım. Yapmak istediğimiz şey için gerçekten bilgisel ve donanımsal altyapımız olması lazım. O zaman bi fikrim vardan öteye geçeriz ki bi fikrim var cümlesini ülkenin yüzde 80inden fslan duyarız yani ciddiye almamak lazım herkes kolay yoldan zengin olmak istiyor bu ülkede 😀

Mid-Level 04/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.