RE: Sosyal medyadan para kazanılabilir mi?

Günümüzde çok fazla artış gösteren bir alan sosyal medya üzerinden yapılan işler. Riskli bir iş olmasıyla beraber aklıma yatmayan bazı durumlar da var. Mesela sosyal medya platformları kişilere ödeme yapıyor mu yoksa sponsor aracılığı ile mi bu ödeme sağlanıyor? Bu sorum youtube, instagram ve podcast siteleri için geçerli. Bilen varsa ve yardımcı olursa benim için çok güzel olur.

Yorum Ekle
En iyi cevap

youtube hariç hiç bir sosyal ağ kullanıcısına ödeme yapmıyor. youtube unda kendisi değil ama bağlı olduğu google adsense şirketi reklam gösterimleri için ödeme yapar.

herkes sponsor reklam alarak para kazanıyor.
veya mevcut takipçi kitlelerini yönlendirerek ortaklık affiliate sistemlerinden veya kendi site blog uygulamalarının reklamlarından para kazanıyorlar.

mesela instagramda xx bin takipçisi olan hesap youtube attığı son videonun reklamını yapıyor. video içindeki reklamlar gösterildikçe adsenseden para kazanıyor. veya takipçilerine sitesini blogunu uygulamasını tavsiye edeiyor, ziyaret edildikçe adsense admob gibi reklam ağlarından gelir sağlıyor.

sosyal ağlarda para kazanmak için öncelikle yönlendirebileceğiniz bir takipçi kitleniz olması gerekir. fenomenlerin aldıkları tanıtım reklamları sponsor bağlantı reklamları kadar gelir elde etmeniz pek mümkün olmasada kitlenizi yönetebildiğiniz derecede gelir sağlamanız mümkündür.

Mid-Level 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.