RE: Remote vs. freelance çalışma: Hangisini seçerdin?

Remote ile freelance çalışma sistemleri benzerlik gösterse de aslında farklı kavramlar. Her ikisi de ofise bağlı kalmadan çalışmak demek.

Remote: “Uzak” anlamına gelir ve “uzaktan çalışma” şeklinde Türkçeleştirilebilir. Bir şirkete bağlısınızdır.
Freelance: Uzaktan ve tek başına yürütülen, özgür bir çalışma şekli. Herhangi bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz.

Temelde böyle özetleyebilirim.

Freelance çalışanlar kendi çalışma saatlerini kendileri ayarlamak zorunda. Uzaktan çalışmada (remote) ise saatlerinizi şirket belirler.

Freelancerlar müşterilerini seçme özgürlüğüne sahiptir. Ama remote için böyle bir durum mümkün değildir.

Siz hangisini tercih ederdiniz?

Yorum Ekle

Remote çalışmayı seçerim. ofis hayatının en sorunlu tarafı kesimlikle yol çekmek ve kasınto iş ortamı. Yol çekmek şöyle: iş saatlerine ek olarak belli bir miktar vaktini de yoğun trafikte işe ulaşım için harcıyorsun, otobüs veya yakıt masrafın oluyor araban varsa işe gitmek için bakım masrafın oluyor ve bunlar işinin bir parçası olarak görülmüyor asla.(ankarada 9-6 çalışan biri için günün 2-3 saati demek genellikle ev çok merkezi bir yerde değilse) ve her sabah kıyafet şu bu ofis ortamı kasıntılığı falan bu gibi dertler uğraşılmıyor.
Freelance iş çağımızın serbest mesleği yarının belirsiz düzenli gelirin yok şu bu. Ofis hayatı ise düzenli gelir demek. Remote çalışma tam olarak ikisinim optimize edilmişi yani bence süper bi olay. Bir iki ufak detay hariç.

Mid-Level 07/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.