RE: Picasso bir gün bir restorana gider…

Picasso bir gün bir restorana gider. Restoranda çalışan garson: “Efendim bana bir şeyler çizip verebilir misiniz anı olarak? Çocuklarıma, torunlarıma göstereyim.” der.

Picasso hemen bir şeyler çizer, imzalar ve garsona uzatır. Garson:  “Bu benim için öylesine değerli ki,” diye sözüne başlamışken, Picasso lafını keser ve: “Evet, gerçekten öyle. O elindeki çizim tam 100 bin dolar.” der.

Garson, dehşete kapılmış bir halde: “Aman efendim, 2 dakika bile sürmedi çiziminiz. Nasıl bu kadar pahalı olabilir?” diye sorar. Picasso hemen o unutulmaz cevabını verir: “2 dakika değil. 60 yıl, artı 2 dakika…”

az önce karşıma çıktı bu hikaye. Gerçekten yaşanmış mıdır bilmiyorum ama aşırı iyi değil mi? 🙂 ve daha da önemlisi biz freelance çalışanlar için çok anlamlı değil mi? 🙂

bir görsel tasarlıyorsun, nasıl 300 lira olabilir diyorlar. bir slogan buluyorsun nasıl 500 lira olabilir diyorlar. kimse yaptığın işi küçümsemekten çekinmiyor. o işin arkasında kaç yıllık emek var düşünmüyor.

Yorum Ekle

Ben de duymuştum bu hikayeyi daha önce. Gerçekten Picasso çok haklı 😀 Maalesef ki karşı taraftaki insanlar konu ücret olduğunda emeğini ya da bilgini düşünmüyorlar ama çalışan ararken de kesinlikle “deneyimli” arıyorlar.

Mid-Level 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.