RE: Online ders vermeye nasıl başlanır?

Merhaba. Bugün 2 yıldır yaptığım işten bahsetmek istiyorum. Online eğitime ilgi son zamanlarda artmış durumda. Bu nedenle online eğitim vermek isteyenler için kendi deneyimlerimden yola çıkarak küçük bir rehber hazırlamak istedim.  İşte online ders vermeye nasıl başlanır sorusunun cevabı:

İlk adım ders vereceğiniz alanı seçme:

Ben İngilizce eğitmenliği yapıyorum. Siz de bu şekilde yatkın olduğunuz alan için eğitmenlik yapabilirsiniz. Bu herhangi bir dil, işaret dili eğitmenliği  dahil, el işi eğitmenliği, bilgisayar üzerine eğitmenlik, yoga, yani aklınıza gelebilecek her şey olabilir.

İkinci Adım: dersi canlı mı yapacaksınız yoksa video mu kaydedeceksiniz?

Udemy gibi siteler videolu ders eğitimlerine oldukça olanak sağlıyor. Alanınıza göre video şeklinde ders vermeyi ya da canlı ders vermeyi seçebilirsiniz.

Üçüncü adım : Dersinizin içeriğini belirleme:

Eğitime başlamadan önce eğitimin temel çizgisini belirlemelisiniz. Dil eğitimi gibi sürecin belirli çizgilerle ilerlediği bir eğitim için bu oldukça kolay. Ama eğer başka bir eğitim verecekseniz, genel bir araştırma yapmak, takip edebileceğiniz bir kitap var ise onu bulmak, ders için temel materyalleri hazırlamak oldukça önemli.

Dördüncü adım: Öğrenci bulmak:

Eğer canlı ders verecekseniz öğrenci bulmanız gerekir. Bunun için internet en önemli araçlardan biri. Birçok farklı siteyi kullanabilirsiniz. Ben ilk başladığımda özelders.com adlı siteden öğrenci bulmuştum. Bunun dışında sosyal medya üzerinden ders verdiğinizi duyurmanız, kullanabileceğiniz her iletişim aracını kullanmanız önemli.

Not: Deneme dersi işlevseldir!

Canlı vereceğiniz ders için 20 dklık ya da yarım saatlik ücretsiz deneme dersi vermek (bu ders vereceğiniz alana göre değişebilir, örneğin yoga eğitmenliği yapacaksanız bu süre 15 dklık da olabilir.) hem öğrenciniz için hem de sizin için faydalı olacaktır. Öğrencisinin size ısınması için ve dersin içeriğine dair fikir sahibi olması için, sizin de öğrencinizin genel özellikleri hakkında fikir sahibi olmanız için deneme dersleri oldukça işlevseldir.

Beşinci adım: Ders vermeye başlayın:

Ders vermeye başladıkça kendinize bu konuda olan özgüveniniz artacak, kendi yöntemlerinizi bulacaksınız. Tecrübe kazandıkça kendinizi geliştireceksiniz. Yeter ki gelişmeye açık olun ve hatalarınızı düzeltin.

Umarım bu işi yapmayı düşünenlere birazcık yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler.

Yorum Ekle

Güzel bir başlık olmuş. Ben biraz geç gördüm sanırım. Yakın bir zamanda nereden başlayacağımı bilemediğimden dolayı online ders teklifini reddetmek durumunda kaldım. Fakat motivasyonumu arttırdı artık bu konunun üzerinde daha çok duracağım. Teşekkürler.

Mid-Level 05/06/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.