RE: Neden serbest işler yapmalıyız?

Serbest işler yapmanın avantajları birçok başlık altında tartışıldı. Fakat bu başlıkta daha farklı bir açıdan değerlendireceğim.

Bir grup içinde çalışırken ya da kalabalık şirketlerde bireysel yetenekler gün yüzüne çıkamıyor. Fakat serbest çalışmada insan hem kendini tanıma hem de yeteneklerini daha rahat ve güvenilir bir ortamda sergileme imkanı buluyor. Aynı zamanda bir şirkette kişisel etik sorunu da ortaya çıkabiliyor. Çalıştığımız yerde değer yargılarımıza uymayan ya da kişisel düşüncelerimize ters düşen birçok iş, hareket ya da sözle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum serbest çalışmada en aza iniyor. Kişisel etik değerlerimize uymayan işleri kabul etmeyebiliyor ya da düşüncelerimizi (en azından bir şirkette olduğundan daha çok) kolayca dile getirebiliyoruz.

Yorum Ekle

Serbest çalışma candır. Gerçekten öyle eskiden bende bir patronun boyunduruğunda yaşıyordum. Pardon çalışıyordum. Gerçekten sabır ve sinirlerinizin çelikten olması gerekmektedir. Ne yazık ki patronların istedikleri ve kaprisleri bitmiyor. İstedikleri saatte beni arıyordu. Lazım olan şeyleri istiyor ve bıktırana kadar konuşuyordu. Birde küçümseyici ve dövecek gibi bakışları olmaz mı? bıktırdılar beni yani. Zaten mesleğimi beğenmiyordum. Bir de üstüne böyle patronlar beni bitirdiler. Tamam milyon dolarların olabilir. Ancak o küçümser bakışları içinden geçenleri bana anlatıyordu. Nefret ediyordum. Her sabah  9:30 daki toplantı vardı. Ajandama her şeyi not alırdım. En saçma, gereksiz şeyleri de  not alırdım. Neden mi? Çünkü adamın sizi ezmesi lazım ki zam isteyemesiniz diye. İlla ki cevap bulamayacağınız bir konu olur ve size toplantıda öyle bir laflar sokardı ki kendinizi rezil olmuş, küçülmüş, yerin dibine batmış gibi hissedersiniz. Bir de her sabah  toplantı vardı. Buna ek olarak  haftalık toplantımız vardı. Onları söylemiyorum bile. Her toplantı bir sınav ve bu sınav size konunuzda bilemediğiniz ana kadar soru soruyor. Bilemediğiniz işte o anda sizi bitiriyordu. Üstüne sunum yapıyorsunuz. Yaptığınız yapacağınız işlerin planını. O toplantıda tek başınasınız. Ne bir altınızda çalışan adam ne de bir işçiniz var. Bazen kendiniz yumruk torbası gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Altınızdaki işçiler hata yaptı mı ? O hata sizin hatanız demektir. Bu hatanın hesabını siz ödersiniz. bıktırdılar. Hayatımdan soğuttular. Başkasının işinde çalışıyorsanız . Sakın yükselmekte gözünüz olmasın. Altlar en,rahat yer. İşinizi yapıp evinize gidiyorsunuz. Ağız kokusu çekmiyorsunuz. Şimdilerde o mesleğimi bıraktım. İyi ki de bıraktım. Stresim kalmadı. Şimdi kendi işim kendi sevdiğim işi yapıyorum. Çok şükür. Herkese tavsiye ederim. Kendinize inanın . Şunu aklınıza yerleştirin. Herkesin yapabileceği mutlu olduğu bir meslek ve iş vardır. İçim çok dolmuş, bu anlattıklarım onda biri değil. Yazık kimse kimseye acımıyor. Herkes birbirini ezme cabasında. Çok üzücü…

Intern 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.