RE: Neden serbest işler yapmalıyız?

Serbest işler yapmanın avantajları birçok başlık altında tartışıldı. Fakat bu başlıkta daha farklı bir açıdan değerlendireceğim.

Bir grup içinde çalışırken ya da kalabalık şirketlerde bireysel yetenekler gün yüzüne çıkamıyor. Fakat serbest çalışmada insan hem kendini tanıma hem de yeteneklerini daha rahat ve güvenilir bir ortamda sergileme imkanı buluyor. Aynı zamanda bir şirkette kişisel etik sorunu da ortaya çıkabiliyor. Çalıştığımız yerde değer yargılarımıza uymayan ya da kişisel düşüncelerimize ters düşen birçok iş, hareket ya da sözle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum serbest çalışmada en aza iniyor. Kişisel etik değerlerimize uymayan işleri kabul etmeyebiliyor ya da düşüncelerimizi (en azından bir şirkette olduğundan daha çok) kolayca dile getirebiliyoruz.

Yorum Ekle

Benim için tek sebep patron, müdür egosudur. Bir insan altında çalışıyor diye ona sahip olmuyorsun. Bu patron müdürlere altındakine köpek gibi davranma hakkını kim veriyor acaba çok merak ediyorum. Bir de kendi işini sürekli başkasına yıkmaya çalışan iş arkadaşları var ki akıllara zarar. Bizim ülkede en zararlı en kötü laf da şu.

İşi bileceksin işe gitmeyeceksin. Gerçekten her duyduğumda tüylerimi diken diken yapan ve beni ürperten tam bir üretkenlik karşıtı cümle.

Ha birde her gün herkesden çok çalışırsın yeri gelir başkalarının işini yaparsın. Bir gün performansın diğer çalışanların seviyesine indiğinde laf yersin. Yani insan egolarını çekmemek için serbest çalışabilirsiniz.

Tabi bütün çalışma ortamları böyle değildir. Çok güzel pozitif çalışma ortamları vardır. Maalesef bana öylesi hiç denk gelmedi. Yine de kimseleri işten soğutmuş olmak istemiyorum. Herkes ekmeğinin peşinde sonuçta.

 

Junior 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.